Tuleva harrastelijakuvaaja kysyy: Nikon L310.

Kameraton

Terve!
Olen ajatellut ostaa jonkunlaisen aika halvanpuoleisen, mutta ei ihan huononkaan kameran, ensimmäiseksi kameraksi. Katselin että Nikonin L310 voisi olla hyvä, mutta haluaisin vielä tavallisten ihmisten käyttökokemuksia. Kiitos jo etukäteen.

6

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koko

      Ihan paska kamera ..älä osta !

    • Älä osta!

      Nuo superzoomit eli bridget ovat yhtä kookkaita ja kömpelöitä kuin järkkärit, mutta kuvanlaatu ei ole kummoisempaa kuin halvoissa pokkareissa. Kahden kameratyypin huonot puolet on koottu onnistuneesti yhteen.

    • mestarikujaaja

      Erinomainen kamera.

      Älä kuuntele UUWATTEJA jotka eivät osaa kuvata.

    • Lienet jo ostanutkin kamerasi mutta jos et niin mieti vielä noista muutamista muista huolimatta.

      Vaikka olen järkkäripuolella Nikon mies ovat bridgeni olleet Canonin ja Panan valmisteita joten juuri tuosta kamerasta ei ole omaa kokemusta.

      Äkkipäätään heti tuosta L310 tyypistä pistää silmään etsimen puute ja kokemus on osoittanut takanäytön varsin avuttomaksi kirkkaassa valossa. Muutoinhan se varmaan on ihan kelpo peli kuvausharjoituksiin.

      En pidä bridgeä noin yleensä huonona vaihtoehtona kun aloittelee kuvauksia. Sen heikoin kohta lienee pieni kenno, sama kuin pokkareissa joka asettaa omat rajoituksensa kuvan laadulle varsinkin isommilla ISO:illa. Myös optiikka on aina kompromissa kun se yltää muutamasta sentistä puoleen metriin tai edemmäs kun kuvakulmia verrataan täyden kennon järkkäriin.

      Jos tyydytään nettikuviin ja A4 max printteihin niin oman kokemukseni mukaan bridgen kuvat voivat olla jopa hyviä vaikka "älä osta" onkin eri mieltä. Hänellä tuskin on edes pokkaria ja hänen kokemuksensa rajoittuu Nokian kännyn VGA kuvaan.

      Sinuna tutustuisin esim. Panasonic Lumix DMC-FZ200 kameraan joka ainakin dpreview:lta sai Gold Award lausuman. Ei täydellinen mutta kelpo vehje. Hintoja, joka on yleensä varsin ratkaisevassa osassa en ole vertaillut. En usko sinun sen alkuperäisesikään kanssa hunningolle joutuvan. Itse olen viime aikoina keskittynyt lähinnä järkkäripuolelle joskin "pikkukamera" seuraa yleensä aina mukana varmuuden vuoksi.

      • L820

        Ostin keväällä pikkukameraksi reissulle Nikon L820 ja olen melkoisen yllättynyt, ihan kelpo peli jopa yökuvaukseen. Se on mukavan pieni ja kevyt, lisäksi ei tarvise raahata laturia mukana, toimii AA-paristoilla.
        Pitkässä päässä zoom on pehmeähkö mutta vielä 500 mm ihan ok.
        Matkakuville hyvä jokapaikan höylä ja kulkee tuo mukana lenkeilläkin kun ei viitsi järkkäriä kantaa aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      300
      3612
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      88
      1228
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1169
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1012
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe