Kovalevy toiseen koneeseen

Vaka Vanha Ukkeli

Pöytäkoneeni teki stopin ja haluaisin laittaa sen kovalevyn toiseen varastossa seisoneeseen tyjhänpanttina olleeseen koneeseen mutta en saanut sitä toimimaan,se ei siis käynnistynyt vaan englantia tuli tekstinä mustalla pohjalla ja kun en osaa englantia niin nyt kysyn neuvoa täältä.Onko siis mahdollista saada tämä yhdistelmä toimimaaan ja jos on,niin miten?

Vanha ei vain osaa.

9

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei oikein onnistu

      Kun käyttöjärjestelmän asentaa kovalevylle, se asentaa tietyt ajurit ja asetukset. Jos siirrät kovalevyn toiseen koneeseen, joka ei "sisuskaluiltaan" eli komponenteiltaan ja laitteistoltaan vastaa täysin edellistä konetta, ei käyttöjäjrestelmä pysty käynnistymään.
      Eli vastaus on, että toki voit siirtää sen toiseen koneeseen ja käyttää levyllä olevia tiedostja, mutta et saa sitä toimaan suoraan siirtämällä niin että käyttöjärjestelmä lähtee käyntiin siltä levyltä. Voit siis laittaa sen kovalevyn sinne aiemman kovalevyn lisäksi, mutta jos haluat voida käyttää käyttöjärjestelmää niin sinun pitäisi asentaa se sinne levylle uudestaan, ja mieluiten niin että tyhjennät sen levyn etkä asenna sitä aiemman päälle.

      • Juurikin näin, tosin, kuten jo on kerrottu pätee vain Windowseissa. Useimmat muut vakio työpöytäkäytössä olevat käyttöjärjestelmät eivät noin pienistä muutoksista hätkähdä, vaan hetken asetuksia muuteltuaan jatkavat toimintaansa entiseen malliin toisella alustalla.


    • Vanha ei vain osaa

      Kiitos tiedosta!Pitää antaa pojan asentaa se uudelleen kunhan käy seuraavan kerran.

    • sjfksdjklsdjklsdj

      jaa, tein tänään saman.

      Otin aiemmasta koneestani kovon ja siirsin toiseen parempaan.
      Kone käyntiin ja kaikki oli ok.

      Tosin käyttöjärjestelmä ei ollut windows vaan muu kehittyneempi (ei mac)...

    • kehittyneempi ......

      Samma här näin piti tehdä ,siirtää kehittyneempi järjestelmän kovo toiseen koneeseen niin katos kummaa ehdotti että avataanko ensimmäinen kerta vajaalla prosessilla kun annoin luvan kone ryskytti ittesä auki ja ehdotteli uusia ajureitaja luvan perästä haki ne ,ja kovo ja koneen komponentit toimii yhteen kuin isä -äitin selässä,se järjestelmä oli joku uuuubbb.....empäs kerrokaa.

      • S

        Ei haittaa eiköhän me pärjätä ilman sitä tietoa.


      • kovatonluulot

        Remington? Vai voiko sillä edes kirjoittaa?


    • 12+6

      Remington M870:llä voi vaikka lojauttaa kolmetuumaisen 00 Buckshotin läpi siitä vanhasta koneesta.

    • khjkhjkjkhkk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe