kameran vaihtoa

canonistii

Käykö Canon EF 70-300 f/4.0-5.6 IS USM uudempiin kameroihin, esim. EOS 5D Mark II tai EOS 7D kameroihin. Millainen kannattaisi laittaa. Hintahaarukka noin 2000 €. Omistan tällä hetkellä EOS 500D:n ja ajattelin hypätä vähän "ylemmäs" ja vaihdan eka rungon ja vasta myöhemmin objektiivit.

5

196

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • canonisti---

      EF-S vai EF? EF-objektiivit sopivat kaikkiin Canonin kameroihin, EF-S-objektiivit vain APS-C-kennoa käyttäviin kameroihin. Jos aiot joskus hankkia täyden kennon kameran kuten EOS 5D:n, et voi käyttää sen kanssa EF-S-objektiiveja. Useimmat harrastajat voivat ostaa EF-S-objektiiveja huoletta

    • kameristias

      Tuo EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM sopii kaikkiin EOS-sarjan kameroihin. Siis niin vuoden 1987 EOS 650 -filmirunkoon kuin upouuteen 5D Mark III:een. Canonilla on tuon polttovälin L-mallinkin tele, mutta sen hinta on aika suuri tuohon nähden (n. 1300 e) eikä valovoimaakaan ole sen enempää. Sen sijaan esimerkiksi EF 70-200 mm f/2.8 L (n. 1200 e) on loistava ja telejatkeen kanssa toimii myös hyvin.

      Vähän käytetyn 5D Mark II:n mahdat saada 2000 eurolla ja miksei myös tuon 7D:n. Se nyt vain on valittava, haluatko täyskoon vaiko APS-C -koon kennollisen rungon.

      • Dies Irae

        No huh huh, 5 D mk 2 saa Suomesta hintaan 1650 e. Itse olen miettinyt kanssa sen ostoa, mutta en aio maksaa yli 1500 e edes uudesta. Tinkaamalla saa alennusta varsinkin jos ostaa objektiivin samalla.


    • objektiivi

      käykö Canon EF 50mm f/1.8 II -objektiivi canon 1100d kameraan???

      • Terveeeedgsdfgsdgfsg

        Kyllä käy.

        Canonin EF objektiivit käyvät niin täyskennoisiin kuin ei täyskennoisiin, mutta EF-S objektiivit käyvät vain ei-täyskennoisiin (eli siis APS-C kokoisiin:) joka tuossa 1100d:ssä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe