näyttelemään elokuvaan

Näyttelijä?

Olen 15-vuotias tyttö ja näytteleminen kiinnostaisi. Eli miten olisi mahdollista päästä johonkin sarjaan tai elokuvaan näyttelijäksi?
Edes johonkin sivurooliin. Tietty isommat roolit kiinnostaisi enemmän.

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulevaisuuden unelma

      Terve! Mä oon 15-vuotias poika ja mul on ihan sama ongelma. Mä oon yrittäny ettiä netistä ilmoituksia koekuvauksista, mutta kun ei millään löydy. Mä olin kuitenkin Filmiteollisuuden tuotantoyhtiössä TET:ssä, joten oon sitä kautta yrittäny saada rooleja. Vielä ei oo kuitenkaan onnistanu.
      Tiedätkös sä muuten hyviä harrastajateattereita Helsingin alueelta meiän ikäisille? Narri on jo tiedossa, mutta löytyykö muita. Oon ajatellu alottaa syksyllä teatteriharrastuksen. Osaatko sä laulaa tai tanssia? Mä en osaa hyvin. Kiva löytyy samanikästä juttuseuraa.

    • tulevaisuuden unelma

      Terve! Mä oon 15-vuotias poika ja mul on ihan sama ongelma. Mä oon yrittäny ettiä netistä ilmoituksia koekuvauksista, mutta kun ei millään löydy. Mä olin kuitenkin Filmiteollisuuden tuotantoyhtiössä TET:ssä, joten oon sitä kautta yrittäny saada rooleja. Vielä ei oo kuitenkaan onnistanu.
      Tiedätkös sä muuten hyviä harrastajateattereita Helsingin alueelta meiän ikäisille? Narri on jo tiedossa, mutta löytyykö muita. Oon ajatellu alottaa syksyllä teatteriharrastuksen. Osaatko sä laulaa tai tanssia? Mä en osaa hyvin. Kiva, kun löytyy samanikästä juttuseuraa.

    • Tömmöttii

      Laittakaa vaikka sähköpostia elokuvakouluille, jossa tarjoudutte esiintyjäksi. Oma kuva mukaan. Saatatte päästä lyhytelokuviin ja sitä kautta voi löytyä kontakteja ja päästä eteenpäin. Ei kannata torjua mitään pieniäkään juttuja. Hyvällä asenteella ja kovalla työllä. Joskus on tuurista kiinni.

      Sitten voi hakea näyttelijäkouluun aluksi vaikka kansanopiston näyttelijälinjalle. Teatterikorkeakoulu on alan arvostetuin koulu jonne on vaikea päästä. Niissä koulutus painottuu teatterinäyttelemiseen mutta sitäkin kautta voi päästä elokuviin. Tosin jos ei teatteri kiinnosta yhtään, niin unohtakaa nuo. Ei Suomessa pelkällä elokuvanäyttelemisellä kyllä pitkälle mennä. Useimmat tekee teatteria samalla.

      Monesti elokuviin haetaan ekstroja/statisteja, eli ihmisiä joihinkin joukkokohtauksiin hengailemaan. Voitte hakea niihin niin näette ainakin vähän minkälaista elokuvantekeminen on oikeasti, vaikkei kunnolla pääsekään näyttelemään. Ei ole mitään Hollywood-glamouria Suomessa, joten turhat luulot sellaisesta voitte heittää heti romukoppaan. Tuotantoyhtiöiden nettisivuilta voi etsiä tietoja, joskus on siellä ilmoituksia jos hakevat ekstroja. Ja sitte nuo opiskelijoiden ja harrastelijoiden tekemät lyhytelokuvat on hyvä tapa aloittaa. Niihinkin joskus etsitään netistä joltain foorumeilta näyttelijöitä, tai jos on omalla paikkakunnalla joku koulu. Isoista kaupungeista löytyy Helsingistä tietty ja Turku, Tampere jne. löytyy AMK-tason kouluja, joissa tehdään lyhytelokuvia, ja niihin haetaan usein vähemmän kokeneita näyttelijöitä.

    • Tömmöttii

      Niin ja kaikenlaiset harrastelijateatteriryhmät ja muut on sellaisia joihin kannattaa mennä mukaan jos näytteleminen kiinnostaa. Kontakteja löytyy eri paikoista ja näyttelijöitä haetaan elokuviinkin joskus nuorisoteatteriporukoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      341
      5753
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      76
      5219
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4276
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3911
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      47
      3619
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      155
      3338
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3144
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      36
      3091
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2259
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2185
    Aihe