Näppäimistö lakkaa toimimasta

Pelikone

Mistä lähtisin etsimään ongelmaa kun näppäimistö menee täysin jumiin noin kerran päivässä kirjoittaessa? Hiiri ja ohjelmat tuntuvat muuten vastaavan normaalisti. Ongelma ei häviä kuin uudelleen käynnistyksellä. Olen vaihtanut näppäimistöäkin lennossa mutta se ei auta. USB-näppis, muita portteja on kokeiltu.

Kyseessä on pelikone jossa on tuore, noin kuukauden vanha asennus Windows 7 jossa ei ole asennettuna kuin ajurit, Opera-selain ja pari peliä.

4

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eki eräs

      Hmm, itse kokeilisin tuollaiseen ongelmaan ainakin Biosin päivitystä.

      Mites muuten Biosin asetukset USB:n osalta, onko siellä
      asetuksissa kohtaa tyyliin: Legacy USB support? Jos on niin
      kokeile vaihtoehtoja: Enable taikka Auto.

      • Pelikone

        Legacy USB on päällä. Tätä uudemmassa BIOSissa ei ole kuin "Windows8 shutdown behavior" korjaus emolevyn valmistajan mukaan. Jos ei tämä mysteeri ratkea kokeilen asentaa Windowsin uudelleen.


      • Eki eräs

    • Pelikone

      Syy taisi löytyä. Jos joku muu painiskelee tämän ongelman kanssa niin control panel -> ease of use -> Windows-filter keys asetus on mennyt päälle vaikka sitä en ole asettanut eikä siinä näkynyt ruksia. Edistyneempien säätöjen muokkaamisella pystyin aiheuttamaan ongelman tai säätämään sen pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe