Kauppatieteet briteissä

viltsuuuuu

Sain jonkunlaisen kutsukirjeen Worchesterin yliopiston rekrytointitilaisuuteen.
En tiedä kiinnostaako juuri tämä yliopisto, mutta nyt kyllä heräsi ensimmäistä kertaa ajatus ulkomailla opiskelusta.
Kirjoitin yo-kirjoituksissa 5xM ja kiinnostuksena olisi britannia.
Pystyttekö suosittelemaan mitään yliopistoa mihin kannattaisi hakea?

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • obizgelij11

      Kannattaa hakea skotlantilaiseen yliopistoon. Siellä valtio maksaa lukukausimaksut. Englannissa saa lähes joka yliopistossa pulittaa sen maksimin eli yli 10 000€ vuodessa.

    • Londoni

      ISO ry:n palstalla kaydaan vilkasta keskustelua UK:n yliopistoista. Sielta varmasti loytyy vastausta toisilta kauppatieteilijoilta ja muutenkin muiden opiskelijoiden kokemuksia ulkomaille muutosta - kannattaa harkita pitkaan eika lahtea hetken mielijohteesta :)

      Ainakaan rankingien mukaan (esim. http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/worcester) en lahtisi itse maksamaan n. £9000 vuodessa yliopistosta joka ei ole edes 100 parhaan joukossa. Rankingeilla on taalla valia joten niihin kannattaa kiinnittaa huomiota jos meinaat jaada ulkomaille.

      Kuten yllaolevassa postauksessa mainitaan Skoteissa lukukausimaksut ovat suomalaisille 'ilmaiset' (muistaakseni SAAS maksaa jos sinulla ei ole aikaisempaa tutkintoa), mutta siella voi olla sitten useampi hakija hyvaan yliopistoon alalle ja heidan vaatimukset ovat keskivertoa kovemmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1863
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1650
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1225
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1108
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe