Heinolankaaren ABC Kokkolassa

Pettynyt ABC:hen

Kyllä näyttää olevan johtajalla, ja esimehellä bisneksen tekotaju hukassa tuossa putiikissa. Tänääkin hampurilaisia asiakkaat jonotti jonossa joka ylti ulos saakka. Kaupan puolella tuttuun tapaan jonot ylti maitovitriinille saakka, lapsilla puolisulaneet jäätelöt kädessä kunnes viimmein pääsi kasselle maksamaan pilantuneen ostoksensa, lasten rahat kelpas kyllä kauppiaalle. Yhelläkin lapsella tippui sulanut jäätelö maahan kun kun avas pakkauksen. Senkin huomasin, että ihmiset jotka huomasi kassajonon niin jättivät keräämänsä tuotteet pitkin kaupan hyllyjä / käytäviä.

Yleistä: Pitäishän Kokkolan Abc.n johtoportaan tajuta, että tämmöisenä pyhänä on ihmisiä liikenteessä valtava massa.

13

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt tahkotaan rahaa

      Äläs nyt häiritse kun osuuskauppa tahkoaa voittoa. Toki se tarvii siihen tätä meidän asiakas omistajien lehmälaumaa joka typeränä juoksee bonuksen perässä joka on itse asiassa upotettu korkeampiin hintoihin. juhannuksen päivinä jos pitää paljon työntekijöitä töissä niin osuuskaupan voitto pienenee ja voitostahan ei tingitä. oikeastihan se menee niin että mitä pitemmät jonot niin sitä tyytyväisempiä meidän asiakas omistajien pitäisi olla. harmi jos ei jono yltänyt liikenneympyrään asti!

    • Kesä83

      Se harva kerta kun siellä tulee piipahdettua niin ihmisiä on niinku muurahaisia. Eipä sillä luulis tuoton olevan todellakin hyvää luokkaa.

    • hemulinen K

      No onhan noita muitakin paikkoja. Itse hain jäätelöt jätski kioskilta. Tukekaa yksityisiä ja lopettakaa tuolla ABCllä käynti. tehkää ruoat itse joka maistuu ruolta. En viitsisi edes koskea tuohon teollisuus ruokaan missä metsästäjänleike on kuin kengän pohja. Sitkeä kuin 10.000 t pitkänmatkan juoksija.

      Kaikki maistuu samalta. Oli se sitten minkä niminen tahansa. Turha sitä palvelijaa on syyttää. Vika on ihan teissä itsesänne jotka viitsii edes jonottaa,

      • ABC Autoilija

        Mistä sinä tiedät mille ne maistuu, jos "et viitsi koskea teollisuus ruokaan..."? Aloittaja on siinä oikeassa, että Heinolankaaren ABC:llä on liian pitkiä jonoja ollakseen autoilijoiden palveluasema ja se johtuu ihan selvästi liian vähäisestä henkilökunnasta.

        Ruokahan siellä ei tosiaan ole mitään huippua, mutta ihan hintansa väärtiä ja eihän siellä kaikkien "Hemulien" tarvitsekaan käydä asioimassa. Itse käyn useasta ruokakaupassa siellä ja joskus viereailen noutopöydässäkin.

        Siinä olette toki oikeassa, että bonukset pistetään hintoihin, mutta siitä huolimatta S-ryhmän ruokakori on halvempi, kuin halpahallien ja minimanien, vaikka kortteja ei olekaan ja toinen kalliina pyhäpäivinä kiinni.

        Automatkailijana olen varsin tyytyväinen näihin ABC-asemiin, kun tietää mitä saa (vaikka ei ihan huippua olekaan) ja paikat ovat siistejä ja erityisesti WC-tilat.


    • lolloti lol

      Minä ei ymmärrä miten bisnestaju ja jonot liittyvät yhteen? Ilmeisesti siellä kuitenkin bisnestä tehdään ja asiakkaita riittää jos jonoja on...

    • ...

      kerranki täällä puhutaan asiaa!

    • fgt6yhb

      kyllä abc:n palvelu on huonoa, kahvi pahaa,

    • fgt6ybhn

      kahvi on täyttä paskaa

    • gtfyhbnhj

      viime sunnuntai-iltana oli taas pitkät jonot.

    • johtajavastaa

      eikö nyt pääsiäispyhien aikana ollut myös paljon ihmisiä liikenteessä?enemmän henkilökuntaa.

    • Fakta homma

      Esimiehet siellä vastaa työvuoroista,mutta kun niitä esimiehiä on niin pirusti,että ei ole enää varaa palkata työtä tekeviä. Sitten kun "jostain kumman syystä"ne sunnuntaivuorot sattuu aina niille esimiehille,niin ei oikein ole niitä tekeviä,vaikka viikonloppuisinhan ihmiset reissaa.

      • Ilmo Lounas.....

        Samaan olen kiinnittänyt huomiota. Kannattaisikohan KPO:n päättävissä elimissä nostaa "kissa pöydälle" ja perehtyä tilanteeseen?


      • wkjfäqkrq

        ei oo muuten ainoo paikka jossa esimiehet on "korvaamattomia" justiin pyhien ja juhlapyhien aikaa. Myös täällä teollisuuspuolella samaa ilmiötä että tullaan kuluttamaan aikaa pyhiksi ja ottamaan prosentit talteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe