missä rommeli

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/avoimia tyopaikkoja on tarjolla huippumaara/201206205049
863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Työttömyys pysyi lähes ennallaan
Työttömyys pysyi toukokuussa lähellä vuoden takaista tasoa. Opiskelijoiden hakeutuminen työmarkkinoille lisäsi työttömien määrää 40 000 hengellä.


Tilastokeskuksen lukujen perusteella tämän vuoden huhtikuuhun verrattuna työttömien määrä kasvoi 40 000 henkilöllä toukokuussa. Raju nousu selittyy opiskelijoiden siirtymisellä työmarkkinoille.

Äänestä
  • Ja tuon kirjoituksesi sanoma oli?

    Äänestä

  • Siellähän noita on paikkoja auki, jokaiselle opiskelijalle välittömästi kaksi työpaikkaa :)

    Äänestä

  • Laupias. kirjoitti:

    Ja tuon kirjoituksesi sanoma oli?

    Aika harvoin luki vastaa suoraan kysymykseen kaartelee kysymystä kuin vierasta sikaa haans sedän lailla :)

    Äänestä

Tuhat työtöntä nuorta lisää - karmeimmat kasvuluvut pitkään vailla työtä olleista töitä on vaan ei maksajaa.

Toukokuun lopussa alle 25-vuotiaita työttömiä oli tuhat enemmän kuin vuosi sitten toukokuussa, kertoo Työ- ja elinkeinoministeriö.

TEMin luvut mittaavaat niiden työttömien lukumäärää, jotka ovat ilmoittautuneet työttömiksi työnhakijoiksi työ- ja elinkeinotoimistoon. Yhteensä toukokuussa alle 25-vuotiaita työttömiä oli 27 100.

Samaan aikaan Tilastokeskuksen rinnakkaiset mittarit kertovat, että kesätöitä hakevien opiskelijoiden kasvattavat työttömyystilastoja. TEMin luvuissa ei kuitenkaan ole kyse töihin pyrkivistä opiskelijoista, sillä heitä ei ministeriön tilastoihin hyväksytä ennen kuin he valmistuvat ammattiin.

Tuhat työtöntä nuorta lisää tarkoittaa, että nuorten alle 25-vuotiaiden työttömien määrä kasvoi noin 3,8 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Tämä on selvästi enemmän kuin kaikkien työttömien määrän kasvuprosentti, joka oli 1,2 prosenttia.
Kortistonuori pääsee töihin parissa kuukaudessa

Millaisia töitä nuorilta puuttuu?

27 100 työttömästä nuoresta noin 12 000 tuhatta kuuluu työnhakijoina ryhmään ”luokittelematon työ”. Heillä ei siis ole kokemusta tai osaamista mistään tietyn ammattiryhmän työstä. 5 000 työtöntä nuorta taas etsii teollisen alan työtä.

Nuorten, alle 25-vuotiaiden työttömyys ei onneksi yleensä kestä kuin pari–kolme kuukautta. Esimerkiksi toukokuussa alle 25-vuotiaiden työttömyysjaksoja oli yhteensä 15 200. Näistä 11 100 päättyi viimeistään 12 viikon aikana. Nuori sai siis töitä tai pääsi koulutukseen viimeistään kolmessa kuukaudessa. Tähän tähtää myös nuorille suunnattu yhteiskuntatakuu.
Uutiskirjeestä saat muutkin uutiset päivittäin.
Tilaa uutiskirje
5 000 työtöntä nuorta etsii teollisen alan työtä.

Kaikki työttömät nuoret eivät kuitenkaan yllä edes työkkärin tilastoihin asti. He ovat yleensä niitä, jotka eivät ole oikeutettuja työttömyyskorvauksiin - eivätkä siksi ilmoittaudu työttömäksi. 18– 25-vuotias ei saa työmarkkinatukea esimerkiksi silloin, jos hän on kieltäytynyt työvoimapoliittisesta toimenpiteestä, vaikkapa koulutuksesta.

TEMin julkistamat karmeimmat kasvuluvut koskevat pitkäaikaistyöttömien määrää. Yli vuoden työttömänä olleita oli toukokuussa yhteensä 60 700 eli 4 300 ihmistä enemmän kuin vuosi sitten. Kasvua on peräti 7,7 prosenttia. Ne jotka työttömäksi ovat joutuneet, eivät pääse töihin.

Äänestä
  • Kiitos tästä kuuluu sosiaalijärjestelmällemme joka tulisikin mitä pikimiten heittää romukoppaan.

    Äänestä

Huippumäärä tarjolla töitä ja huippumäärä työttömiä


TEMin julkistamat karmeimmat kasvuluvut koskevat pitkäaikaistyöttömien määrää. Yli vuoden työttömänä olleita oli toukokuussa yhteensä 60 700 eli 4 300 ihmistä enemmän kuin vuosi sitten. Kasvua on peräti 7,7 prosenttia. Ne jotka työttömäksi ovat joutuneet, eivät pääse töihin.

Äänestä
  • Pääsisivät kyllä muttakun eivät mene. Kiitos tästä kuuluu sossuille. No mutta onneksi meillä ei enää ole varaa pitää tätä yllä nykyisellään. Leikkurit on jo käynnistetty.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


erwin kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/avoimia tyopaikkoja on tarjolla huippumaara/201206205049

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu