Mua on kiusattu jonkin verran päiväkodista lähtien aina kasiluokalle asti. Huomaa että se on vaikuttanut minuun niin että en en uskalla oikein puhua koulussa paljon, kun pelkään että mulle nauretaan ja puhutaan pahaa selän takana. Vapaa ajalla en ole jaksanut olla muiden kanssa vaikka sinänsä haluaisin, mutta kun itsetunto on mennyt säpäleiksi jo aikoja sitten niin eivaan huvita, olen siis mielummin yksin kotona koneen ääressä (en ole nörtti) vaikka siksi haukutaan, kaverit haukkuu kun en ole keskustassa hengailemassa kun kaikki muut ovat, olen niinkuin jäänyt ulkopuolelle kaikesta, tosin joskus käyn ulkona muiden kanssa ja on minulla 2 hyvää kaveria joita kyllä näen, mutta haluaisin olla suositumpi. pari päivää sitten ulkona ihastukseni sanoi mulle että se tykkää musta ja haluaisi alkaa munkaa, mutta sanoin en, koska tämä tyttö on liian kaunis/suosittu minulle, ei siitä tulisi mitään....aluksi epäilin että tämä tyttö olisi vain pilaillut/tai lyönyt vetoa jonkun kanssa, mutta kuulema se oli sanonu mun frendille et se on tosissaan, en tiedä mitä teen. tytön kaverit ja minun kiusaajat ovat kyllä aika ilkeitä mua kohtaan, joten minulle vain naurettaisiin jos alkaisin olee sen tytön kaa. nyt ku mietin mitä hittoa mä menin tekemää ku sanoin ei, mut toisaalta en haluis olla tällä hetkellä jossain keskustassa hiimuilemassa, en ole tottunut sellaiseen. ja mun vanhemmat eros vähä aikaa sitte ja äiti kiristää isää ne oli ennen kilttejä ja mukavia, meillä oli hauskaa, mut sitte poks, äitil oli joku toinen, ja siitä lähtien se on ollu iha outo, köy ihan yli kierroksilla......... no jaa muuten elämä hymyilee, nyt mietin mitä hittoo mäkirjottelen jonnekkin ihmesivulle ahhahahahah meinasin pyyhkii tön koko jutun monta kertaa,, oon niin huono kirjottaa, en vaa saa kaikkea päästäni näppäimistön kautta tietokoneen ruudulle, eikä tätä kukaan lue kumminkaan ihan turhaa, jas jos joku lukee niin nauraa, ja naurakaa pois vaan, oon kestäny ennenkin,, hahahahah hitto mä oon tyhmä jätkä!!!!!!!!!!!!!!!
KIUSAAMINEN = ITSETUNTO TUHOTTU
3
176
Vastaukset
- gagag346262
katso animea
- "turhakommentti"
Et oo mun mielestä ollenkaa tyhmä :). Joskus (vähintään) täytyy päästää ilmoja pihalle..
Itse olen 14-vuotias tyttö jolla on ylipainoa ja on kiusattu 10 vuotta nyt. Jotenkin voin samaistua tuohon ja ymmärrän sua :) itsellänikin on tuo itsetunto säpäileinä.
Itselleni on toiminut päiväkirjan pitäminen ja kiusaajaa pari kertaa vastaan sanominen (toisin sanoen lyöminen/bitch slap).. Ei mulla nyt tässä mitään suoranaisia ohjeita tai vinkkejä ole mutta koita kestää ;)- ei ihan tyttöneen
moi
paljon sulla mietittävää. Tuo vanhempien ero on sellanen asia, jota varmaan mietit aika paljon ja se vaikuttaa varmaan sinuun. Ikävää että aikuiset ei osaa hoitaa noita asioita "mallikkaasti".
Et sinä ole mikään erikoinen tapaus. Monet nuoret pojat haluaisi olla pois porukoista, muttei ne uskalla. Sinähän uskallat!!!! Antaa niiden toisten ihan rauhassa mollata, ne niitä tyhmiä on!
Jos tuo tyttö on oikeasti tosissaan, se voisi olla hyvä juttu. Ota siitä varovasti selvää. Kysele vähä kavereilta enemmän. Tai sitten jos pystyisit juttelemaan tytön kanssa ihan kahestaan?
Älä syyllistä itseäsi! Se on ihan turhaa ja aiheuttaa lisää synkkyyttä.
Sinussa ei ole mitään vikaa! Sun takia vanhemmat ei eronnu!
Kiusaaminen on sellanen asia, että varmasti itsetunto menee. Mutta ajattele asia niin, että olet vahva, koska et ole lähtenyt mukaan jengiin!!! Säästyt monelta ikävältä kenties.....
Pää pystyyn, asioilla on taipumus järjestyä.
Oletko huomannut sellasen foorumin kun kiusaaminen.fi? Käy siellä kirjottamassa, jos jaksat, siellä tapaa virtuaalisesti vertaisiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857