Helpottaako pienoispistoolissa kiikaritähtäin ammuttaessa 25 metrin matkalta.
Onko kokemusta, kannattaako hankkia kiikaritähtäin, ammun kahden käden otteella ja kisko on aseessa valmiina.
Kokemusta ei ole kuin avotähtäimistä.
Kiikaritähtäimen vaikutus pistooliammunnassa?
6
97
Vastaukset
- Totta kai!
Ainahan se auttaa, sen takia ne ovat vissiin kiellettyjäkin monessa pistoolilajissa! :D
- ressu.
Mielestäni kiikarista ei ole pistoolilla 25m rata-ammunnassa mitään hyötyä varsinkin opetteluvaiheessa..
Olet ilmeisesti aloittelijana tuskastunut huonoon osumatarkkuuteen. Millä aseella ammut? Jos aseesi tähtäimet ja liipaisu ei ole kunnossa on hyvin vaiheaa saada kunnon kasaa aikaiseksi. Piipun tarkkuus on yleensä riittävä.
Aloittelijalla asento-, tähtäys- ja liipaisuvirheiden poistaminen vie aikaa. Joku oppii heti toiset eivät koskaan. Todennäköisesti sinulla suurimman virheen aiheuttaa liipaisussa tapahtuva tahaton nykäysy. Liipaisuvirheen havaitsee helposti hankkimalla jonkin halvan lasertähtäimen ja seuraamalla pisteen liikahdusta laukaisuhetkellä. Pisteen ei tarvitse olla edes kunnolla kohdistettu rautatähtäimien osumapisteeseen. Laaserilla näkee kuinka tähtäyspiste vaeltaa taululla ja liipaisussa sen notkahdus tai tahaton siirtymä sivuun näkyy samantien ja virheen korjaaminen havainnollistuu: kun piste piirtää liipaisussa kutakuinkin samaa aluetta ollaan menossa parempaan suuntaan.- mutku mutku
Mutta kyllä alkuperäinen kysymys oli, että helpottaako se, noh jos saat maalin lähemmäksi suurennoksella, niin eikö se silloin auta?
Se että ampuma otteessa ja laukaisussa on jotakin petrattavaa onkin sitten ihan eri asia! Voisi tietenkin ensi alkuun säätä tähtäimet kohilleen.... - ressu.
mutku mutku kirjoitti:
Mutta kyllä alkuperäinen kysymys oli, että helpottaako se, noh jos saat maalin lähemmäksi suurennoksella, niin eikö se silloin auta?
Se että ampuma otteessa ja laukaisussa on jotakin petrattavaa onkin sitten ihan eri asia! Voisi tietenkin ensi alkuun säätä tähtäimet kohilleen....Kiikarilla on yllättävän vaikea ampua juuri tuon suurennoksen takia varsinkin käsivaralta ammuttaessa. Sen takia pistoolikiikareitten suurennus on varsin pieni. Itse liipaisuvirheen korjaamiseen kiikarista ei ole juuri mitään hyötyä.
- ressu.
ressu. kirjoitti:
Kiikarilla on yllättävän vaikea ampua juuri tuon suurennoksen takia varsinkin käsivaralta ammuttaessa. Sen takia pistoolikiikareitten suurennus on varsin pieni. Itse liipaisuvirheen korjaamiseen kiikarista ei ole juuri mitään hyötyä.
Itse opettelin aikoinaan ampumaan leikkaamalla ysirinkiä myöden keskiön pois. Ei tule turhaan tuijoteltua osumia, vaan keskittyy paremmin itse suoritukseen. Kasa olkaa hiljalleen pysymään nipussa kun perusasiat on ensin oppinut.
- vasta,alkanut
Tuli mieleen semmonenkin kysymys kun niitä kiikaritähtäimiä on eri suurennoksilla 2x20, 2,5x20, 4x28,4x32. Mikähän niistä olisi paras. Eikös se ole niin että mitä isompi suurennos sitä enemmän käden heilunta näkyy ja ampuminen vaikeutuu mutta onko 2x20 sitten apuja kun suurennos on kuitenkin aika pieni. Sitten on myös punapistetähtäimiä,nehän ei tuo lähemmäksi lainkaan vaan on jotain 1x30, kyllä niitäkin varmaan joku on kokeillut ja vertaillut avotähtäimiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663