Tervetuloa Suomeen ja takaisin

suomi poke

Herää kysymys miksi Suomeen muutto olisi vaikeampaa kun silloin aikanaan sinne ulkomaille meno ? Sossu, työkkäri, maistraatti, verottaja, ovat periaatteessa myös muissa maissa mutta vähän eri nimisinä, ettehän te yhteiskunnan ulkopuolella kai eläneet siellä muuttomaassannekaan?

Työkkäri on perseestä, jos vähän omaatte ammattitaitoa ja oma-aloitteisuutta ottakaa työllistäminen omiin käsiinne. Myös yrittämistä voitte harkita, siinäkin kannattaa oikoa mutkia ja tehdä aluksi töitä vaikka ”synkkänä” jos se on mahdollista. Monet toimijat vaativat ALV rekisteröityneen firman jolta ostaa palveluja, joten kannattaa pistää pystyyn yritys, Ky on parempi kun pelkkä toiminimi.

Suomessa vaaditaan henkilötunnus joka jumalan paperiin, joten täällä huolehditaan siitä jo lailla että yksityisyytesi on kaikkien tiedossa. 80/90-luvun pankkidraaman jälkeen pankin ovat lisänneet asiakkaittensa urkintaa. Kun avaat tilin isomassa pankkikonsernissa sinulta kysytään kaikki, mutta ihan kaikkeen ei kannata vastata, jos se on esteenä tilin avaamiseen mene toiseen pankkiin. Jos sinulla on nappulaa ulkomailla ei niitä kaikkia kannata kotiuttaa, EU:ssa talletuskorko on matala.

En puutu siihen onko suomalaiset vittumaisia vai ovatko he muuttuneet vittumaisiksi. Ihmis- ja henkilösuhteissa pelaa; ”niin metsä vastaa kun sinne huutaa tai sitä saa mitä tilaa”. Olen asunut Suomessa yli 65 vuotta eikä juopot ole vielä vaikeuttaneet elämääni, en tosin liiku kaupungilla ravintoloiden sulkemisaikaan. Kännikaloja on joka puolella maailmaa missä alkoholijuomien nauttiminen ei ole kriminalisoitu, eikä Suomi tee siinä poikkeusta.

Sen ainakin tiedän, että monissa maissa tupakoidaan nykyisin enemmän kun Suomessa. Myös monet asiat toimivat täällä paremmin kun monissa muissa maissa. Suomi ei ole mikään takapajula , vaikka muutamat ”virtuali maahanmuuttajat” näin valittavat. Toki täällä on väillä kylmä kun ryssän helvetissä onhan Siperia jo lähinaapurimme aluetta, toisaalta eihän täällä tarvitse kärvistellä juuri helteissä. Neljä vuodenaikaa luo vaihtelua, verrattuna vaikka vuoteen Fatu Hivalla jossa vuoden keskilämpötila on 25,3°.

Suomi pitää ottaa Suomena, jos tänne muuttaa takaisin, tästä ei tule sitä ihannemaata josta tänne muutitte. Kaikissa maissa on hyvä ja huonot puolet, se on puhtaasti makukysymys kumpia löytyy enemmän. Toki se Suomi on muuttunut josta vuosia sitten muutitte sinne ulkomaille. Täällä osataan jo palvella asiakkaita, paremmin kun silloin kun olimme osana itä-blokin maita (USA:n huomio). Myös maahanmuuttajat ovat ”rikastuttaneet” kulttuuriamme, samoin Romanian kerjäläiset jotka elävöittävät muuten niin steriiliä katukuvaamme.

Suomi on nykyisin ”pikku-ameriikka”, näkyyhän kaduilla ja teillä, Harrikoita, jenkkirautoja ja turpeita ihmisiä. Myös homot on rehabilitoitu onhan Ruotsi paras/rakas naapurimme. Meillä ei ole edelleenkään kuninkaallisia, mutta onneksi erilaiset tosi-TV ohjelmat tuovat julkisuuteen kanoja ja kukkoja joita ihailla. Tällaista on siis Suomessa, jos olo ottaa pattiin ainahan täältä pääsee pois, Schengenin sopimus takaa avoimet rajat.

1

252

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa taas

      Olipa harvinaisen selkeäpäinen kirjoitus ja mahdollisesti ihan aidolta Suomessa asuvalta suomalaiselta? Jos sieltä löytyy sinunlaisiasi, ei se mikään turha maa liene.

      Minulle Suomessa on kaksi asiaa, jotka minut tänne toivat: kieli ja luonto. Myöhemmin tuli mukaan Ihminen, jonka takia täällä on nyt hyvä olla, olkoon virkamieskyykytys mitä tahansa ja tulot toistaiseksi nollassa. Suomen kieli on loppumattoman rikas maailma, jonka voi itse luoda, vaikka kirjoittamalla. Siitä voi sukeutua uusi uljas ura, varsinkin muualla asuneelle, jolle on mahdollisesti kehittynyt hiukan 'perspektiiviä'. Ei muualla asuminen ole tae viisastumisesta, mutta kyllä sitä voi käyttää hyödyllisesti - omasta asenteesta se riippunee. Voi käydä läpi vaikka miten hienon koulutuksen, mutta jos asenne on ylimielinen, ei kalloon jää mitään.

      Ainakin tällä hetkellä Suomi on kaunis. Viikon päästä on monen kuukauden karenssikin ohi ja pääsen nauttimaan työttömyysavustusta. Töitä vaan ei ole löytynyt. No, kaikki aikanaan. Onnea kaikille muillekin kotimaahan palanneille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1050
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      752
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      736
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      716
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      687
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      655
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      75
      611
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      580
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      197
      543
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      111
      537
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      530
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      480
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      47
      442
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      435
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      81
      426
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      64
      416
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      102
      394
    18. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      393
    19. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      392
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      23
      383
    Aihe