Torisoiton yleisö

Eipä ole maailman tavat vielä tulleet Kajaaniin asti; perjantaiaamun torisoitossa ihmiset menivät istumaan torikahvilan tuoleille ostamatta mitään.
Kyllä se niin on, että tuolit ja pöydät on varattu maksaville asiakkaille, eikä kaikille halukkaille.

Muistakaapa tästä lähtien, että vain torikahvilan maksavat asiakkaat istuvat sinne pöyriin. Muut seisköön!
15355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

kuka sitä hanurinkdutusta jaksaa edes kuunnella, samat ikivanhat paskarallit aina enempi vähempi sinnepäin soitettuona. jääpi noina päivinä toreilu ihan suosiolla väliin, koko idea on typerä

Äänestä

Samaan asiaan kiinnitin itsekin homiota, kun kävin kahvilla haitarimusiikki-iloittelun aikana. Ei tulisi kyseeseen ranskanmaalla, että istutaan kahvilan terassille tilaamatta mitään.

Äänestä
  • Kainuulaista nälkämaan kulttuuria, että ei haluta ostaa mitään, tulee halvemmaksi mutta kuitenkin töykeästi työnnytään vapaille paikoille.

    Ja mitä muuhun Eurooppaan tulee niin joissain paikoissa on käytäntö, että istuimia ei ole muualla kuin kahviloissa ja ravintoloissa ja niissä saa istua vain asiakkaat. Esim. jonkun matkailunähtävyyden lähistöllä ei saa istua yhtään mihinkään. Toisin kuin vaikkapa meidän linnanraunioilla ja niiden ympäristössä.

    Äänestä

Onko siellä muille istuimia jossakin sivummalla, ei kahvilassa?

Äänestä

Entä jos ottaa oman termospullon mukaan ja kaataa siitä kahvit itselleen ja nauttii torisoitosta siinä torikahvilan pöydillä?

Äänestä

Torikahvilan kauppiasko se siellä nillittää? Aika läpinäkyvää tämä tämmöinen oman hännän nostaminen. Ilmeisesti olet hoksannut että olisi bad for business mennä ajamaan ostamatta istuvia pois kesken yleisötapahtuman, joten päätit sitten tekeytyä suuren maailman tavat tuntevaksi turistiksi ja opastaa korpikansalaisia netissä? Jep jep, näinhän sitä asiakaskuntaa laajennetaan.

Äänestä

Ei pidä paikaansa torikahvilan pitäjä Esa
antaa syödä omiaki eväitään pöydissäsnsä ,eikä ole kertaakaan sanonu että menkää pois.

Äänestä

Kajaanin torilla on lsäksi oikein hankaleet ojat koko kiveyksen alalla. Montakohan lonkkavammaa on vienyt hautaan, kun joutuu noita tiheään istutettuja ojia jatkuvasti ylittelemään, ettei linksauta nilkkaansa niissä?
Lisäksi Kajaaniin riittäisi yksi tori, Raatihuoneentori. Koskaan kun ei nykyään oikein tiedä, että missä mikin taphatuma on, kun on kaksi toria. Kauppatorin voisi rakentaa täyteen asuin-ja liiketaloja, ja jatsata ainoastaan Raatihuoneen torilla.

Äänestä
  • Juuri näin! Samalla saataisiin se maailman huonointa palvelua tarjoava natsi- eikun taksikopin grilli pois ilmaa pilaamasta! Siellä jos hymyn yrittäjänpariskunnan naamalla näkee niin helvetti on jo syväjäässä!!

    Äänestä

  • On ihmisillä sitten huono muisti. Raatihuoneentorin rakentaminen lähti sellaisesta ajatuksesta, että keskustaan on saatava lisää autotonta tilaa jalankulkijoille ja muulle kevyelle liikenteelle. Ja kun kävelykatuidea ei ottanut oikein tulta niin päätettiin rakentaa Raatihuoneentori.

    No nyt kun on saatu lisää kävelytilaa keskustaan niin pitäisi alkaa poistamaan sitä, voi herran pieksut sentään.

    Äänestä

laittakaa tuoleja monta on vanhusta kuuntelemassa haitarinsoittoa ei jaksa seistä.

Äänestä

Lyhyt aika tuo on sopii kahvinostajat istumaan silloinkin.Minäkin seison torilla tai istun sivussa penkillä. Sopu sijaa saakoon.

Äänestä

Jos huomenna istutte, vaikka ette osta mitään, minä poika se soittaa ravautan HANURIAni siinä katoksen alla!

Äänestä

Ja taas! Oli Pietarin nimipäiväjuhla. Ostin kahvia ja särvintä, mutta eipä ollut istuinta ostavalle asiakkaalle, ei muuta kuin seisomaan. Koko kahvila oli täynnä lähinnä eläkeläisiä, jotka olivat valloittaneet torikahvilan pöydät ja nauttivat Turusen Sepon ja muiden könsikkäiden tanssahtelusta.

Ettekö te usko, että kahvilan pöytään ei saa istua jos ei osta mitään. Eikä kahvilassa taikka ravintolassa voi vessassakaan käydä ellei osta mitään?

Äänestä

istu peukalon nokkaan jos olet niin tumpelo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TuRisTi kirjoitti:

Eipä ole maailman tavat vielä tulleet Kajaaniin asti; perjantaiaamun torisoitossa ihmiset menivät istumaan torikahvilan tuoleille ostamatta mitään.
Kyllä se niin on, että tuolit ja pöydät on varattu maksaville asiakkaille, eikä kaikille halukkaille.

Muistakaapa tästä lähtien, että vain torikahvilan maksavat asiakkaat istuvat sinne pöyriin. Muut seisköön!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu