vauva tahtoo pullotella

toimetontissi

......ja äitillä on vieroitusoireet tissittelyn loppumisesta! Eli homman nimi on se että vauva nyt 8viikkoa, ja aluksi sai vain mun maitoa. No, hyvinhän sitä tuli, vaikka muille jakaa. Vauva alkoi saada rintaraivareita 3viikkoisena, jonka vuoksi annoin korviketta päivässä 50-100ml. Mulla ei pumpun kanssa kertakaikkiaan heru maito vaikka tissit olis täydet ja tunnin tihrustaisin pumpulla. Raivareita on alkanut olla enemmän ja enhän minä tota palleroa halua huudattaa nälkäisenä, vaan pullosta menee korviketta päivässä nyt 200-400ml. Tykkään imettämisestä enemmän kuin vauva. Ongelma on kuitenkin ehkä enemmän se, että tahtoisin antaa rintamaitoa korvikkeen sijaan sen hyötyjen takia, se ihmetyksen ihanuus on tietty plussaa. Voisin siis kyllä lopettaa tissin antamisen jos vain saisin pumpulla irtoamaan maitoa jonka antaisin sitten pullosta. Joka kerta kun vauva on tissillä, pumppaan samaan aikaan toisesta, jolloin maitoa saan tulemaan yleensä 40-60ml. Myös sen maidon annan aina pullosta vauvalle.
Meinasin jo, että jos ei multa sitä rintamaitoa heru, niin ostan sitä sitten joltain luovuttajalta! No sehän on tuhottoman kallista, eikä mulla ikinä olisi siihen varaa.
Öisin imetys pelaa ihan ok, aamut myös mutta iltaa kohden vaikeutuu.
Täysimetykseen meidän on varmasti mahdoton enää päästä, emmekä siihen edes pyri, vaan siihen, että rintamaito säilyisi edes osana vauvan ravintoa, pullotteluna tai tissittelynä!
Välillä tosin tuntuu, että olisin parempi äiti jos luovuttaisin, onhan tätä tissitaistelua kestänyt jo viis viikkoa, ja paljon ollaan kokeiltu sen parantamiseksi...

Keinoja, neuvoja, lohdutuksia, kiitti :)

3

188

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä voi tehdä

      Hei! Hienoa, että olet jaksanut noita rintaraivareita tähänkin asti. Niille on monia syitä ja vaikka nyt onkin myöhäistä, sanon silti, että niiden ilmaantuessa ei kannata pulloa antaa. Vauvat tajuavat nopeasti, että pullosta maito tulee helpommin, eikä se raivarointia ainakaan helpota. Vauva ei tapa itseään nälkään, vaikka raivarit ovatkin väsyttäviä ja äidillä on varmasti neuvoton olo. Noilla korvikemäärillä täysimetykseen pääseminen taitaa olla tosiaan mahdotonta, mutta voisit silti kokeilla raivarointiin muutamia juttuja. Oletko kokeillut imetystä kävellessä? Entä aivan pimeässä huoneessa, jossa ei ole muita ärsykkeitä? Saisitko illalla hyssyteltyä vauvaa puoliuniseksi, ennen kuin tarjoat lisää rintaa? Vauvat imevät yleensä automaattisesti hyvin puoliunisina ja sen takia teilläkin yöimetykset varmasti sujuvat. Iltaisin rintaraivarointi on hyvin tavallista, samoin se, että vauva tahtoo olla tissillä jatkuvasti. Kerrotko vähän lisää millaisia nuo raivarit ovat ja miten olet yrittänyt helpottaa niitä, mietitään, olisiko vielä jotain, mitä voisi tehdä.

    • fisutt

      Ihan varmasti voit päästä vielä täysimetykselle, jos vain jaksat sinnikkäästi imettää ja annat korviketta aina vain niin vähän kuin mahdollista ja pikkuhiljaa koko ajan vähennät korvikkeen määrää. Jo muutaman päivän tiheällä imetyksellä voi maitomäärät kasvaa reilustikin. Itselläni on 5kk ikäinen täysimetyksellä ja tällä hetkellä vauvan syömä maitomäärä on n. 1500ml/vrk, siitä määrästä esim. tuo 200ml on aika vähän. Ensinnäkin kehottaisin keräämään nuo maidot, jotka pumppaamalla saat irti etkä anna niitä imetyksen jälkeen vaan lämmität niitä sitten illalla kun imetys ei onnistu. Vaikka vauva ei kerralla söisikään niin paljoa niin se on vain maidonnousun kannalta parempi, kun silloin imetyskertoja tulee enemmän ja maidon määrä lisääntyy. Jos vauva ei itke nälkäänsä, ei lisämaitoa imetyksen jälkeen tarvita.

      • mitä voi tehdä

        Oho, hyvä fisutt, kun korjasit, mulle on sattunut joku ajatuskatko tuon korvikemäärän kanssa!!! Siis ajattelin jotenkin, että se oli paljon suurempi, tosiaankin tuosta 200 millilitrasta on varmasti vielä mahdollisuudet täysimetykseen! Käsittääkseni nimittäin alle 100 ml määrät voi suoraan jättää pois, jos korviketta vain sen verran menee ja eihän tuossa ole kuin puolet enemmän, joten hitaalla vähentämisellä varmasti aivan mahdollista päästä täysimetykseen.

        Ja ap:lle tosiaan fisutt antoi myös tuon hyvän vinkin, että ne ylimääräiset maidot tarjoaisit ennemmin illalla. Vauva rinnalla niin paljon, kuin hän ikinä siinä viihtyy, niin kyllä se maitomäärä lisääntyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      716
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      670
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      533
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe