Erityistestamentti seitsemälle, kaksi moittii

Musta lammas

Meille tuli yllätystestamentti, legaatti, joka käsittää tiettyjen rahasummien jakamisen alunperin 9 henkilölle, joista 2 on jälkikäteen yliviivattu hieman epäselvissä olosuhteissa. Testamentin tiedoksiannossa 2 henkilöä ei ole hyväksynyt kahden henkilön ylivetämistä, muutoin testamentti on heidänkin mielestä ok. Ylivedetyt henkilöt ovat hyväksyneet testamentin tiedoksiannon ja sitoutuneet olemaan moittimatta sitä.
Mitä käytännössä tapahtuu perunkirjoituksessa ja perinnönjaossa? Jaetaanko näiden kahden osuus 7 listalla olevalle henkilölle? Vai saavatko ylivedetyt henkilöt osansa, kun kaksi perinnönsaajaa ei hyväksynyt ylivetämistä?

6

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta on

      Lakimiehet ainakin saa osuutensa!

    • Miettikää faktat

      Jos moittiminen menee käräjille millä todistetaan että nuo yliviivaukset olivat vainajan viimeinen tahto?

      Epäilempä vahvasti että oikeudessa tuollaisen muutoksen ei katsota täyttävän testamentin muotovaatimuksia.
      Oikea tapa olisi ollut tehdä täysin uusi testamentti jossa olisi suljettu pois nuo yliviivatut henkilöt.

      Jos häviö on lähes 100% varma kannattaako silloin lähteä käräjöimään?

      Viisainta olisi todeta ja kirjata että testamenttiin jälkikäteen tehdyt merkinnät eivät täytä muotoseikkoja ja täten niitä ei oteta huomioon.

      • nasse-setä.

        >>Viisainta olisi todeta ja kirjata että testamenttiin jälkikäteen tehdyt merkinnät eivät täytä muotoseikkoja ja täten niitä ei oteta huomioon.


    • nasse-setä.

      >>2 on jälkikäteen yliviivattu hieman epäselvissä olosuhteissa.>Ylivedetyt henkilöt ovat hyväksyneet testamentin tiedoksiannon ja sitoutuneet olemaan moittimatta sitä.>Jaetaanko näiden kahden osuus 7 listalla olevalle henkilölle? Vai saavatko ylivedetyt henkilöt osansa, kun kaksi perinnönsaajaa ei hyväksynyt ylivetämistä?

    • onnea@

      sopikaa keskenänne kaikille sopiva ratkaisu, tulee halvemmaksi kuin käräjöinti ja saatte nopeasti asian loppuun

    • Musta lammas

      Kiitos hyvistä kommenteista. Asiahan on meille harvinaisen selvä, ne jotka eivät hyväksy yliviivausta ovat todellisia sukulaisia, ja niille joille asia on okei, eivät ole todellisia sukulaisia eli suurin osa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe