Kiikaritähtäimen vaikutus pistooliammunnassa?

vasta,alkaja

Helpottaako pienoispistoolissa kiikaritähtäin ammuttaessa 25 metrin matkalta.

Onko kokemusta, kannattaako hankkia kiikaritähtäin, ammun kahden käden otteella ja kisko on aseessa valmiina.

Kokemusta ei ole kuin avotähtäimistä.

6

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totta kai!

      Ainahan se auttaa, sen takia ne ovat vissiin kiellettyjäkin monessa pistoolilajissa! :D

    • ressu.

      Mielestäni kiikarista ei ole pistoolilla 25m rata-ammunnassa mitään hyötyä varsinkin opetteluvaiheessa..

      Olet ilmeisesti aloittelijana tuskastunut huonoon osumatarkkuuteen. Millä aseella ammut? Jos aseesi tähtäimet ja liipaisu ei ole kunnossa on hyvin vaiheaa saada kunnon kasaa aikaiseksi. Piipun tarkkuus on yleensä riittävä.
      Aloittelijalla asento-, tähtäys- ja liipaisuvirheiden poistaminen vie aikaa. Joku oppii heti toiset eivät koskaan. Todennäköisesti sinulla suurimman virheen aiheuttaa liipaisussa tapahtuva tahaton nykäysy. Liipaisuvirheen havaitsee helposti hankkimalla jonkin halvan lasertähtäimen ja seuraamalla pisteen liikahdusta laukaisuhetkellä. Pisteen ei tarvitse olla edes kunnolla kohdistettu rautatähtäimien osumapisteeseen. Laaserilla näkee kuinka tähtäyspiste vaeltaa taululla ja liipaisussa sen notkahdus tai tahaton siirtymä sivuun näkyy samantien ja virheen korjaaminen havainnollistuu: kun piste piirtää liipaisussa kutakuinkin samaa aluetta ollaan menossa parempaan suuntaan.

      • mutku mutku

        Mutta kyllä alkuperäinen kysymys oli, että helpottaako se, noh jos saat maalin lähemmäksi suurennoksella, niin eikö se silloin auta?
        Se että ampuma otteessa ja laukaisussa on jotakin petrattavaa onkin sitten ihan eri asia! Voisi tietenkin ensi alkuun säätä tähtäimet kohilleen....


      • ressu.
        mutku mutku kirjoitti:

        Mutta kyllä alkuperäinen kysymys oli, että helpottaako se, noh jos saat maalin lähemmäksi suurennoksella, niin eikö se silloin auta?
        Se että ampuma otteessa ja laukaisussa on jotakin petrattavaa onkin sitten ihan eri asia! Voisi tietenkin ensi alkuun säätä tähtäimet kohilleen....

        Kiikarilla on yllättävän vaikea ampua juuri tuon suurennoksen takia varsinkin käsivaralta ammuttaessa. Sen takia pistoolikiikareitten suurennus on varsin pieni. Itse liipaisuvirheen korjaamiseen kiikarista ei ole juuri mitään hyötyä.


      • ressu.
        ressu. kirjoitti:

        Kiikarilla on yllättävän vaikea ampua juuri tuon suurennoksen takia varsinkin käsivaralta ammuttaessa. Sen takia pistoolikiikareitten suurennus on varsin pieni. Itse liipaisuvirheen korjaamiseen kiikarista ei ole juuri mitään hyötyä.

        Itse opettelin aikoinaan ampumaan leikkaamalla ysirinkiä myöden keskiön pois. Ei tule turhaan tuijoteltua osumia, vaan keskittyy paremmin itse suoritukseen. Kasa olkaa hiljalleen pysymään nipussa kun perusasiat on ensin oppinut.


    • vasta,alkanut

      Tuli mieleen semmonenkin kysymys kun niitä kiikaritähtäimiä on eri suurennoksilla 2x20, 2,5x20, 4x28,4x32. Mikähän niistä olisi paras. Eikös se ole niin että mitä isompi suurennos sitä enemmän käden heilunta näkyy ja ampuminen vaikeutuu mutta onko 2x20 sitten apuja kun suurennos on kuitenkin aika pieni. Sitten on myös punapistetähtäimiä,nehän ei tuo lähemmäksi lainkaan vaan on jotain 1x30, kyllä niitäkin varmaan joku on kokeillut ja vertaillut avotähtäimiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe