Oli viimeinen nissan jonka hankin, 1,2löljyä/1000km eli 3 ja 4 sylinteri soikeina. Ja yhtäaikaa 1 sun toinen paikka leviämässä. Eipä kovin bensapihikään matkaajossa 8,6l/100km. Vuosimalli -03 200tkm ajettu. Välttäkä hyvät ihmiset tätä mallia/tätä 1,8 konetta jota on -02-05 almera/primerassa.!! Lähtee ihan kohta liikkeeseen kiertoon!!
Nissan Almera Tino
10
1206
Vastaukset
- TH
Mulla 1,8 2003 vm Almera HB ja ei ole kuin kesäisin tarvinnut lorauttaa öljyä desin verran 15tkm vaihtovälin aikana.
Appiukolla sama auto ja vie vähän enemmän öljyä. - Nissan-mies
Almera 1.5 vuosimallia 2006. Ei vienyt yhtään öljyä 10 000 km aikana. Pienin öljynkulutus kaikista omistamistani autoista. Vikoina tähän mennessä yksi palanut polttimo. Taitaa se tino olla sitten aika paljon huonompi.
- TinoNisukka
Omalla Tinolla (1.8 bensa) ajettu 240 tkm. Alatukivarret ja pakoputki vaihdettu. Kulutuksesta samaa mieltä eli hiukan liikaa (8.5 l/100km) vie mutta kun korjauksiin ei juurikaan ole mennyt rahaa niin ajattelin pöristellä tämän loppuun. Vaihdossahan näistä ei saa mitään.
- j.vaisaari
Minulla on kans 2005 mallin nissan tino olen ajanut n3000 km enkä ole huomannut
sanottavaa öljyn kulutusta minun mielestä okee peli. - Hyvä auto
Mulla on Tino -04 Diesel 136 hv. oon ajanut 240000 km enkä oo ikinä öljynvaihdon välillä lisännyt öljyä, eikä oo 2 mm pinta pudonnut!!
- tino vm 03
omalla ajettu 240 1.8 bensa kone automaatti eikä mitään vikaa!!!lämmin talviauto vie 8.1 l /100km ei ooo valittamista!
- Tuunturi
Mulla 04 tino jolla ajettu 165 tkm. Suunnilleen paridecia kun lirauttaa 15 tkm vaihtovälin aikana niin hyvin menee. Ei siis syö paljon öljyä. Ok peli.
- nissan forever
Minusta tuo 15 tkm on aika pitkä öljynvaihtoväli nykyöljyilläkin, varsinkin jos ajetaan lyhyttä kaupunkiajoa. Itse vaihdan puolessa välissä pelkän öljyn ilman suodatinta, siis n. 7,5 tkm jälkeen ja 15 tkm suodattimen kanssa.
- joka kesä
Kyllä ne öljyt vahdetaan kerran vuodessa huoltoohjelmassa jos ei 15000 täyty vuoden aikana!
- Anonyymi
15.00 km litra öljyä .06 tino. soikeena tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946610Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743487Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872455Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32155Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi531903Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191896Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011447