Nähtävyyksien hinnat?

rahanmenoa tiedossa

Miten nähtävyyksien hinnat?
Kesäpalatsi - Eremitaasi? Pietari Paavalin linnoitukset, Iisakin kirkko, Sirkus yms?Nevan risteily?
Normaalit ravintolaannokset?

4

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulttuurinälkä

      Museoihin yms. palatseihin voinet varautua hintaan 300 - 350 ruplaa. Sama hintataso esim. Pietarhovin puistoon. Jos menet sinne kantosiipialuksella niin kuljetuksen hinta pyörinee myös 300 - 400 ruplassa.
      Syön yleensä kahviloissa, joissa saa ihan ruoka-annoksiakin (salaatti, keitto. pääruoka, jälkiruoka...). Eli lienevät huokeampia kuin "oikeat" ravintolat. - Sanottaisko: salaatti, pääruoka, olut ja 50 grammaa votkaa kyytipojaksi. Hintaa tulee arviolta karkeasti 500 - 700 ruplaa vähän paikasta riippuen.

    • tavarits mikita
    • 1+19

      Kyllä siellä sitä rahaa menee, monessa paikassa eri hinta ulkomaalaisille ja venäläisille/valko-venäläisille. Tosin harvemmin ne sitä ottaa ulkomaalaisiltakaan ellei nyt ihan siltä näytä, senkun ottaa sen venäjän hinnan käteen ja lyö pöytään, eihän siinä sanaakaan tarvi sanoa, säästää jo.

      Keskustassa syömisen ja kakkukahvit voi sitten suoraan unohtaa ellei sitä rahaa oikeasti ole, kovempi hintataso kuin Suomessa, ns. "hienoissa" ravintoloissa hinnat ne sitten vasta onkin..
      Ketjupaikat yllätys yllätys on suhteellisen edullisia. Sushi on kyllä turhan suosittua, niitä on joka kulmalla.

      Pietari-Paavalin alueelle muistaakseni pääsee ilmaiseksi, sisälle itse kirkkoon ja sitten niihin rakennuksiin maksaa erikseen.
      Iisakin kirkon sisällä ei mitään nähtävää ole, muistaakseni 350 ulkom. / 150 ven.
      Iisakin kirkon katto 100/kaikki
      Jos haluaa nähdä oikean kirkon, mene Aleksanteri Nevalaisen lavraan (hotelli Moskovaa vastapäätä), käytössä oleva ja ilmainen siis. Kaikki viemäni kaverit pitäneet paljon parempana muutenkin kun noi museoidut / puolmuseoidut näytöspaikat.
      Kazanin kirkko on käytössä/puolikäytössä oleva ja siksi ilmainen myöskin, mutta se oikea tunnelma puuttuu.
      Eremitaasi 400 ulkom./150ven / ilmainen kaikenmaalaisille opiskelijoille
      (tosiaan mukaan kannattaa ottaa opiskelijakortti jos sattuu olemaan, sillä pääsee moneen paikkaan ilmaseks)
      Risteilyt riippuu pituudesta ja ohjelmasta, 400 - 1200
      Kantosiipialuksella meno on kyllä noussu, olikohan 800 edestakas muutoin 500 / suunta ellen väärin muista.. Sisälle en muista. Viimeks käyny 10v sitten.
      Voihan sinne mennä yhteen suuntaan aluksella ja takas bussilla, säästää. Kannattaa ottaa eväät jne mukaan ellei halua nähdä oikeita ryöstöhintoja, iso paikka.

      Taksilla ajaminen on sitten vihoviiminen virhe ellei satu olemaan paikallinen ja tietämään paljonko kyyti mihinkäkin maksaa. Venäläiset itse kun eivät enää kyytejä anna (niillä kun on jo rahaa) vaan krhm, nämä etelämmästä tulevat ja ne vasta rupeekin repiin rahaa eikä edes kaupunkia tunne. Ko. ihmisiä kannattaa sitten muutenkin välttää..

      Kait siinä nyt jotain oli.. Viimeks olin nyt pari kk sitten käymässä.
      Shoppailun voi tosiaan unohtaa suoraan ellei lasketa bensaa ja tupakkaa tai ellei sitten tiedä tasan tarkkaan mihin menee.

      • 23olgokark

        Mites toi kansantaksin ottaminen nykyään?
        Eli liftaaminen jolla 10 v. sitten pärjäsi mukavasta halvalla, näki sivukatujakin ja mukavia ihmisiä.
        Ehkä ovat niin vaurastuneita etteivät enää viitsi?
        Silloinkin ladakyyti oli halvempaa kuin uudella volgalla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      86
      3176
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3023
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1862
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1812
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      27
      1711
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1691
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1677
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      32
      1336
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1309
    Aihe