Jokaisella pitäisi olla ns henkilökohtainen alkoholikortti. jos olet seko juovuksissa niin kortin menettää eikä tippaakaan enään myydä ikinä !
Eikö olisi hienoa kun jokainen rähinämulkku saisi alkoholibannan ja mielummin pakollisen antabuskapselin käteensä samalla kertaa.
Viinakortti pakolliseksi.
6
307
Vastaukset
- harkaasarvista.com
Olen samaa mieltä, tämän viinakortin avulla voitaisiin myös valvoa henkilön alkoholin käyttöä, säätää jokin raja ja jos alkoholin käyttö ylittää tämäön rajan niin sellaisilta aseet takavarikoitaisiin koska aseet ja viina ei oikein sovi yhteen ja näin tämä henkilö katsottaisiin epäsopivaksi omistaa ja pitää hallussaan aseita..tämä olisi yksi keino ennaltaehkäistä juovuksissa tapahtuvia rikoksia joissa käytetään luvallista asetta.
- Höpsistäää!
Ei tässä nyt pelkästään aselupia omaaviin rajoituta hei!
Tämähän koskisi tietenkin kaikkia kansalaisia koska viinahan se on se piru joka pistää tappamaan eikä se ase! Puukko ja muut tapot on kuitenkin enemmistö, niin mikä takia sinä sen rajaisit pelkästään ampuma-aseisiin?
- röllex
Olen asevastustaja ja vastustan moista asiaa, eli jos viinakortti tulee asevastustajien täytyy saada ajaa edelleen humalassa autoa mutta aseenomistajia on valvottava, se on jämpti. Ja vastustan aseita mutta en vastusta asevastasten alkoholinkäyttöä sillä on saatava ryypätä että jaksaa vastustaa aseita. Pidän meitä asevastustajia normaalia älykkäämpinä se jämpti.
- Kortitta..
No mutta ei meiltä VIINAKORTILLA saa estettyä juuri muuta kuin Alkosta ostettavia tuotteita...
Kuitenkin voidaan käydä ravintolassa (baarissa ei tarjoilu lopu niin kauan kun rahaa riittää), voidaan tuoda ulkomailta (no viroonhan päästään nopeammin kuin kävellen mannerheimintin toiseen päähän), kilju on jo melkein perinnejuoma ja erilaiset muut "laittomiksi" luokitellut aineet on nykyään helpommin kadulta ostettavissa kuin pullo perinteistä koskenkorvaa.... - harkaasarvista.com
Joo joo mutta kyllä se hieman ainakin rajoittaisi asiaa..ja "höpsistä" nimimerkille että en tietenkään tarkoittanut että vain aseiden omistajille kortti tulisi, otin vaan tuon näkökannan koska ollaan aseita käsittelevällä sivulla.
Ja lisäksi esittäisin että säännölliset maksakokeet niille joilla on aseita, tämä paljastaisi myös virosta tulleiden viinojen nauttimiset jos viinaa käyttäisi reiluja suurehkoja määriä..joo, nyt sitten joku haluaisi myös maksakokeet myös ajokortin omaaville..no ei sekään huono idea..kansa maksakoon viulut koska itse kansa on se joista ne ongelmat tulee. - poliisivaltio nyt!
Viinakortti voidaan myöntää vain sellaiselle henkilölle jolla on alkoholin käytöstä pitkäaikainen ja vankka kokemus. Muilta alkoholin käyttö kielletään kokonaan.
Jos hakija on kahden vuoden ajan säännöllisesti harjoitellut alkoholin käyttöä viinakerhon viinavastaavan valvonnassa ja on valmis aloittamaan aktiivisen ympärivuotisen alkoholiharrastuksen niin hänelle voidaan harkita oman viinakortin myöntämistä jos hän pyhästi vakuuttaa että alkoholi on hänen elämänsä ainoa todellinen sisältö ja tarkoitus.
Ensin hänelle voidaan myöntää lupa pitkiin pulloihin ja myöhemmin ehkä lyhyempiinkin, alle 600 mm pituisiin pulloihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937858
- 403782
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321073Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281013Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10790Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749