Eli Riian eläinpuistoon olisi tarkoitus mennä, miltä kadulta ratikka 11 lähtee? Jos ostaa kioskista lipun, tartteeko sitä leimata ratikkaan noustessa tai näyttää kuskille?
Hotellimme on dzirnavu ielalla.
Vielä yksi kysymys: Millä kadulla sijaitsee silta, johon voi viedä rakkauslukon? :)
Miltä kadulta menee Ratikka 11?!
2
894
Vastaukset 2
- päivälip.ei ole 24h
Lippu tai e-talons kortti (kannattaa mielestäni ostaa 24 tunnin kortti ,maksoi viimeksi 1,9 latia. Voi matkustaa ekasta leimaamisesta lukien 24 tuntia.) pitää leimata tai käyttää lukijan lähellä siis joka kerta ,kun nouset kulkuneuvoon.
Eläintarhaan menevään ratikkaan voi nousta ainakin baronaielalta vaikkapa hotelli Europa Royale Rigan edestä tai dzirnavuielan risteyksessäkin saattaa olla pysäkki.
Jos asut esim. Albert-hotellissa,on sieltä kyllä kävelymatkaa baronaielalle lähes kilsa, mutta ehkä siinä tapauksessa kävelisin antonijasielaa pitkin kalpakabulvarikselle ja nousisin siellä trolleybussiin nro 1 ja menisin sillä baronaielalle. Se kulkee sinne gertrudesielaa pitkin. Saat Riiasta hyviä karttoja ,joihin reitit ja numerot on merkattu.E-talons kortin haltijana voit käyttää bussia ,ratikkaa tai trolleytä niin paljon kuin lystäät kortin voimassaolo aikana.
Lukkoja löydät monistakin vanhaa kaupunkia uudemmasta erottavan kanavan ylittävistä kävelysilloista. - Riganieki
Tästä linkistä http://saraksti.rigassatiksme.lv/index.html#tram/11/a-b
näet linjan 11 aikataulun ja kaikki pysäkit. Tuon saat myös printattua.
24h kortti on aivan erinomainen. Muista kuitenkin, jos ostat 3 päivän kortin, on sen toimintaperiaate hieman eri. 3 pv kortti ei ole 3 x 24h, vaan ostopäivä on se ensimmäinen. Jos siis ostat illalla klo 22, on ensimmäistä päivää 2 tuntia mahdollista käyttää jne.
Onhan tuota kävelemistä, mutta toisaalta voi myös stopata siinä Dzirnavas Lidossa siinä kävellessä :)
Tunnetuin noista lukkosilloista on vapaudenpatsaan lähellä. Siitä vapaudenpatsaalta kun kävelet kohti vanhaakaupunkia ja heti sillan jälkeen oikealle alas puistoon. Siinähän se.
Yksi hyvä vinkki muuten kaupunkiin tutustumista silmällä pitäen löytyy täältä:
http://gbookers.net/RT_iPad_Eng_howitworks.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48940Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15818Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46707
- 42634
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35583
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530- 44470