Espanjaan

Oon muuttamassa tammikuussa Espanjaan ja ajettelin kysyä että paljon alueilla Fuengirola, Torremolinas ja Marbella maksaa yksiön vuokra kuussa? ja sinne kun menee niin pitääkö olla paljon rahaa että pärjää. Sitten vielä että pitääkö jostain hommata joku oleskelulupa tai jotain? Kiitos asiallista vastauksista jo etukäteen
3597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asuntojen vuokrahinnat talvella on aikalailla Suomen tasoa, ehkä hiukan dullisemmat. Ruoka on huomattavasti edullisempaa kuin Suomessa.
Noista mainitsemistasi paikoista Marbella on kallein ja Torremoliinos halvin paikka.

3 kuukautta voit olla turistina ja ilman oleskelulupaa. Sen jälkeen on anottava väliaikaista tai pysyvääoleskelulupaa.

Onko 1000 kysymystä ja vastausta asumisesta ja elämisestä Espanjassa -opas tuttu? Sitä myytiin ainakin keväällä lehtipisteissä. Voit tilata sen Ole-lehdestä.

Hyviä linkkejä joista saa lisätietoa on http://enetti.com/
http://www.olekustannus.com/
http://www.telemailer.info/index.html
http://espanjan-vuokra-asunnot.net/

Äänestä
  • Kiitos hyvästä vastauksesta. Semmoista vielä kysyisin että kun mulla ei oo ammattia niin saakohan sieltä Espanjasta töitä ilman ammattia? ja jos ja kun sattuu semmoinen tilanne että ei sais töitä niin miten sitten vuokran maksun kanssa? saako siellä asumistukea niin kuin suomessa?

    Äänestä

  • Espanjaan matkaava kirjoitti:

    Kiitos hyvästä vastauksesta. Semmoista vielä kysyisin että kun mulla ei oo ammattia niin saakohan sieltä Espanjasta töitä ilman ammattia? ja jos ja kun sattuu semmoinen tilanne että ei sais töitä niin miten sitten vuokran maksun kanssa? saako siellä asumistukea niin kuin suomessa?

    Et saa sieltä pysyvää oleskelulupaa ilman työpaikkaa tai varallisuutta. Siellä ovat hieman viisaampia maahanmuuttopolitiikan kanssa kuin Suomessa. Tänne pääsee somalit ym. sosiaalipummeiksi.
    Kyllähän ilman koulutusta varmaan jotain kadunlakasuhommia tai vastaavaa saattaa saada.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Espanjaan muuttava kirjoitti:

Oon muuttamassa tammikuussa Espanjaan ja ajettelin kysyä että paljon alueilla Fuengirola, Torremolinas ja Marbella maksaa yksiön vuokra kuussa? ja sinne kun menee niin pitääkö olla paljon rahaa että pärjää. Sitten vielä että pitääkö jostain hommata joku oleskelulupa tai jotain? Kiitos asiallista vastauksista jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu