Seiskan levy ei anna asentaa kuin yhdelle koneelle ja siis aktivointi ei onnistu. Jos tämän voi kiertää niin kuulisin mielellään vinkkejä.
Mulla on xp pro alkp. levy ja sen asennan jos tuota aktivointia ei voi kiertää. Kysymys kuuluu: riittääkö xp:n asennusohjelman formatointityökalu vai pitääkö levy kirjoittaa jollain ohjelmalla yli?? / on puhdas asennus eli ei ole pakettikonejuttuja.
Kysyn siksi kun xp ei asentunut vistan päälle hp-valmiskoneen vaan piti yli kirjoittaa. Samalla hävis toki nuo hp:h turhat ohjelmat.
Tämä kone tulee kevyeen huvi käyttöön sukulaiselle eli xp välttää täysin ja päivityksiä tulee 04 2014 asti ja muuta levyä nyt tähän hätään ei ole ja linuksia tuleva koneen käyttäjä ei osaa :-)
Mulla on xp pro alkp. levy ja sen asennan jos tuota aktivointia ei voi kiertää. Kysymys kuuluu: riittääkö xp:n asennusohjelman formatointityökalu vai pitääkö levy kirjoittaa jollain ohjelmalla yli?? / on puhdas asennus eli ei ole pakettikonejuttuja.
Kysyn siksi kun xp ei asentunut vistan päälle hp-valmiskoneen vaan piti yli kirjoittaa. Samalla hävis toki nuo hp:h turhat ohjelmat.
Tämä kone tulee kevyeen huvi käyttöön sukulaiselle eli xp välttää täysin ja päivityksiä tulee 04 2014 asti ja muuta levyä nyt tähän hätään ei ole ja linuksia tuleva koneen käyttäjä ei osaa :-)
Vastaukset 10
Vanhimmat
"riittääkö xp:n asennusohjelman formatointityökalu vai pitääkö levy kirjoittaa jollain ohjelmalla yli?? / on puhdas asennus eli ei ole pakettikonejuttuja."
Jos et halua, että sukulaisesi saa palautettua poistetut tiedostosi, niin XP asennusvaiheessa kannattaa poistaa kaikki osiot, ja alustaa kovalevy normaali NTFS alustuksella ( Ei siis pika). Asennuksen jälkeen kovalevy kannattaa vielä ylikirjoittaa Ccleaner ohjelmalla 3-kertaa.
Ja toki muistat asentaa virustorjunta ohjelman ( esim MSE) ( palomuuria ei tarvitse asentaa, koska se on jo Win Xp valmiina).
eli tuo pidempi ntfs alustus. okei. Ei sitten tarvitse muuten yli kirjoittaa ju mitään en kerennyt oikein tekeen ja eikös se rassaa levyä jatkuvasti ylikirjoitella.
juu nuo säätämiset ja ohjelmat ovat muuten tuttuja :-)
kiitti sulle :-)
Kerta formatointi vaikka pika-alustuksella riittää. Toivottavasti XP:stä on paljon hupia sukulaiselle :)
Väärin.. Pika.alustus ei riitä... Täydellinen alustus alustaa kovalevyn huolellisemmin, ja sen jälkeen kun vielä ylikirjoitattaa levyn Ccleanerilla niin kukaan ei saa tiedostojasi enää esiin..
eikös muuten yksi ylikirjoitus riitä kunnon ohjelmalla ettei siviilit pysty palauttamaan tiedostoja?
Tuosta ccleanerin tyhjäntilan päällekirjoituksesta: ccleanerillä kesti pari tuntia 7 kerran asetuksilla. Erase ohjelmalla (heidi) kesti yön yli 3 kerralla. erase ohjelma jotenkin perusteellisempi???
ne sukulaiset osaa alustuksen jälkeen enää penkoa mitään mitä siellä joskus taannoin on ollut.
Osioi levy ja alusta niin homma on siinä.
Ccleanerin tyhjennyt on täysin riittävä. ( Itse en ole onnistunut palauttamaan eri palautusohjelmilla poistettuja tiedostoja esimerkiksi muistitikulta Ccleanerin ylikirjoituksen jälkeen) Jos kuitenkin haluat olla aivan varma, niin ennen Windowsin asennusta aja tämä levylle poltettava ohjelma läpi: http://www.dban.org/
Se ainakin tuhoaa kaikki levyn tiedostot ja ylikirjoittaa random dataa.
( Ohjelma poltetaan siis levylle, ja sen jälkeen kone buutataan sen kautta.)
Okei. ihmettelin vaan miksi Erase -ohjelmalla saman tilan ylikirjoitus ottaa niin paljon kauemmin vaikka ylikirjoituskertoja on vähemmän.
Kyllä mä muuten tein niin että ajoin hdprep.exen läpi ja nyt menee xp pro sp3. Sillä pärjää sen vajaa pari vuotta ihan hyvin.
Tunnut tietävän paljon tietotekniikasta vapunen :-) Ammattilainen?
Kiitos kommenteista ja kesän jatkot :-)
En ole tavallaan ammattilainen vaan opiskelen datanomiksi. Tietotekniikasta olen ollut kiinnostunut jo lapsesta asti.
Olet varmaan huomannut kuinka heikkotasoista on amiksen opetus. Jotain tyhjänpäiväistä tekstinkäsittelyä, ym. Sekä opettajilta että oppilailta puutuu innostus asiaan, joten ei ihme että koulusta putkahtaa lähinnä runescapea pelaavia vetelyksiä.