Neuvoja ruotsin kirjoittaneilta

Kirjoitan keskipitkän ruotsin syksyllä ja haluaisinkin neuvoja, "huonommilta" ruotsin kirjoittaneilta. Miten te heikommin ruotsissa suoriutuneet menestyitte kirjoituksissa, ja olivatko ne mielestänne vaikeita? Itselläni ruotsin keskiarvo on 6, ja pahoin pelkään, että riittääkö se A:han kirjoituksissa, vaikka sen kai pitäisi riittää.
3181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Keskity kielioppiin ja aineeseen ja hiukan sanavarastoa yritä laajentaa kuuntelussa sellane perussuoritus nii hyvä tuleee!! Tsemii

Äänestä

Aineessa on tosi helppo "huijata" itselleen pisteitä. Käytä paljon erilaisia adjektiiveja ja opettele ulkoa muutama haastavampi kielikuva tai sanonta

Äänestä

Aineessa ei kannata lähteä liikaa kikkailemaan. Pidä huoli, että peruskielioppi on kohdallaan (esim. verbin taivutus, adjektiivien taivutus...). Opettele joku erikoisrakenne (esim. 2. konditionaali ja om-lauseessa pluskvamperfekti) ja heitä sekaan vaikka yksi tällainen erikoisempi lause. Lisäksi esim. jos saat upotettua tekstiin jonkun sanonnan tms. niin vielä parempi. Liikaan kikkailuun ei kuitenkaan kannata syyllistyä, sillä silloin tulee helposti virheitä perusasioissakin.

Itse suosin mind mappeja ainekirjoituksissa. Muistan itse aikoinani kirjoittaessani kirjoittaneeni heti kokeen alettua paperille pelkkiä rakenteita/sanoja, että mitä haluan aineessa käyttää. Sen jälkeen valitsin aiheen ja tein mindmapin/kokosin aiheeseen sopivia sanoja jne. Vasta tämän jälkeen lähdin kirjoittamaan ainetta. Raakileversion jälkeen siirryin tehtävävihkoon, tein muutaman luetunymmärtämisen ja palasin taas aineen pariin. Korjailin muutamia asioita, täydensin esim. tehtävävihkosta löytyneillä sopivilla rakenteilla/sanoilla ja palasin taas vihkon pariin. Tehtävävihkon loputtua palasin aineeseen ja tein korjauksia. Sitten tarkistin monivalinnat jne. ja vielä ennen palautusta luin aineen kertaalleen läpi. Aineesta saa kuitenkin tehtäväkohtaisesti eniten pisteitä, joten itse ainakin halusin siihen myös panostaa eniten.

Kuuntelun kannalta suosittelen katsomaan esim. ruotsinkielisiä ohjelmia ja mikäli koulukirjojen mukana on tullut cd, niin vaikka sitä. Ainakin meidän lukiossa ruotsin maikoilta pystyi lainaamaan aiempien vuosien kuunteluita ja niitä pystyi tekemään kotonaan (tai vaihtoehtoisesti koululla pikkuluokassa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvotolisivathyviä kirjoitti:

Kirjoitan keskipitkän ruotsin syksyllä ja haluaisinkin neuvoja, "huonommilta" ruotsin kirjoittaneilta. Miten te heikommin ruotsissa suoriutuneet menestyitte kirjoituksissa, ja olivatko ne mielestänne vaikeita? Itselläni ruotsin keskiarvo on 6, ja pahoin pelkään, että riittääkö se A:han kirjoituksissa, vaikka sen kai pitäisi riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu