Ollaan menossa Berliiniin joskus lokakuussa ja nyt olen alkanut pohtimaan vähän että mitä sieltä vois shoppailla. Oon kuullut, että Saksassa olis halvempaa kuin Suomessa, koskeeko myös vaatteita? Kuinka iso hintaero on? Jos Suomessa vaikkapa maksan halvimmillaan farkuista 30e tai paidasta 15e, paljonko se voisi olla Saksassa? Onko Saksassa samanlaiset koot kuin Suomessa, vai poikkeaako jotenkin? Itse olen aika pienikokoinen ja käytän yleensä Suomessa kokoa xs tai 34, joten olisi kiva tietää että voiko Saksassa etsiskellä samoja kokoja.
Vaateostoksia?
10
1581
Vastaukset
- jtaul
En osaa noin tarkkaa vastata mutta....
Jos haluat halpista etsi Woolworth ketjun liike netistä joita siellä useita( esim kävelykadulla : Wilmersdorfer Straße 113-114) ja on siellä kyllä kaikkea muutakin kuin vaatetta mutta viime viikolla siellä kävin ja halpaa oli.
Jos taas merkkiliikeitä kaipaat niin huippumerkit löytyvät tietysti Kurfurstemdamin kadulta. - C & A ...ihanaa
www.cunda.de
C&A vaatekauppojen vaatteita käyn hakemassa kahdesti vuodessa.
Katso sivulta kohta "filialen". Ota valikosta siihen Deutschland maan Land kohdalle ja viimeisimpänä olevaan laatikkoon Stadt Berlin, niin löydät "candan" myymälöiden sijainnit Berliinissä. - Gaile Eile
Pääsääntöisesti kaikki on halvempaa, edulliset merkit ja ne kalliitkin. Kokoja on enemmän tarjolla kuin Suomessa, siis pieniä ja isoja. Petit-mallit ovat hennoille, mutta normipituisille. Ja muotihan on siis edellä Suomea 3-12 kuukautta.
Ota iso matkalaukku! - 2+456
Olin juuri Berliinissä, kauppoja oli joka lähtöön. Juuri C&A on edullinen, miesten t-paidat 7 ja 9 e sekä naisten puserot 9, 12 tai 15 e. Laatu on hyvä. Huiveja 3 e, mutta myös yli kympin löytyi. Kaikkia kokoja näytti olevan, isoja ja pieniä.
- C & A...ihanaa
Niin, minä olin Berliinissä heinäkuun alussa. C&A:sta ostin vaatteita. Minulla oli kassalla naisten vaatteita, sellaisia normaalikokoja suuremmasta päästä, XL: 2 kpl villatakkeja, yksi villapusero ja kolme t-paitaa: hinta yhteensä 48,00 euroa.
- berlin 1krt/vuosi
Minä piipahdan edellä mainittujen lisäksi aina Galeria Kaufhofissa, jossa on laadukasta omaa mallistoa (Alexanderplatz), Peek&Cloppenburgilla hyviä neuleita (Kudamilla) ja Karstadtin urheiluliikkeessä (Kudamilla). Kalliiden tuotteiden joukossa on usein kohtuuhintaista tavaraa.
Ostan yleensä yhtä kokoa pienempiä vaatteita. Sen osaan sanoa, että hoikan ja pitkän lukiolaispojan on mahdotonta löytää sopivia farkkuja - ei tosin Suomestakaan oikein onnistu. Toivottavasti naisten tilanne on parempi. - jimie001
Itse olen ollut tänä vuonna siellä melkein kuukauden työasioissa.Vaatteet todella ovat halvempia kunhan et mene kadewen tapaiseen megatavarataloon.Sieltä saatat löytää vaikka 5000 euron käsilaukun;==).Elektroniikka on halpaa ainakin esim hdmi kaaapeli 5 euroa.Myös tyttärelleni toin sieltä vesivärejä ja tusseja.Ovat paljon halvempia kuin suomessa.Ruoka on halpaa samoin kampaamopalvelut.
- matkaaja
primark on avattu berliiniin heinäkuussa, kannattaa poiketa. Katso osoite kotisivuilta
- kuikelviini
Oleellista ei niinkään ole Berliiniin vaatteiden hintataso, vaan että valikoimat ovat paremmat. Tietenkin hyvään täkyyn saattaa helpommin osua noin isossa kaupungissa. Ostan vaatteet tarpeen mukaan aina Berliinistä, kun käyn siellä vuosittain. Yleisesti vaatteet maksavat siellä vähemmän kuin Suomessa.
- 2013Berlin
Millaisia vintage liikkeitä löytyy Berliinistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867913Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714174Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1722451Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272173Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17852067- 471590
- 481557
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s81481Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421274- 1661225