Ystäväni on ulkomailla töissä ja hänellä on mukanaan kotimaan (Suomen) puhelin ja liittymä sekä sieltä ulkomailta hankittu liittymä, jota hän siellä käyttää. Minä olen yleensä soittanut hänen "suomi-puhelimeensa", koska jos hän soittaisi siitä minulle Suomeen, maksaisi se hänelle enemmän.
Kysymys kuuluu, että eikö se, että minä soitan hänen suomi-puhelimeensa maksa saman verran kuin jos hän olisi Suomessa eikä ulkomailla? Ainakin tekstiviestit ovat saman hintaisia, lähetinpä tekstarin sitten esimerkiksi Kiinaan, Ruotsiin tai Amerikkaan..
Olen vain miettinyt että maksaako se sittenkin enemmän kuin normaalisti kotimaan puhelut (0,0696€/min, TeleFinland), koska minusta tuntuu, että välillä laskussa on tullut paljon enemmän laskua puheluista kuin mitä olisin odottanut. Ja kun sitä ei harmiksi voi tarkistaa, toisin kuin tekstarit pystyy laskemalla tarkastamaan että on oikein veloitettu.
Ja koska puheluhan ei ole ulkomaanpuhelu, koska en soita mihinkään ulkomaan liittymään, vaan kotimaan liittymään, joka sattuu olemaan ulkomailla :D Joten olenko ymmärtänyt oikein että puhelut ovat samanhintaisia kuin Suomesta Suomeen soitettaessa?
puhelut ulkomaalla olevaan kotimaan liittymään ?
stupido
2
285
Vastaukset
- stupido
upp
- Vastaanottomaksu
On ne sinulle saman hintaisia kuin jos kaverisi olisi Suomessa. Hän joutuu omassa laskussaan maksamaan vastaanottomaksua. Euroopassa joitakin kymmeniä senttejä/minuutti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756