Marocchi Si 12 vs. Beretta A300 outlander

myfirstshotgun

Olen kahden vaiheilla. Kaivataan omakohtaisia kokemuksia ko. aseista.

5

1730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietysti A300

      Voiko noiden kahden väliltä edes valita ???
      A300 kaasumäntäinen ja tehty vanhan kunnon Urikan pohjalle ts. lähestulkoon sama ase.
      Marocchi taas inertiatoiminen, mikä takaa syöttöhäiriöitä vähintäänkin silloin tällöin.
      Itselleni ei olisi edes valinta mahdollista noiden kahden väliltä.

    • mpk76

      Itse taannoin olin saman valinnan edessä. Unhdetaan se kaasumäntä / Inertia hömpötys. Ostat sen haulikon, joka hyvältä tuntuu.
      Itselle poskelle sopi marocchi.
      Lisäksi kupissa painoi toki raha, mutta myös se että tämä on A300 on halpa malli, tehty Turkissa ja supistajien määrä oli vajaavainen ja olisivatko olleet vielä lyhkäisiä. Marocchissa 5 pitkää supistaa vakiona. Kyyhkysmetsällä pyssy kulkee mukana ja panokset suurimmalta osaltaan 32g latauksella. Hyvin käy ja toimii.
      Myönnän muutaman häiriön. Heti uutena fiocchi patruunalla muutama häiriö, kyseinen patruuna rekyyliltään tosi laimea, aiheutti vaivaa myös kaverin vanhemmassa berettassa. 2 kertaa lukko jäänyt taakse ekan laukauksen jälkeen vaikka makasiinissa tavaraa, ei johdu inertiasta tai patruunasta, vaan ilmeisesti kynnen takana oli jo sen verran kuivaa paskaa, että kynsi ei poistunut tieltä ja vapauttanut seuraavaa patruunaa. Takana metsällä joitain satoja laukauksia.

      /Mika

      • nasukka

        Kyllä toi barokki on paljon parempi.


      • Mikapappa

        Beretta a300 tehdään italiassa ei turkissa.


    • Beretta A 300 hunter

      Hei,

      Ostin Beretta a 300 outlanderin ja pyssy toimii hyvin sekä kevyt kantaa mutta kun ja jos ostat sen niin puhdista kunnolla tehdasrasvoista ennen ampumista .Osien irrotus ja Männän puhdistus ei ollut vaikea mutta osien laitto takaisin vaatii hieman enemmän. Paras panos on ollut Vihtavuoren Metso Magnum joka antaa hyvän kuvion sekä haulit uppoavat paremmin kuin muut patruunat kovaan lautaan, noin sentin 30 metrin matkalta 3,3 mm hauleilla.Isoimmilla hauleilla menee luultavasti laudasta läpi. Wincesterin magnum antaa myös kohtalaisen kuvion sekä hyvän upotuksen, käytännössä saman. Loppusyksyyn hankin täyssuppean, puolisuppea toimii hyvin sorsa, jänis, kyyhkyjahdissa sekä alkukauden kanalintujahdissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe