YLE: Lamarumba romahduttaa asuntojen hinnat

huhhuh!!!

Asuntojen raju hintaromahdus on varmistunut. Nyt kannattaa myydä äkkiä.

"Nordean tutkimusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan lama on lähempänä kuin arvellaan. Taantuman laineet lyövät jo nyt Suomeen ja Kiinan sekä Yhdysvaltojen heikkenevä tilanne synkentävät näkymiä entisestään.

- Nyt näyttää koko ajan selvemmin siltä, että maailmantalous ja maailmantalouden kasvu hiipuvat juuri tämän eurokriisin takia, Kangasharju lausuu.

Tutkimusjohtajan mukaan USA:sta kuuluu koko ajan heikkeneviä uutisia ja Kiinassa talouskasvu on hiipumassa.

- Viimeisimmät uutiset tulevat nyt sitten Saksasta - siitä, kuinka luottamus siellä on heikkenemässä."

http://yle.fi/uutiset/lahiviikot_ratkaisevat_laman_leviamisen/6192322

27

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naurava Kulkuri

      Arvelinkin että otsikko oli aloittajan keksimä, no jospa se siitä helpottaisi.

      Ei huh huh jos jos vaan HEH HEH..

    • Luki.

      En oikein haluaisi ottaa kantaa tässä mielessä mutta lienee hiukan pakko.

      Nyt ei kerkiä alle kuukaudessa myymään enään,sitäpaitsi myyjät suurin osa myyjistä ei tiedosta taloudellista tilannetta.

      Minä kuulen kun laineet lyövät jo rantaan,uskon että muulit ei voi kuulla tätä.

      • Isä+äiti+4lasta

        Ensi kuussa siis romaa?

        Onko aika myydä perheen koti pois?


    • Luki.

      Jos kaikki muuten hyvin ja velkaa ei ole paljon jää siihen,et nimittäin saa suurta asuntoa myytyä mitenkään,tuttavani on myyneet 140m2 ja 170m2 asuntoa siis rivari kaksi vuotta ei mene kaupaksi,nyt käy yksiöt ja vain helsingistä kaupaksi.

      Isoja asuntoja on turha kuvitellakkaan enään myyvänsä ,kannattaa unohtaa sen siliän tein.

      kukaan ei väitä ensi kuussa,kun yleinen lama iskee niin siinä ei osta enään monikaan,asunto jää tulevan talven lumiksi.

      • mk

        Kyllä ne kaupaksi menee kun laitetaan hinta kohdilleen ja vaikka100000€ hinnaksi niin kauppa käy mutta jos riippuu missä sijaitsevat ja hinta 300000€ niin ostajat vähissä. Itse osrin rivarin v2000€ ja lainaa noin 30t€ jäljellä ja saisi ostohintaan verrattuna hyvän hinnan mutta kun tarvitsisi ostaa omakotitalo niin pitäisi ottaa 100-150t€ lainaa niin ei enää yli50v viitti ottaa ka kun laina 4 vpäästä maksettu niin silooin asuminen halpaa kun ei ole muuta kun vastike ja sähkö.


    • .

      Hulluinta on myydä nyt, tilanne on poikkeuksellinen, euro voi kaatua kokonaan ja rahasi katoavat tuhkana tuuleen. Siksi sijoitusyksijöiden kauppa käy kuin rajuilma.

    • Luki.

      Siksipä on hulluinta ostaa näillä hinnoilla.

      Lamaan jos mennään niin se leikkaa varmuudella asuntojen hintoja,kuin sirppi.

      Ei kerkiä myymään isompia asuntoja enään vaikka lama tulisi tuossa 2013 -2014 välissä,isoissa asunnoissa myynti on toivotonta.

      • Luki.

        Rahat ei katoa ne tulisi yksi yhteen,mutta ostovoima muualla pienenee entisestään.

        Kiinteistöjen arvo katoaa sen me tiedämme ,vertauksena on muut euromaat sielä on lama.

        Euro ei heti häviä minekkään vaikka lama tulisikin,se katsotaan loppuun asti,periksi ei anneta se on nähty.

        Mutta lamalle emme voi enään juurikaan mitään,nimittäin vienti ei vedä enään.


    • Luki.

      nyt ei palstalaiset välttämättä tiedä,2-3 vuoden sisään saattaa alkaa tapahtua suomessa erittäin suuria irtisanomisia ,yrityksillä erääntyy lainat.

      Varautukaa tämä on niin suuri aalto suomessa että työttömiä tulee ennen näkemättömällä tavalla,2015 vuonna suomessa on ennen näkemätön suurlama.

      Turha on itkeä jos ette Lukeneet nyt Lukin varoitusta,edessä on valtava työttömyys aalto.

      • 19+17

        Just..

        Hyvin se aina siirtyy tuo superlama..

        Totta on, että elämme epävarmoja aikoja.
        Totta on myös se, että sijoittajat hamunnevat kiinteää omaisuutta, eli esimerkiksi kiinteistöjä, asuntoja.

        Kahdesta pahasta pienempi, eli asunnot voivat rommata 10%, pörssi vielä 50%

        Tämän takia jotkut voi ostaa näkemättä yksiöitä, eivät aio siinä itse asua, eikä välttämättä aio laittaa vuokrallekaan.


      • Joskus isäntä

        Koska asuntoja ei ole rakennettu liikaa, niiden hinnat pysyvät. Nähdäänkin sellainen lama, että raha pakenee osakkeista kiinteään omaisuuteen eli asuntoihin. Korko nimittäin pysyy alhaalla, jos investoivassa teollisuudessa rahalle ei ole kysyntää.


      • lama on täysillä
        19+17 kirjoitti:

        Just..

        Hyvin se aina siirtyy tuo superlama..

        Totta on, että elämme epävarmoja aikoja.
        Totta on myös se, että sijoittajat hamunnevat kiinteää omaisuutta, eli esimerkiksi kiinteistöjä, asuntoja.

        Kahdesta pahasta pienempi, eli asunnot voivat rommata 10%, pörssi vielä 50%

        Tämän takia jotkut voi ostaa näkemättä yksiöitä, eivät aio siinä itse asua, eikä välttämättä aio laittaa vuokrallekaan.

        "Investoinnit sahoilla ovat pysähtyneet jo täysin."

        http://yle.fi/uutiset/sahat_vakavissa_vaikeuksissa/6193642

        Siitä vauhtia imbesillien asuntokaupoille. Kohta sattuu ja kovaa.


      • 77988899955522222222
        19+17 kirjoitti:

        Just..

        Hyvin se aina siirtyy tuo superlama..

        Totta on, että elämme epävarmoja aikoja.
        Totta on myös se, että sijoittajat hamunnevat kiinteää omaisuutta, eli esimerkiksi kiinteistöjä, asuntoja.

        Kahdesta pahasta pienempi, eli asunnot voivat rommata 10%, pörssi vielä 50%

        Tämän takia jotkut voi ostaa näkemättä yksiöitä, eivät aio siinä itse asua, eikä välttämättä aio laittaa vuokrallekaan.

        Toisaalta rahojen kanssa voisi kannattaa jäädä odottelemaan juurikin mahdollista pörssikurssien roimaa laskua. Se vaan että tässä saattaakin käydä niin, että se onkin rahan arvo joka tässä eniten romahtaa .Sitten on vielä korotkin, ei tiedä sitä josko pitkään pysyvät alhaalla vai kenties äkistikkin nousevat jopa kaksinumeroisiksi.


    • 55552222666666666666

      On tämä todellakin mielenkiintoisten uutisten aikaa.
      Itse en kyllä usko mihinkään asuntojen hintojen romahdukseen, mutta jos taantuma todella tulee niin myynti kyllä hiljenee ja realihinnatkin lähtevät laskuun vähitellen. Numeraaliset hinnat tuskin kuitenkaan laskevat, vaan nousevat maltillisesti. Tämä koskee siis keskimääräisiä asuntojen hintoja, ja laman oloissa taantuvilla paikkakunnilla numeraaalisetkin hinnat vähän laskevat kun taas vireämmillä paikkakunnilla nousevat. Isojen nyt hintavien o.k. talojen kauppa kyllä pysähtynee ensin ja niiden hinnatkin ehkä vähän putoavat heti.
      Enemmänkin minua nyt kiinnostaa Helsingin pörssikurssien reagointi siihen jos Espanja ja sitä myötä mahdollisesti Italiankin tekee defaultit ja euroalue hajoaa. Pörssikurssit voivat reagoida tällaisiin juttuihin putoamalla hyvinkin rajusti jo pelkän psykologisen vaikutuksen johdosta. Mutta asuntojen osalta se siis menee niin, että lähinnä vain myynti hiipuu. Ja kun aasuntojen hinnat reagoi vasta pitkällä viiveellä, niin silloin ehtii taas jo inflaatiokin osaltaan vaikuttamaan hintoja nostavasti. Näin vaikka taantuma jatkuisi pitkäänkin.

