Mielenhallintataidot?

utelias.

Hei,

Tiedustelisin wicca-asiantuntijoilta erästä asiaa.

Tästä on jo vuosikausia aikaa kun löysin erään kirjan, jossa neuvottiin miten alitajunnan voima valjastetaan omaan käyttöönsä ja miten sen avulla voi muuttaa asioita. Eli kirja oli ns. self help -kirja/elämänhallintaopas. Se perustui mielenhallintaan ja uskon voimaan.

Käytin sitä esimerkiksi tällaisessa tapauksessa: Opiskelin siihen aikaan koulussa enkä pitänyt esiintymisestä luokan edessä. Käytin kirjasta opittua tekniikkaa tähän tarkoitukseen ja juuri kun olisi ollut minun vuoro esiintyä niin piirtoheittimen lamppu poksahti rikki. Opettaja siinä sitten kutsui huoltomiehen ja alkoi sellainen häslinki että opettaja unohti kokonaan että minun olisi pitänyt seuraavaksi esittää työni ja näin vältyin kokonaan esiintymiseltä. Tämä oli vain esimerkki, mutta se vakuutti minut tästä "voimasta".

Onko tällä mitään tekemistä wiccalaisuuden kanssa?

Onko wiccalaisuudessa oikein vai väärin manipuloida toisia ihmisiä? Missä menee raja?

Uskotteko kohtaloon, johon ei voi vaikuttaa? Onko siis kaikki ihmisen oman tahdon vallassa vai onko teidän mukaan olemassa suurempi ja viisaampi voima kaiken takana?

Miten wiccalaisuudessa opetetaan egoismista (oma etu) verrattuna altruismiin(kaikkien etu)?

Onko jumalilla tahtoa vai ovatko jumalat ikään kuin ihmisten palvelijoita?

Olisin aidosti kiinnostunut näkemyksistänne.

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen luontouskova ja en tiedä täytänkö oikeaoppista Wiccan määritelmää mikä se sitten ikinä onkaan. Wiccojakin kun on moneksi :D Uskon kuitenkin niin sanottuun kolmen lakiin eli mitä energiaa lähetät maailmaan sen saat kolminkertaisena takaisin. Jos toivot jollekin pahaa tai lähetän pahoja/negatiivisia ajatuksia "universumille" palautuu se sinulle kolminkertaisesti takaisin. Jos taas käytät energiasi hyvään, palautuu se sinulle myös kolminkertaisesti takaisin. Itsekkäistä syistä tilanteisiin puuttuminen ei ole suotavaa, se vain palauttaa myöhemmin huonon energian sinulle takaisin. Sen sijaan ei ole väärin pyytää itselleen sisäistä kasvua ja rohkeutta toimia esim. mainitsemassasi tilanteessa. Se on positiivisella tavalla tilanteeseen "puuttumista" ja sen toiveen voi vielä muotoilla siten, että asiat tapahtuvat hyvässä hengessä sillätavalla kun on tarkoitus. Itsekkäistä syistä asiaan puuttuminen ja tilanteeseen vaikuttaminen ei johda mihinkään positiiviseen. Se saattaa saada sinut sillähetkellä pois kiusallisesta tilanteesta, mutta uskon "oppiläksyn" tulevan eteen myöhemmin kenties jossain muussa muodossa. (eikä välttämättä siinä positiivisessa) Yleensä elämässä ei karkuun pääse opittavia asioita, mitkä olet kenties jo tähän elämään tullessasi päättänyt (etukäteen) oppivasi. :) Tässäpä minun rönsyileviä ajatuksia.

    • ap

      En oikein ole saanut hahmotettua mitä wiccalaisuus on ja siksi kyselin. Kiitos asiallisista vastauksista. Olen kanssanne samoilla linjoilla ja halusinkin herättää tällaisia näkemyksiä, jotka vain vahvistavat sitä mitä olen tähän asti oivaltanut. Pääasiassa kaikkien uskontojen ydin on sama.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      229
      6637
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      5003
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      155
      4779
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3264
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2883
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2329
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      138
      1864
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1854
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1724
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1585
    Aihe