Ja mitähän ihmettä...

Marru

Uskomattoman yllättävä kysymykseni on, mitä ostaa häälahjaksi?

Kyseessä on miesystäväni sisko, joka asuu Englannissa mutta juhlii häitään Suomessa. Ei siis mitään vaikeasti kuljetettavaa.

Heidän sukunsa on kummallisen etäistä sakkia toisilleen, ja tämä kyseinen morsmaikku on siinä mielessä poikkeus että hän voisi perustaa perinteisten kippojen ja kulhojen sijasta jostain henkilökohtaisesta tai jopa humoristisesta... ja koska hänellä itsellään ei ole siskoja jotka sellaista järjestäisivät, ja kaikki veljet ovat ihme ärmättejä, minusta tuntuu kuin minun pitäisi keksiä jotain linjasta poikkeavaa.

Olen ko. naisen kanssa kavereita, mailaillaan usein jne. Mutta en tunne niin hyvin että haluaisin/voisin mitään erotiikkajuttuja hommata, joten unohtakaa ne!

Itselläni oli mielessä sellainen söpö albumi, jossa olisi kuvia pariskunnan seurusteluajalta (tapasivatkin satumaisesti Kreikan lomalla). Mutta, kuten jo mainitsin tästä kummallisestä suvusta, heiltä voi olla uskomattoman vaikea kerätä valokuvia... eikä ukkokultani ole kiinnostunut askertalusta. Plääh!

Eli siis, ideoita otetaan vastaan!
23-vuotias suomalainen nainen ja 22-vuotias brittimies. Ehkä siitä saisi jotain irti...?

4

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoja

      konjakkipullo. Ei jää ikuisiksi ajoiksi nurkkiin roikkumaan, kuten vaikka ei-oman-maun-mukaiset kipot.

      • Kay

        Miesystäväsi voisi tiedustella häälahjalistaa jos hän on teidät häihin ilmoittanut. Myös parin vanhemmilta voi asiaa tiedustella. Jos pari on asunut jo pitkään yhdessä, pieni selonteko on erityisen suotavaa. Raha esim häämatkaa varten lienee aina sopivaa mutat hieman persoonatonta.


    • perhonen

      esim. pikniklaukku tai -kori, sinne lisäksi jotain näistä: viinipullo, tuikkulyhty, teleskooppimakkaratikut, hyttysmyrkky, kortisonirasva, kyypakkaus, retkihuopa, nuotion sytytyspaloja..

    • Marru

      Kiitoksia kaikille vinkeistä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe