Runkopatja ja petaaminen

kysyvä-Nro79342

Hei,

olen muuttamassa kuukauden kuluttua omaan asuntoon, ja sinne täytyy tietysti ostaa sitä sun toista täytettä, mm. sänky. Esimerkiksi Ikean sivuja selanneena runkopatja vaikuttaa fiksuimmalta vaihtoehdolta; hinnat ihan mukavat ja rakenne yksinkertainen.

Nyt seuraa tyhmä kysymys: En ole koskaan runkopatjoista ennen kuullut, joten aloin miettimään miten ne oikein pitäisi pedata? Ainut sänkytyyppi jonka olen tottunut näkemään on kehikko patja johon menee tietysti tavallinen lakana käännettynä reunoille/alle ja kehikon reunat pitää sen paikallaan. Runkopatjassa kun ei tätä kehikkoa ole, niin miten se lakana siinä pysyy? Myynnissä näyttää olevan jonkin verran ns. kokoon ommeltuja lakanoita, onko ne mahdollisesti tarkoitettu runkopatjoille?

8

8877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pesää laittamaan...

      Runkopatjan kanssa käytetään yleensä petaria eli sijauspatjaa. Se voi tulla mukana tai sitten voi ostaa erikseen. (Mielestäni sijauspatjat yleensä ovat käsittämättömän kalliita verrattuna koko sänkyyn.).

      Niin että lakana sijataan tähän ohueen päällispatjaan.

      Itse runkopatjan voi myös päällistää muotoon ommellulla lakanalla tai patjan suojuksella. Tai helmalakanalla, joka ulottuu lattiaan saakka. Näitä käytetään yleensä ulkonäön takia. Jos sänkyä ei peitetä lattiaan saakka ulottuvalla päiväpeitteellä, helmalakana tekee siistin vaikutelman.

      Muotoon ommeltuja lakanoita voi käyttää myös sijauspatjan kanssa. Samoin on myynnissä "pussilakanamaisia" lakanoita, jonne sijauspatja laitetaan sisään. Pysyy hyvin paikallaan ja kun lakana pitäisi vaihtaa, käännetään vain patjan raikas puoli ylöspäin.

    • kysyvä-Nro79342

      Hmm... Kyllä tuon sijauspatjan käyttö on ilmeisesti aika yleistä runkopatjojen kanssa, mutta ainakin näin ajatuksentasolla en näe sitä välttämättömyyttä. Varmaan aluksi menen joko kokonaan ilman sitä, tai hommaan vain erittäin ohuen sijauspatjan/patjansuojan joka menisi suoraan muotoon ommellun lakanan alle.

      Tietysti jos alkaa tuntumaan että ei toimi, niin sitten pitää harkita paksumaa sijauspatjaa.

    • sasdf

      Ikean sivuilla on aika monesti kuvattu tilanne jossa runkopatjan päälle on laitettu vielä yhtä paksu joustinpatja, ja sitten siihen päälle vielä sijauspatja. Onko tässä jotain järkeä? Näyttää ainakin kohtalaisen oudolta.

      • pesää laittamaan..

        Se on ns. jenkkisänky.

        (Tosin jenkit eivät yleensä käytä sijauspatjaa, eikä alin osa - boxspring - ole välttämättä jousitettu. Eivät kyllä käytä pussilakanoitakaan kuten täällä, vaan lakanat myydään lakanasetteinä, joissa on patjaan sopiva kuminauhalakana, tyynyliinat ja tavallinen lakana, jota käytetään päällyslakanana peiton alla.)

        Mutta sijauspatja-asiasta: Kukaan ei pakota ostamaan sijauspatjaa, vaan ihan yhtä hyvin ellei paremmin käy muukin vaahtomuovipatja. Näin sänkyyn saa ainakin enemmän korkeutta ja pehmeyttä, ja nämä patjat ovat monesti halvempia kuin laadukkaat petarit.


      • idea?
        pesää laittamaan.. kirjoitti:

        Se on ns. jenkkisänky.

        (Tosin jenkit eivät yleensä käytä sijauspatjaa, eikä alin osa - boxspring - ole välttämättä jousitettu. Eivät kyllä käytä pussilakanoitakaan kuten täällä, vaan lakanat myydään lakanasetteinä, joissa on patjaan sopiva kuminauhalakana, tyynyliinat ja tavallinen lakana, jota käytetään päällyslakanana peiton alla.)

        Mutta sijauspatja-asiasta: Kukaan ei pakota ostamaan sijauspatjaa, vaan ihan yhtä hyvin ellei paremmin käy muukin vaahtomuovipatja. Näin sänkyyn saa ainakin enemmän korkeutta ja pehmeyttä, ja nämä patjat ovat monesti halvempia kuin laadukkaat petarit.

        Minulla on "petarina" 120 cm leveässä runkopatjassa tavallinen halpa täkki, jonka päälle panen pussilakanan. Kun likaantuu, käännän toisin päin. Pysyy ihan hyvin paikallaan ja tekee sängyn pinnasta pehmeän.


    • hanki suojus ainakin

      Kyllä meillä kotona on tavallisessakin sängyssä ollut patjan päällä joko petari tai ainakin ohut patjansuojus, patja pysyy puhtaampana ja petarin/patjansuojuksen voi helposti pestä, paksusta petarista pestään tietysti vain päälliskangas, joka on irrotettava (ympäri kulkee vetoketju). Patjaa ei tule niin usein raahattua ulos tamppaustelineelle mutta petarin vie sinne helpommin.
      Runkopatjan olen joskus vienyt talvella ulos pakkaseen tuulettumaan.

      Suosittelen ainakin ohuen patjansuojuksen hankkimista, sen alle pujottaa lakanan helposti paikalleen.

    • qwer1234q1

      helmalakana runkopatjan päälle ja normaali lakana sijauspatjan päälle

      • Äitees neuvoo....

        Runkopatjanpäälle esim anttilasta tai ikeasta muotoonommeltu kangaslakana.- muotoonommellun lakanan päälle petauspatja- petauspatjanpäälle sängynsuojus esim ikeasta löytyy. sängynsuojuksen päälle lakana. lakanan päälle täkki ja pussilakana/tyyny. pussilakanan päälle päiväpeitto. päiväpeitonpäälle jalkojen suojaksi esim torkkupeitto tms. Muistathan myös ostaa sängyn riittävän korkeilla jaloilla, että pääset lastalla/imurilla pitämään sängyn alustan siistinä ja pölyttömänä. Jos makuuhuone on vain nukkumista varten niin pelkkä sängyn alaosan peittävä peitto riittää arkioloissa niin sänky voi päivän mittaan paremmin tuulettua yön nukkumisen kosteudelta. Muistathan lakanat vaihtaa kahden viikon välein ja tyynyliinan kerran viikossa. Täkit/tyynyt ym rekvisiitat pestään kaksikertaa vuodessa. Säilyy sänkysi siistinä ja patja tahrattomana hiki ym eritteiltä. Äläkä kerää ylimääräistä roinaa makuuhuoneeseen. Hyviä unia ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3405
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2529
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      99
      2482
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      2154
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1693
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1584
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1516
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      134
      1245
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1146
    Aihe