      • karua kertomaa

        Soon ROMMI, ei sille mitään voi

        OMXH 4952.76-2.34%
        NOKIA
        1.794 € -7.09%
        Euribor 3 kk 0.653%
        EUR-USD 1.2477

        "Sahoilla surkea alkuvuosi, lomautukset uhkaavat"


      • Laupias.

        Hyvä kirjoitus.
        Erityisesti tämä:
        Pörssikurssit voivat reagoida tällaisiin juttuihin putoamalla hyvinkin rajusti jo pelkän psykologisen vaikutuksen johdosta.

        Niin sitä on vaikea sanoa mutta voi hyvinkin tippua ja paljon kerralla.


      • Luki.
        Laupias. kirjoitti:

        Hyvä kirjoitus.
        Erityisesti tämä:
        Pörssikurssit voivat reagoida tällaisiin juttuihin putoamalla hyvinkin rajusti jo pelkän psykologisen vaikutuksen johdosta.

        Niin sitä on vaikea sanoa mutta voi hyvinkin tippua ja paljon kerralla.

        Kappas laupias on saanut miinusta älä syytä Lukia,Luki ei anna koskaan kenellekkään miinusta,ei edes pahimmalle viha miehelle kuten laupias on.


    • Peli on selvä

      Velalla pumpattu nousu hinnoista katoaa paukahtaen. Ei taida 50% riittää.

    • voi svid...

      LAMA on suomessa täysillä päällä jo.

      http://www.oikeus.fi/14499.htm

      Palkkioviroissa irtisanomattomat kusettajat laulavat sopulille muita lauluja, jotta tuo laiskimuskaartin ei tarvitsisi asian eteen mitään tehdä ja toisaalta mahdollisimman moni hölmö ei tietäisi asioiden todellista tilaa vaan kenties lankeaisi velka-ansaan.

      Tästä tuee hirveä sopulien joukkoteurastus, jos vielä manolitojenkin velat tulevat maksettavaksi kuten tuo vallassa oleva "demari"_kaartti suunnittelee.

      • kunnon tollo

        Tuliko laitettua väärä linkki? Tuossa laittamassasi ei puhuttu sanallakaan lamasta? Unohdit ehkä kopioida linkin hiirelläsi tai näppäimistöstä ctr c kun olet maalannut linkin selaimesi oistekentästä.

        ;)


      • 19+11
        kunnon tollo kirjoitti:

        Tuliko laitettua väärä linkki? Tuossa laittamassasi ei puhuttu sanallakaan lamasta? Unohdit ehkä kopioida linkin hiirelläsi tai näppäimistöstä ctr c kun olet maalannut linkin selaimesi oistekentästä.

        ;)

        Sama kait se on mitä paskaa tälle palstalle suoltaa. Pakkohuutokauppoja ja konkurssipesiä on ollut aina. Euroopan kriisiä ei sentään ole ollut, kuin vasta neljä vuotta.

        Lama tulee ja asuntojen hinnat romahtavat. Niin on ollut jo viimeiset kymmenen vuotta. Ja tuhnuttajat maksavat vuokraa...


    • Lama näyttää leviävä

      Kypros on ilmoittautunut kerjuulle. Nyt niitä alkaa tulla ja koko systeemi kaatuu.

      • Arvailua kaikki

        Te ette tiedä kukaan mitään koko ketjussa. Pelkkää p..skan jauhatusta ja arvailua. Kukaan ei tiedä? Miten muka?


    • Kohta omaan!

      Kohtahan sitä voikin sitten ostaa itselleen pilkkahinnalla hulppean huvilan jahka rommeli pääsee kunnolla vauhtiin. Tässä onkin jo jonkin aikaa jemmattu ylimääräistä sukan varteen tuleva talouskehitys silmällä pitäen ja voipi olla ettei ostaessa tarvitse ottaa velkaa lainkaan vaan käsirahalla pärjää jos oikein kunnolla rommaa.

    • syntikaatti

      Olipa nyt Aki Tai Eki ennustajana,olen sitä mielipuolta että aina asunnossa paremmin on omaisuius turvassak kun nuissa euron kolikoissa.

      • kusiset paikat

        ei välttämättä,kerrostalossakin kun kaupunki ostaa samasta rapusta luukun ja asuttaa siihen sossun asiakkaita vaikka jonkun kymmenlapsisen huutaja perheen jossa ei käydä töissä, niin sanoisin että kusessa olet kämppäsi kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe