Katoin leffan eilen (tosin laittomana kopiona ilman tekstitystä), mutta se oli huomattavasti synkempi kuin aiemmat leffat. Lisäksi näyttelijät olivat kyllä kasvaneet huomattavan paljon, mikä teki leffasta jopa miellyttävämmän katoa. Uskallan sanoa, että 2 ekaa leffaa oli huonoja (rakastan toki kirjoja!), kolmas on jo siedettävä. Silti leffan jälkeen jäi hieman valju olo, kun taas kolmannen kirjan lukemisen jälkeen olo oli TODELLA vakuuttunut.
Leffa nro 3 _Prisoner of Azkhaban
Harryfan
10979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olet kyllä oikeassa, mun mielestä ikäänkuin "loppui kesken". Mutta meneehän se kirjan mukaan. Näyttelijät oli kasvaneet niin, että leffaa katto jopa mielellään. Ja Emmahan on asia erikseen :P. Loppujenlopuksi ihan ok leffa ja sopii synkkiin sunnuntai-iltoihin.
mä oon kans kattonu sen (kopiona) ja leffa loppuu aika kesken mustakin. nii, tottakai näyttelijät on kasvanu ko eks edellisest leffast oo jo melkei 2,5 vuotta?
olen kanss ottanut tuon potter 3 netistä...jouduin ottaan sen kahtena osana, mutta en ole aivan sen päätteestä...se loppui jotenkin niin yhtääkkiä...
Loppuuks se siis siihen ku se harry lähtee lentää sillä sen uudella tulisalama luudalla ?? kun otin tekstit netistä niin siinäkin se päättyy siihen kohtaa...mulle tuli vain sellanen tunne ett kuuluukohan tähän vielä jokin lisä osa ? olisi kivaa jos joku voisi vastata koska tämä on vaivannut minua jo jonkin aikaa
ostin tämän kyseisen netti version tallinnasta ja se on kyllä kolmessa osassa ettei se suinkaan pääty siihen luuta kohtaan
ostat nettiversion, imuroi koko leffa joka päättyy lopputeksteihin
Kylläpäs. Se leffa loppuu luutakohtaan. Harry kentää uudella luudallaan ja se zoomaa kai sen naamaan tai jotain. Siihen se loppuu.
Se pärstä tulee kai siihen kameran eteen sivuun. Mullakin jää se kyllä vähän kesken, eli ite en oo sitä nähnyt. Mutta onko ne lopputekstit siis Kelmien kartan päällä?
on kartan piällä
Toivottavasti ootte samaa mieltä mun kanssa siitä, et Harry Potter kirjat tempaa mukaansa. Kun niitä lähtee lukemaan ni tuntuu kun oisi itse mukana kattomassa sitä tarinaa. Mie rakastan kirjoja tosi paljon, en vois elää ilman niitä ja Potterit on melkeen parhaita mitä oon ikinä lukenu. J.K Rowling osaa kirjottaa vetävästi. Se osaa laittaa kaikki juonikäänteet kohdalleen ja silleen. Musta ´3 ja 4 kirjat on parhaimmat.
Näin sen täällä Suomen ulkopuolella ihan leffateatterissa ja kyllä se loppuu siihen luutakohtaan. Elokuva oli mun mielestä jännittävämpi, synkempi ja kokonaisuutena muutenkin parempi kuin kaksi ekaa. Kärsi silti edelleen vähän samalla tavalla tasapaksuudesta kuin ed. osat, eli kohtaus-kohtauksen-perään eikä minkäänlaisia "huippukohtia" tahtonut erottua. Parani kuitenkin loppua kohden.