Minkähän merkkisen haulikon

innokasmetsämies14

ennen syksyä hankkisin, metsästyskortti on jo ollut taskussa viime syksystä saakka mutta asetta en ole vielä ostanut enkä ole siis vielä mitään metsästänyt.

Haluaisin kuitenkin haulikon jossa on tehoja ja sellainen että varmasti sorsakin tippuu, olen kuullut että on sellainenkin kaliiperi kuin 4, onko vielä suurempaa kaliiperia?

Entäpäs jos haluan esim teeren metsästys reissulla ampua vaikkapa peuran tai hirven niin millaisen kiväärin hankkisin että se käy sekä teerelle ja hirvelle?

7

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamera nykyisin muka

      Näin metsästäjänä minusta ei sillä haulikon teholla ole mitään merkitystä, sillä ne yleensä on saman tehoisia eli sorsaa voi ampua noin 30-50m.
      Eniten on sorsanmetsästyksessä merkitystä sillä että on opetellut metsästys taitoa.
      Monesti sielä näkee kun porukka paukuttelee sorsaa yli sataan metriin.
      Suosittelisinkin jos et ole ennemmin ollut metsästämässä lähtemistä kokeneen metsämiehen mukaan.
      Minun suositus on että ensin alat vaikka ampuun nyt heti savikikkoja ja sit vaikka viet sen lasisen kokispullon siihen viiteenkymmeneen metriin niin huomaat että aika tarkkaan pitää osua et pullo hajoo (kerää sirut pois ettei koirat telo jalkoja)
      Sillä kun ahkeraan harjottelet oot elokuun 20 pv klo: 12:00 hyväs kunnos osumaan.
      Myöskin sähkölankoja seuraamalla voit kylmäharjotella haulikon takaa ja opetella se ennakko, eli jos rastas istuu langalla niin ajattele et se lentää vasemmalta oikeelle ja sit oikees kohtaa painat lipasinta, muuten yksi tärkeä juttu haulikossa ei ole panosta ennenkö ollaan sielä metsästystilanteessa tai ampumarata tilanteissa ja kunnon metsästäjä ei suuntaa tyhjääkään haulikkoa ihmistä kohden.
      Myöskin huomaa että sulta on jäänyt tämä metsästys juttu vähän hakuteille.
      lueppas uudestaan koska saa ampua peuraa, teertä tai hirven.
      Eli siis ei yleensä hirveä ammuta kun ollaan teertä metsästämäs ja lisäksi jos kajautat hirvipyssyllä teertä ei siitä paljonkaan mitään jää.
      Tietysti ymmärrän innostuksesi ja niin pitääkin joten uskon että susta tulee kunnon metsästäjä joka ei metsästysaeita käytä kun metsästykseen ja ampumarata tarkotukseen.
      Myöskin metsästäjä ei ammu jos on ottanut.

    • vanharintamamies44w

      Eikös monikin metsästä hirvipyssyllä teeriä, 308:lla voi lintupaukuilla ampua teeren eikä se siitä jäjettömiin häviä. Itselläni 7.62X53R ja teeriä olen silläkin ampunut..taitaa olla trolli tuo aloittaja? Eli pistänyt tuollaisen huuhaaviestin.

    • vanharintamamies44w

      Juu, ollessani tuolla Rukajärventiellä vuonna -44 niin hirvi poukkoili rintamalinjan vasemmalla puolella ja samalla rukajärventien toisella puolella, maatessamme siinä ja odottaessamme vihollisen saattuetta, päätin ottaa lihaa komppanialle ja panssarintorjuntakiväärillä tähtäsin hirveä ja kun laukaisin niin samalla tähtäyslinjalle osui vihollisen kuorma-auto joka oli vapaalla lasketellut mäkeä alas ja niin kävi että siihen jäsi savuamaan vihollisen kuorma-auto ja takana oleva hirvikin kaatui, siinä meni taistellessa kolmatta päivää ennekuin vihollinen kokonaan nujerrettiin siihen tielle ja romuahan sinne jäi, kerkesimpä minä siinä taistelujen käydessä käydä suolistamassa hirven takaniityn topin kanssa ja laitoimme ruhon riippumaan suuren kuusen runkoon vaikka terästä lensi koko ajan. Hyvin oli pehmennyt liha kolmessa päivässä ja kun vain kranaatin sirpaleet kaivoille ppuukolla pois ruhosta niin keittelimme mojovan sopan sotasaalliski saamassamme vihollisen soppatykissä jossa tosin oli konepistoolin reikiä jotka tulppasimme leppätapeilla, männä vuosinakin vielä takaniityn topin kanssa ollaan käyty erästämässä.

    • jksdhfjdskhfj

      olit korkeintaan isukkisi pusseissa roikkumassa.. tai et varmaan ollut edes siellä,kun korvantakusesi ovat ihan märät vielä

    • sama..............

      no on kai ne korvantakuseni märät kun tuli hiki, ammuin just hirven tuonne pellon laittaan, matkaa varmasti yli 600 metriä, seisaaltaan ja käsivaralta lossautin menemään ja yksin vedin ruhon liiteriin roikkumaan, nam.

    • joo mut

      Tarinahan on tosi hyvä vaikkei kaikilta osin ihan paikkaansa pitäisikään. vanharintamamies44w osaa kerronnan.

    • Latailija....

      Täällä jokainen vain kehuu omaansa. Laajenna asiasi tutkimaan eri aseita, cal ym sinulle sopivia asioita. Toki kannaattaa pitää anteenit pystyssä. Piekkarilla jo sorsa jää ja 20 cal haulikolla putoaa. Ei cal vaan tarkkuus, keskity siihen. Kiväärinä suosittelen 6,5x55 tai .270 jos hyvää hakitset. Katsele ballistisia taulukoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe