Mitä mieltä jätevedenpuhdistamosta?

Silloin tällöin haiskahtaa Sahanniemellä. Jätevedenpuhdistamoa väitetään vaarattomaksi. Mitä mieltä te olette? Aika keskellä taajamaa se on ja ihanaan vesistöön ne puhdistetut vedet lasketaan. Pitäisikö tällaisessa paikassa ollenkaan sallia saastuttava teollisuus? Vai ovatko jätevedet etupäässä meidän asukkaiden omia likavesiä? Juommeko puhdasta vettä Heinolassa? Onko näistä asioista tietoja saatavilla, netistä, mistä?
5121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä se paskan haju on vaaratonta mikä sieltä puhdistamolta tulee. Ei siihen kuole. Ja ne vedet mitä ne laskee kymeen on niinkuin itsekin totesit, puhdistettua vettä. Vesistöön täysin kelpaavaa. Se suolavesi mitä Flutingtehtaan purkuputkesta lasketaan kymeen ei ole puhdasta. vaikkakin siihen jonkun hiton vesioikeuden lupa onkin. Se jos mikä limottaa verkkoja ym alavirralla. Siis sitä suolavettä ajetaan kusarin kaatiksen suotovesi altaasta. heinolassahan juodaan pääosin pohjavettä, jota pumpataan eri pumppaamoista ympäri kylää. pitäisi olla puhdasta, mitä nyt vähän lisätään jotain parannusaineita joukkoon.

Äänestä
  • Siis Heinolan keskustan vedessä on fluoria ja lyijyä!? Kauheaa! Fluori varsinkin on kauhea myrkky. Pitääköhän alkaa tuoda lahtelaista hanavettä, vai lieneekö se sen parempaa? Lahden vesi maistuu raikkaammalta, mutta eihän makuaisti tarpeeksi herkkä ole tällaisia aistimaan luotettavasti.

    Äänestä

Lahden salpausselän soraharjujen suodattama pohjavesi on maankuulua maustaan, raikkaudestaan ja korkeasta laadustaan, jota voi nauttia lähes sellaisenaan ilman suurempaa käsittelyä. Hartwallin sijoittumiselle lahteen oli yksi iso edellytys, että paikallinen vesi pitää olla hyvin korkealaatuista.

Äänestä

HAISEE PASSKALLE.. Pitää sulkea koko laitos !!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turvallinenko? kirjoitti:

Silloin tällöin haiskahtaa Sahanniemellä. Jätevedenpuhdistamoa väitetään vaarattomaksi. Mitä mieltä te olette? Aika keskellä taajamaa se on ja ihanaan vesistöön ne puhdistetut vedet lasketaan. Pitäisikö tällaisessa paikassa ollenkaan sallia saastuttava teollisuus? Vai ovatko jätevedet etupäässä meidän asukkaiden omia likavesiä? Juommeko puhdasta vettä Heinolassa? Onko näistä asioista tietoja saatavilla, netistä, mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu