A-klinikat käyttävät alkoholistien hoitoon korvaakupunktiota. Se ei taida suuremmin auttaa. Vaikka mukavaahan se on istuskella hämärässä huoneessa samaa sairautta potevien kanssa. Jotkut juttelee hiljaa keskenään, joku selaa lehteä, joku nuokkuu silmät kiinni hiljaista musiikkia kuunnellen. 45 minuuttia, sitten nypi itse neulat pois korvistasi. Kaikki lähtevät rentoutuneina pois klinikalta.
Ja jokunen porukasta menee suoraan kaljalle, jotkut ovat viikon juomatta.
Mikä on pielessä? Sekö, että hoitajien viikonloppukurssi akupunktion käyttöön ei ole riittävää? Vai sekö että kannattaisi mennä ihan oikean akupunktiolääkärin luokse hoidattamaan alkoholiongelmaansa? Että neulat laitettaisiin muuallekin kuin pelkästään korviin?
akupunktiota alkoholismiin?
1
135
Vastaukset
Tärkeintä on oma halu parantua. Jos päättää jo ennen hoitoa, että menee sen jälkeen kaljalle, niin eipä sitä mikään hoito estä, paitsi nuijanukutus.
Korva-akupunktio on todettu melko hyväksi hoitokeinoksi, mutta ei sekään jokaiseen pure.
Suomessa ei ole "akupunktiolääkäreitä", ammattilaiset ovat akupunktiohoitajia, joilla on alasta 3,5 vuoden koulutus. Myös fysioterapeutit ja Suomessa lääkärintutkinnon suorittaneet lääkärit saavat jonkun viikon tai viikonlopun akupunktiokoulutusta, mutta se ei tosiaankaan riitä kovin pitkälle ellei henkilö lähde lisäksi kouluttautumaan oikeaksi akupunktiohoitajaksi.
(koulutus ja hoitajia mm. SKILLin sivuilta www.skill.fi )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1506801MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635923Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884549NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004476Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1614290Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941680- 4021576
- 821379
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301365Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411151