Hei,
Tiedustelisin wicca-asiantuntijoilta erästä asiaa.
Tästä on jo vuosikausia aikaa kun löysin erään kirjan, jossa neuvottiin miten alitajunnan voima valjastetaan omaan käyttöönsä ja miten sen avulla voi muuttaa asioita. Eli kirja oli ns. self help -kirja/elämänhallintaopas. Se perustui mielenhallintaan ja uskon voimaan.
Käytin sitä esimerkiksi tällaisessa tapauksessa: Opiskelin siihen aikaan koulussa enkä pitänyt esiintymisestä luokan edessä. Käytin kirjasta opittua tekniikkaa tähän tarkoitukseen ja juuri kun olisi ollut minun vuoro esiintyä niin piirtoheittimen lamppu poksahti rikki. Opettaja siinä sitten kutsui huoltomiehen ja alkoi sellainen häslinki että opettaja unohti kokonaan että minun olisi pitänyt seuraavaksi esittää työni ja näin vältyin kokonaan esiintymiseltä. Tämä oli vain esimerkki, mutta se vakuutti minut tästä "voimasta".
Onko tällä mitään tekemistä wiccalaisuuden kanssa?
Onko wiccalaisuudessa oikein vai väärin manipuloida toisia ihmisiä? Missä menee raja?
Uskotteko kohtaloon, johon ei voi vaikuttaa? Onko siis kaikki ihmisen oman tahdon vallassa vai onko teidän mukaan olemassa suurempi ja viisaampi voima kaiken takana?
Miten wiccalaisuudessa opetetaan egoismista (oma etu) verrattuna altruismiin(kaikkien etu)?
Onko jumalilla tahtoa vai ovatko jumalat ikään kuin ihmisten palvelijoita?
Olisin aidosti kiinnostunut näkemyksistänne.
Mielenhallintataidot?
2
131
Vastaukset
Olen luontouskova ja en tiedä täytänkö oikeaoppista Wiccan määritelmää mikä se sitten ikinä onkaan. Wiccojakin kun on moneksi :D Uskon kuitenkin niin sanottuun kolmen lakiin eli mitä energiaa lähetät maailmaan sen saat kolminkertaisena takaisin. Jos toivot jollekin pahaa tai lähetän pahoja/negatiivisia ajatuksia "universumille" palautuu se sinulle kolminkertaisesti takaisin. Jos taas käytät energiasi hyvään, palautuu se sinulle myös kolminkertaisesti takaisin. Itsekkäistä syistä tilanteisiin puuttuminen ei ole suotavaa, se vain palauttaa myöhemmin huonon energian sinulle takaisin. Sen sijaan ei ole väärin pyytää itselleen sisäistä kasvua ja rohkeutta toimia esim. mainitsemassasi tilanteessa. Se on positiivisella tavalla tilanteeseen "puuttumista" ja sen toiveen voi vielä muotoilla siten, että asiat tapahtuvat hyvässä hengessä sillätavalla kun on tarkoitus. Itsekkäistä syistä asiaan puuttuminen ja tilanteeseen vaikuttaminen ei johda mihinkään positiiviseen. Se saattaa saada sinut sillähetkellä pois kiusallisesta tilanteesta, mutta uskon "oppiläksyn" tulevan eteen myöhemmin kenties jossain muussa muodossa. (eikä välttämättä siinä positiivisessa) Yleensä elämässä ei karkuun pääse opittavia asioita, mitkä olet kenties jo tähän elämään tullessasi päättänyt (etukäteen) oppivasi. :) Tässäpä minun rönsyileviä ajatuksia.
- ap
En oikein ole saanut hahmotettua mitä wiccalaisuus on ja siksi kyselin. Kiitos asiallisista vastauksista. Olen kanssanne samoilla linjoilla ja halusinkin herättää tällaisia näkemyksiä, jotka vain vahvistavat sitä mitä olen tähän asti oivaltanut. Pääasiassa kaikkien uskontojen ydin on sama.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3001149Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.82963- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31819- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56699