Olenko omaishoitaja??

Marjuliina

Olen hieman yli 50 vuotias nainen ja hoidan päivittäin 82 vuotiaan äitini asioita . Äiti asuu yksin ja hänen on vaikea liikkua - lonkka yms.leikkauksia takana, verenpainetauli, keuhkoveritulppa sairastettu, muisti pätkii, krooninen virtsatietulehdus jne. jne. Käyn päivittäin hänen luonaan - laitan ruokaa, hoidan kauppa-asioita (joskus äiti on myös mukana), kuljetan laboratoriossa/lääkärissä - Marevan koe joka vko, siivoilen yms. Eli paljon on tehtävää, kun olen vielä ainut lapsi.Olen työelämässä mutta teen muutaman tunnin päivässä enkä voi kuvitellakaan, että hakisin kokopäivätyötä. Kuka hoitaisi äidin ja avustaisi häntä päivittäin? Nyt pystyn em. tekemään koska voin järjestellä töitäni. Koen tämän tilanteen raskaaksi. Haluan pysyä äitini rinnalla mutta onko minulla mahdollisuutta saada mitään avustusta? En kovin hyvin tiedä näistä asioista enkä sitä mihin pitäisi ottaa yhteyttä. Neuvokaa te viisaammat. Kiitos.

5

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ristiina ja tytär

      Ota yhteyttä paikalliseen sosiaali ja terveyspiiriin,jos ei teillä ole ihan omaishoitoyksikköä,meillä täällä Lappeenrannassa on esim.Omaishoidon tukikeskus,sieltä he sitten tulevat arvioimaan tilannetta,ja antavat neuvoja.Arvioivat koko tilannetta ja siitä tehdään päätös.

    • Huono kunto

      Minusta äidin pitäisi saada kotihoidon palveluja ja sinun olla työelämässä (et saa kunnon eläkettä itsellesi muuten). Kotihoito voi käydä vaikka kuinka monta kertaa päivässä. Tuolla kremppamäärällä äiti voisi päästä myös palvelutaloon tms. turvalliseen paikkaan.

    • JK

      MULLA EI OLE NEUVOJA

    • Miukuliini

      Kotihoidon palvelut eivät ole sääntö omaishoidon tuelle. Lisäksi työsi tarvitsisi olla sellaista mitä ilman asiakas ei pärjää. Mikäli äitisi asuinkuntasi järjestää kauppapalvelua, ateriapalvelua niin neuvoisin ottamaan palvelut käyttöön. Siivous on asiakas erikseen, joka on ostettava yksityiseltä tai sinun jatkaa sen parissa. Myöskin jos omaisellasi veteraani tunnus, voit tiedustella kunnaltasi olisiko siellä saatavilla apua tähän. Omaishoidon osalla tähän saattaa ollakin alennuksia tai vastaavaa palvelua. Ilmeisesti hoidat äitisi lääkejaon, koska Marevanin takia kenties hyvinkin vaihtuva. Tällaiseen voit hyödyntää kotihoitoa. Mikäli hyödynnät kotihoidon käyntejä/tukipalveluja kaikkeen äitisi avuntarpeisiin ei enää omaishoidon tuelle ole perustetta. Kerrottakoon muutamista ratkaisuista arkea helpottamaan oli omaishoitaja tai ei:
      - Turvalaitteet: hälyttimet, palovaroittimen, kulunvalvonta, liesivahdit
      - Tukikahvat: asiakkaan liikkumista ja omaa selviytymistä helpottamaan
      - Liikkumisen apuvälineet: rollaattori, kevelykepit
      - Ateriapalvelut: kotiin tuodut ateriat
      - Kauppapalvelut: kauppa-asioinnit ulkoistettu
      - Vapaaehtoistyöntekijät: esim. spr:n ystävätoiminta
      - Sosiaalihuoltolain tai vammaispalveluin lain muk. kuljetuspalvelukortti
      - Päivähoito mahdollisuudet: Tiedustele mitä kunta tarjoaa, päivä muualla voi piristää kummasti
      - Lääkejakoon, hakuun yms liittyvät tehtävät kotihoidon toimesta. Lisäksi lääkkeiden ottoa muistuttamassa on lääkehalyttimiä :)
      - Hygieniassa avustaminen on myös kotihoidon työnkuvaa

      On hienoa, että on omaishoitajia ja henkilöitä, jotka ilman omaishoitajuutta haluavat avustaa läheistään kotioloissa, mutta puntaroikaan pieniä lisäpalveluita arkea helpottomaan. Ja kyllä kaikki maksaa, aina. Valitettavasti.

      • Surkeeta on totisest

        Mites kun potilas ei pysty kävelemään eikä syömään itse ja on silti kotona, miten usein käyvät?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe