ASUKAS

vieras asukas

Olen asunut nykyisessä asunnossani noin puoli vuotta. Koko tämän ajan on luukusta tippunut postia joka EI KUULU MINULLE. Ei ole entisen asukkaan, vaan jonkun. Itella kantaa postin sinne mihin se on osoitettu. Ei auttanut esimiehen kanssa keskustelu.
Kävin osoiterekisteristä katsomassa/ostamassa tiedot ja kyseisen henkilön osoite on MINUN osoite.
Väestörekisterikeskus ei pysty auttamaan, maistraatti ei vastaa (ota kantaa). Palauttelen postia, mutta ei auta, kun on kaverin virallinen osoite, niin asuu siellä.

Nyt käämi palaa, eilen 10 perintätoimiston kirjettä, haastemies ja joitain velkojia oven takana.

MITÄ TEHDÄ..... KUKA AUTTAA

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7

      Tuota
      Kyllähän poliisi pystyy selvittämään sen, onko kyse tahallisesta teosta, eli rekisterimerkintärikoksesta, kuten vähän haiskahtaa. Konna on esim. väärillä henkilötiedoilla pystynyt peijaamaan rekisterinpitäjän.
      Poliisin puheille vaan. Pyydä poliisia kirjaamaan vaikka S-ilmoitus. Jos teon takaa löytyy rikos, niin poliisi kirjaa sen myöhemmin R-ilmoituksesksi ja aloittaa esitutkinnan.
      Ellei rikosta löydy, niin kyllä sinulle kuulumattoman postin tulo kuitenkin lakkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe