Lentäminen ja lääkkeet?

Latte..

En ole ikinä ollut lentokoneessa niin tämä kysymyskin saattaa olla naurettava.

Mutta siis nyt olen lähdössä ulkomaille ja tällähetkellä syön masennuslääkkeitä joita joudun ottamaan mukaan matkalle. Laitan lääkkeet tietenkin matkalaukkuun.

Voiko lääkkeistä tulla jotain ongelmia jos he tarkastavat laukkuni, esim pitävät niitä huumeina, huumaavina lääkkeinä?

En tietenkään haluasi että ystäväni näkisi nämä lääkkeet, onko vaaraa että esim jossain lentokentällä laukkuni tarkastettaisiin ja kaikki näkisi lääkkeeni??

-Niinkuin sanoin ehkä typeriä kysymyksiä kokeneille matkustajille, mutta en tosiaan ennen ole koneessa ollut, niin en yhtään tiedä.

Kiitokset sille joka vaivautuu vastaamaan!

7

1904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petsku

      Hei!

      Lentöyhtiöt suosittelee, että lääkkeet otetaan käsimatkatavaroihin ja mukana on lääkkeen resepti, jolla tarvittaessa todistat lääkkeen kuuluvan sulle. Käsittääkseni muut lääkkeet voi laittaa ruumaan, mutta reseptilääkkeet pitää ottaa reseptin kans käsimatkatavaroihin. Ja lääkkeet pitää olla alkuperäisissä paketeissa. Näin mulle on kentältä kerrottu.

      Itse laitan ne lääkkeet siihen 1litran minigrip pussiin johon nesteet, (korkeintaan 100ml) pitää laittaa. Koska en kuljettele juuri mitään nesteitä lennolla mukana, niin lääkkeet pysyvät siinä hyvin yhessä kasassa. Minun ei ole ikinä tarvinu näyttää lääkkeitäni yhtään missään, mutta ompahan nyt kuitenki ollu se resepti mukana varoiksi.

      Joten suosittelen, että pakkaat lääkkeet käsimatkatavaroihin resepteineen. Vaara siinä on, että ne tarkastaa ne, mut se riski sinun nyt valitettavasti pitää ottaa, jos lennolle mielit. Mutta en jaksa uskoa, että ne mitään tarkistaa, kuten sanoin itseltäni ei oo koskaan niitä katottu.

      Mut jokatapauksessa oikein mukavaa lentoa sulle ja kysy jos tulee vielä jotain kysyttävää. Vastaan mielelläni jos vain osaan. :)

    • 1-2-3-4-5

      Sellainen pikku juttu edellisten erinomaisten ohjeiden päälle tuli minulle mieleen, että joissakin maissa vaaditaan, että reseptin on oltava käännetty jollekin määrätylle kielelle. Jos kyseessä on ensimmäinen lentomatkasi, kohde ei ehkä ole niin eksoottinen, mutta siltä varalta että on, ota vielä tämä seikka huomioon.

    • sadadss

      Vahvistan vielä, että reseptin kun vain otat mukaan (ja pyydä vaikka englanniksi kaiken varalta lääkäriltä matkaa varten) ja laitat ne lääkkeet siihen nesteille tarkoitettuun pussiin, ei tule ongelmia. Välillä matkatavarat tarkistetaan satunnaisesti käsikopelolla, joten se riski todella on olemassa. Jos tarkistus sun kohdalle sattuu ja ystävät sattuvat lääkkeet huomaamaan, voithan heille sanoa niiden olevan vaikka migreenilääkitystä tai muuta vastaavaa. Jos tutkimus tulee, siihen ei sun ja henkilökunnan lisäksi saa jäädä muita pyörimään.

      Tsemppiä vaan ja hauskaa matkaa.

    • latte...

      Voisin tosiaan laittaa lääkkeet lompakkoon ja lompakon taskuun.Tuskin sitä alkavat kentällä tarkastamaan tarkemmin?


      -kiitos vastauksista...

    • dddddddddd........

      Kaikki tavarat täytyy laittaa hihnalle portista mentäessä, myös lompakko. Resepti on hyvä olla mukana, että voi todistaa mitä lääkkeitä ovat. Jos elintärkeät lääkkeet ovat kyseessä kannattaa jakaa ne kahteen eri paikkaan, jos katoavat tai varastetaan. Lähiaikoina on tulossa mahdollisuus esim Espanjassa, että voit ostaa paikallisesta apteekista suomalaisella reseptillä tarvitsemisiasi lääkkeitä. (Tosin ei huumaavia lääkkeitä, ehkä psyyke lääkkeet on poissuljettu väärinkäytösten vuoksi) Mielestäni käytäntö ei vielä ole voimassa. Muistathan tilata eurooppalaisen sairausvakuutuskortin Kelasta matkalle mukaasi. Onnistuu netistä tilaamalla lähettävät kotiin.

    • ddddddddddd.....

      Masennuslääkkeitä syövät nykyisin hyvin monet, joten älä ihmeessä kainostele ystäviäsi, ei ole tabu nykypäivänä. Aurinko parantaa mielialaa, joten nauti lomastasi äläkä mieti epäolennaisia asioita.Hyvää matkaa Sinulle.

    • Raesokru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      439
      6224
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5510
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4517
    4. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      85
      4047
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      4016
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3636
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3569
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      125
      3303
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3271
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2329
    Aihe