Core 2 Duo tuuletin Core 2 Quadille?

riittääkö jäähdytys?

Mulla on tällainen tuuletin (D60188-001):
http://www.amazon.com/Intel-D60188-001-Socket-Copper-Core/dp/B001BLWS84
On tarkoitettu lähinnä Core 2 Duo prosessoreille.

Riittääkö Core 2 Quad Q8200 (95 W) prosessorille, varsinkaan jos en varmuudella ylikellota (en harrasta mokomaa)?

D60188-001 puhaltaa 28.3 cfm, Q8200:n standardituuletin FHS-A9025S18 (jota siis minulla ei ole) 32.29 cfm, tässähän ei siis ole suurta eroa, ja molemmissa on kuparisydän.

En viitsisi aivan syyttä toista tuuletinta hankkia.

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4w5 sathuya 4y

      En minäkään boxed-tuuletinta ostaisi vaan paremman.

      Mutta tuo riittääkö 65W prossulle tarkoitettu jäähdytin 95W prossulle, niin empä oikein jaksa uskoa että noissa jäähyissä oleellista eroa on. 5cfm on kuitenkin aika olematon ero.

      Ei se prossu ainakaan tuon takia pamahda, sillä kone sammuttaa ittensä kuitenkin jos prossu ylikuumenee. Tarkkailet lämpötiloja ja katsot onko ne hälyttävän korkeat ja jos on, nii sitten hommaat paremman coolerin.
      Myös kotelotuuletuksen hyvyys vaikuttaa jäähdytystehoon.

      http://www.jimms.fi/tuote/SCYS-1000
      http://www.jimms.fi/hae/g/169/v/74/min/0/max/0/hyper

    • 6.22

      Oman kokemukseni perusteella väitän, että aika on ajanut jo täysmetallisten jäähyjen ohi.

      Joskus muinoin minulla oli joku kaksiytiminen P4HT, eli semmoinen joka pystyi ajamaan neljää säiettä yhtä aikaa. Tarkkaa tehontarvetta en muista, mutta varmaan jotain tuota sadan watin luokkaa kuitenkin. Ja siinä oli ihan samanlainen kupariytiminen siili kuin tuossa kuvassakin.

      Sinänsä se siili vaikuttaa ihan laadukkaalta, pohja oli muistaakseni ihan asiallisesti hiottu, ei mitään suurempia epätasaisuuksia ja jossain celeroneissa ynnä muissa hieman pienempitehoisissa koneissa se pärjäsi hyvin. P4HT:n sai kyllä pysymään 50 asteisena jopa 100% kuormalla, mutta silloin kierrosluku taisi olla luokkaa 5000 RPM, ja melu sellainen että teki mieli hakea kuulosuojaimet. Lopulta kotelonjäähdytyksellä kikkailemalla ja melko massiivisilla äänenvaimennussysteemeillä meteli vaimeni luokkaan "siedettävä".

      Ja kellottelua en ole minäkään liiemmin harrastellut, mutta toisaalta käytän konettani jatkuvalla 100% kuormalla, mikä tuntuu olevan hieman liikaa joillekin malleille.

      Heatpipe on se systeemi, joka on mielestäni tällä hetkellä yksi parhaista. En minä vesijäähyjäkään ala mollaamaan, niistä minulla ei ole kokemusta, mutta siinä suhteessa heatpipe on ehkä parempi että niiden käyttö on ihan samanlaista kuin täysmetallistenkin. Ominaisuudet vaan ovat sellaiset etteivät fysiikanlait taida sallia sellaista millekään kiinteälle aineelle.

      Yhdessäkin koneessa kävi niin, että heitin siihen heatpipe-mallisen boxed-jäähyn hieman tehokkaammasta mallista, joka jäi käyttämättä kun hankin siihen paremman.. No siinä kävi niin, että kesti kauan uskoa lukemien pitävän paikkaansa, kun prosessorin lämpötila olikin alhaisempi kuin emon. Testit kuitenkin todistivat, että kun tunnin pari ajaa ihan täysillä, niin alkaa sekin prossu vähän lämmetä, mutta yleensä toimii alle 40 asteisena, eikä puhallin tunnu tekevän paljon mitään.

      Tosin se prossu ei tarvitse lähellekään niin isoja tehoja, ~100 watin teholuokassa jäähdyttämisestä tulee jo paljon haastavampaa, siis ainakin mikäli aikoo käyttää prosessorin tehoa johonkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe