http://www.hs.fi/kotimaa/Kartta paljastaa Neuvostoliiton salaiset suunnitelmat Helsingin valtaamiseksi/a1305575726034
Ensinnäkin voi ja on sopivaa kysyä sananmukaisesti miten voi olla ''paluumuuttaja'' jos ei ole koskaan muuttanut edes pois maasta (Suomesta)?!
vai onko se että suku on joskus jostain muuttanut ikiaikainen etu ja oikeus, kun etuisuuksista on kysymys? Jos oli Ruotsi-Suomi valtakunta ja muutto tapahtui n. 1600-luvulla Inkerinmaalle jne.- ei voi olla mitenkään paluusta kysymys 6-9 sukupolven takaa!
Paluumuuttajia ovat Suomen tasavallasta muutaneet kuten amewrikansuomalaiset, ruotsinsuomalaiset ym. SUOMI -valtiosta muuttaneet jälkeläisineen! Muut ovat 'toista maata' ja sen mukaan eivät eritysiasemassa siinä mielessä!
Mistä kumpuaa se että esim. eri maahanmuuttaja-ryhmissä ('maiden nimiä mainitsematta') heitä joita kansamme elättää ja on 'lähes määrätty lakien voimalla' paapomaan ja hyväksymään varauksetta, voivatkin elää täysin eristäytynyttä omaa elämää ja täydellisen välinpitämättöminä myös sille ''kotouttamisen'' idealle (laki) jota valtaväestölle paasataan että tulisi antaa empatiaa ja hyväksyntää ja sopeutua heihin! Mutta omistautuvat muulle omintakeiselle toiminnalleen sitävastoin antaumuksella!
*Siis kansan on sopeuduttava heihin, eikä he maan tapoihin ja elämään?!
Rasismin leimalla jota myös osa kansalaisistamme (kantaväestöstä) antaa avosteleville ja kriittisille mielipiteille, voidaan saada peittoon asioita joista vain 'tutkijat' ( poliisi) saavat eri yhteyksissä tuoda esiin yms., ja silloinkin varoen kohdentamatta asioita ja ilmiöitä joihinkin kansanryhmiin, kuten valtamediakin!
Roistoa ei saa sanoa roistoksi jos kyseessä 'etninen tai muu vähemmistön edustaja'?
Lue tämä ed. HS:n linkki entisen Neuvostoliiton 'valtaus-suunnitelma' 1980-luvulta Suomea kohtaan jolloin elettiin 'yleisen YYA- sopimusten ja ikuisen toveruuden valtapiirissä'! Onko näillä ryhmillä aina turvapaikka- ja suojan tarve ensisijainen syy tulla maahan, mitä ajattelette 'onko ryhmiä selvästi ohajttu 'desantoimaan' ja suoranaiseen agentin omaiseen toimintaan maassamme? Tulee joksus mieleen kun ei maan tavat ja kulttuuri ja ennenkaikkea työntekeminen kiinnosta eri ryhmiä?
Onko tilanne muuttunut lainkaan siltä osin, tulee mieleen maassamme juuri vierailleen kenraali Makarovin esiintulo ja mielipiteet olivat kuten nyt presid. Niinistön vierailulla kävi ilmi juhannuksen edellä, olivat yhteneväisiä hra presidentti Putinin kanssa!
Eli viesti oli ei Natoon tai tulee ongelmia! Joko tutisuttaa?
Maassamme asuu ja elää siis lähes toimettonana paljon väkeä ja eri asioita vaan mukavasti harrastaen (kansan varoilla) ja aikaansa kuluttaen ja lisääntyen mm. hyvinkin työelämään jne. vapaaehtoiseen toimintaan hyväksyttävissä olevaa nuortakin väkeä joiden työllistyminen tai ainakin hyödyntäminen kansan ja yhteiskunnan palvelemiseen olisi otettava vakavemmin esiin eri tahoilla!
...Vai keitä he täältäkäsin palvelevat tulee väistämättä mieleen!
'Heillä' ei voi olla heti tänne muutettuaan ja alkuunsa samoja oikeuksia kuin alkuperäisillä kansalaisilla on!
Vaikka nyt on jo eläke (inkeriläiset ym. työiän ulkopuolinen muuttaja) ja täydet sos.tuet heti ja lähes automaattisesti etuina, samalla tasolla kuin 'peruseläkeläinen' ja vähätuloiset asuvat ja elävät saavat omistakin kansalaisistamme!
Jotain, edes pientä velvotteitakin olisi oltava jopa pakotteiden edessä maahan tulijoilla!
Ja miten on mahdollista että erästäkin tunnettua uskonto-kulttuuria maassamme kansan tuella harjoittavat ryhmät, ovat täysin omistautuneet vain ja ainostaan elämään kansan varoilla ja tuella uskontoa harjoittaen, ja täysin ulkopuolisena heille 'tyrkytetystä' ja oikeutena pidetystä KOTOUTTAMISESTA!
Nuoria tai muuten täysin työikäisiä- ja kykyisiä miehiä ja naisia!
Kaupungeissa kuten Helsingissä olisi paljon hommaa ulkona ja eri puolilla paljon työtä ja toimintaa yhteisen edun nimissä jotka sopivat näillekin ryhmille yhdessä tai erikseen, ja ilman korvausta joka ehilel jo muutenkin 'lankeaa' automaattisesti ja mitään tekemättä!
>Onko tämä virheellistä asennetta vai jopa rasismia, jolla kaikki asiallinenkin ja oikeutettu ideointi ja esiintulot halutaan nujertaa sananvapuden rajoittajienkin meilissä?
_________________________________________________________________
Onko maahanmuutto esim. inkeriläisten kohdalla ollut tarpeen?
Paluumuuttoako?
0
212
Luetuimmat keskustelut
- 781270
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️48975Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?16877- 71827
- 82811
- 151754
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk40732Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80729- 68727
Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21657Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m121605Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203598- 59591
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115555Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet182538- 90528
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline123512Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18510- 95500
YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25466