Eli 24 zoomkameraanko saa vielä 1.7 kertoimella olevan lisäkkeen?viekö paljon valotehoista ja käytettävyydestä yleensä?
Olen pitänyt panaa 150 yhtenä parhaista zoomluokankameroista.
Jo lisähärpäkkeidenkin takia.Ja videokuvaus pitäisi olla huippuluokkaa tähän hintaryhmään.Saako noihin kaikkiin pitkäputkisiin vielä lisää löytlyä tarvittaessa? vai meneekö ihan sumuksi kuvien laatu? Olen aivan noviisi kuvausalalla, mutta kameran osto edessä. Pana, Sony, Canon???suositelkaa muita ja perustelkaa. KIITOS.
Telejatke Pana fx150.een????
2
910
Vastaukset
- naapurilla parempi.
Kysessä siis FZ150.
- "Canonisti"
Omistan Sonyn ja Panan FX 30, jossa tuo pitkä zoomaus. Hankin tuossa äskettäin Canonin täyskennoisen ja erilaisia laseja siihen. Nyt olen kuukauden kokeillut ja vertaillut näitä otoksia tuloksella, että Panan kuvat kestää enemmän suurentaa, kuin nuo Canonilla samoista kohteista otetetut ja Panan linssit piirtää kaikilta etäisyyksiltä terävämpää ja täyteläisempää kuvaa vaikka kenno on paljon pienenpi. Olen kuvannut sekä makroa, että pitkillä putkilla.
Minulla on myös tuossa Panassa tuo 1,7 kertoimella putki edessä eikä aiheuta valotuksen suhteen mitään merkittävää, mutta se on tarpeeton, koska Panassa on noita kertoimia vaikka muille jakaa.
Huom tämä Pana on kiinteä putkinen 8 megapikseliä, 12x (35-420 mm kinovast.) optinen LEICA DC VARIO-ELMARIT huippuzoomobjektiivi ja optinen kuvanvakain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627886Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m665960Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745469Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655377Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61247Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421099Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062