Kovat menkkakivut, mikä avuksi?

apuatartteva

Maha on polttavan kipee ja siihen sattuu. Otin panadol 500mg aikoja sitten mutta se ei auttanut ja tahdon näiden kipujen hellittävän. Tänään taas siis alkoi menkat.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expert;)

      Samaa mulla:) mee lääkäriin jos tosi kovat, mulla särkylääke aina auttaa. Mee rauhalliselle kävelylle, makaamaan sillee et jalat koukussa vatsaa vasten ja yks on et laitat vaikka lämpimän pyyhkeen vatsalle ;) ja ainahan voi ottaa uuden särkylääkkeen (kuhan ei ylitä annosmäärää)
      Voimii sulle :D

    • 4+12

      Jos kipu on ns. normaalia niin se on vaan kestettävä. Jos se on epänormaalia on syytä käydä gynekologin juttusilla jolloin tutkitaan esim. endometrioosin mahdollisuus. Valitettavasti se on vain usein niin, ettei nainen itsekään tiedä mikä on normaalia ja mikä epänormaalia koska hänelle se kivuliaisuus on aina ollut se "normaali" tila eivätkä kuulemma kaikki lääkäritkään ota sitä tosissaan. Joka tapauksessa ei kuukautistenkaan ole tarkoitus olla yhtä helvettiä, vaikka tietty määrä kipuakin kuuluu asiaan. Joskus ehkäisypillerit määrätään kuukautisten ja niihin liittyvien vaivojen kontrolloimiseksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe