mietteliäs

oon käyny läpi sukupuolenkorjauksen naiseksi.
yhtä asiaa ihmettelen, onse että naisista löytyy kyllä hyviä kavereita ja ystäviä, mutta ei mitää sen syvällisempää. olen siis lesbo
samaa aikaa kaverit jotka käyneet saman läpi, seurustelevat, ovat heteroita eli seurustelevat miehen kanssa.
tämä pistää miettinään että ovatko naiset loppupeleissä kapeakatseisenpia ku miehet.
aina sanotaan että naiset hyväksyy helpommin sitä sun tätä mutta ...
15435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Pridellä mietitään samaa asiaa seminaarissa: "Onko homo/lesboyhteisöissä tilaa sukupuolivähemmistöille ja toisinpäin?"

Äänestä

Minusta taas on mahdotonta löytää miestä, mutta naisen löytäminen on suhteellisen helppoa. Ainoa on se, ettei naista tahdo saamaan pysymään suhteessa millään. Ei varmaan miestäkään.

Äänestä

Vai onko kapeakatseisuus vain Suomalaisnaisten ongelma, en ole siis itse käynyt korjausta loppuun asti vielä. Tosielämän koe menossa.

Äänestä

Vai onko kyse kapeakatseisuudesta? Jos on sattunut vain sellaisia ihmisiä lähipiiriin, joille tämä on ongelma seurustelukumppania etsiessä.

Eiköhän sinullekin vielä kumppani löydy.

Äänestä

Suomimiehet ovat puutteessa ja kaipaavat kumppania kipeämmin kuin naiset, joten voiskohan se sitten tästä johtua, että miehet hyväksyy helpommin.

Äänestä
  • Ei ole kyllä kauheen kova puute. Taitaa olla samanlainen kuin tämä huutava työvoimapula?
    Ainoastaan Lasasta vaivaa puute ja sekin on naimisissa, ihme kyllä.

    Äänestä

Lesbous on harvinaisempaa kuin heterous, siksi yrittäviä miehiä on enemmän, miehet ovat myös aktiivisempia asiassa. Naiset hissuttavat eikä kukaan tee aloitetta, vaikka olisi mitä haluja. Tämä naisissa ärsyttää (vaikka nainen olen itsekin), hissutteluun menetetyt mahdollisuudet!!

Äänestä

joono, oha se hauskaa ku miehiä on yrittäjiä joka lähtöön, jos oisin hetero niin oisinjo suhteessa niinku kaverini, mutku en ole niin en myöskää suhteessa ole.

Äänestä
  • pitäskö sun ite olla se aktiivinen osapuoli? Ole kuin miehet, iske kiinni kaikkeen joka liikkuu (tai edes hengittää). Syntyy ainakin hälinää, jos ei muuta.

    Äänestä

  • kisukattinen kirjoitti:

    pitäskö sun ite olla se aktiivinen osapuoli? Ole kuin miehet, iske kiinni kaikkeen joka liikkuu (tai edes hengittää). Syntyy ainakin hälinää, jos ei muuta.

    ehkä pitäs olla siin mieles miesmäisempi eli olla aktiivisenpi, aloitteellisenpi ja suoraviivaisempo.

    Äänestä

  • Minulle kyllä kelpaisi sellainenkin mies, joka ei ole yrittäjä.

    Äänestä

  • UPDATE_8741622 kirjoitti:

    Minulle kyllä kelpaisi sellainenkin mies, joka ei ole yrittäjä.

    eheh...nyt Kaarina repäs vitsin ;)

    Äänestä

nosto.

Äänestä

-kurki?

Äänestä

Minun kokemukseni on että ihan kivasti alkanut suhde päättyy 8 kertaa kymmenestä siihen että mies luikkii pakoon heti kun olen kertonut vähän erilaisen taustani. Ne loput 2 vaan muuten päättyvät syystä tai toisesta, lopputulema on kuitenkin kehnohko. Mutta sinkkuna olemisessakin on puolensa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakfnan kirjoitti:

oon käyny läpi sukupuolenkorjauksen naiseksi.
yhtä asiaa ihmettelen, onse että naisista löytyy kyllä hyviä kavereita ja ystäviä, mutta ei mitää sen syvällisempää. olen siis lesbo
samaa aikaa kaverit jotka käyneet saman läpi, seurustelevat, ovat heteroita eli seurustelevat miehen kanssa.
tämä pistää miettinään että ovatko naiset loppupeleissä kapeakatseisenpia ku miehet.
aina sanotaan että naiset hyväksyy helpommin sitä sun tätä mutta ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu