Kalymnos, hotelli Plaza

Hekk

elokuussa menossa Kalymnokselle Hotelli Plazaan, onko kokemuksia hotellista / saaresta? Odotan rentoa lomailua, ja kauniita maisemia :)

5

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <3 Kalymnos

      Juuri palasimme. Hotellin sijainti aivan mainio ja maisemat upeat, varsinkin jos huoneenne merelle päin. Muutenkin mukava ja siisti hotelli.
      Kalymnos on henkeäsalpaavan kaunis saari ja Massourin kylä missä hotelli sijaitsee on pieni, rauhallinen ja turvallinen! Massourissa on todella hyviä ruokapaikkoja. Mikään biletyspaikka se ei todellakaan ole, joten toivottavasti sitä et odota. Jos jylhiä maisemia kaipaat, on Kalymnos siihen todella oivallinen, tosin elokuussa saattaa pitkä kuuma kesä olla jo verottanut vehreydestä. Mukavaa matkaa. Me ainakin palaamme sinne ehdottomasti uudelleen.
      Vinkki: Jos patikointi vuoren rinteillä kiinnostaa, kannattaa aivan ehdottomasti ottaa siihen sopivat jalkineet mukaan :)

    • Hekk

      Oliko siellä hyttysiä? joissakin keskusteluissa niistä on mainittu, toisaalta kyproksellakin piti viime kesänä olla hyttysiä enkä nähnyt yhtäkään. Mites, oliko rannoilla merisiilejä, kannattaako ottaa uimatossut? Oliko siellä vuokrattavana niitä "rantakirppuja", vai onko vain skoottereita, pyöriä ja autoja?
      Kiitos jos jaksat vastata :) löhölomaa odotellessa.....

    • nainen++

      Mekin olemme lähdössä jo toisen kerran Kalymnokselle.Hyttysiä ei me ainakaan tavattu mutta meillä oli kyl huoneessa mukana hyttysansa joka laitettiin aina yöksi.
      Merisiilistä ei tietoa mutta osa rannoista kivikkoisia joten ota tossut mukaan.
      Meillä oli vuokralla skootteri 2 vko ja se kyllä kannatti.Nähtiin ja koettiin koko saari kun pääsi liikkumaan paikasta toiseen.Ihania rantoja löysimme jossa ei ollu muita.
      Ihanaa lomaa vaan sinne sillä paikka on aivan ihana.

    • Hekk

      Parin viikon päästä olisi lähtö! Suunnitelmissa kiertää saarta..Käydä Telendoksella ja ehkä kosilla.. :)

    • Hekk

      Onko ihmiset menneet Tjäreborgin kautta? Millaiset kokemukset? Miten sujuu bussikuljetus lautalle, lauttamatka, bussilla lautalta Masouriin? Onko opasta ollenkaan mukana vai vaan vastassa lentokentällä? Paljon yleensä ollut suomalaisia menossa kalymnokselle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      115
      11448
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      141
      4332
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      117
      4082
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      451
      4024
    5. 61
      3606
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2828
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2541
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2039
    9. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      44
      1675
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1612
    Aihe