Ollaan nuori pariskunta ja ollaan mietitty nyt tälle syksylle New Yorkin matkaa. Matka ajankohta olisi marraskuun alussa. Millaiset kelit marraskuun alussa on Nykissä? Marraskuun lopussahan on kiitospäivä, mutta onko marraskuun alussa jotain alennusmyyntejä tai kaupat jotenkin eirkoisesti auki? :) Vähän ehkä hassuja kysymyksiä, mutta kun olemme ekaa kertaa menossa.
Kannattaako hankkia metrolippua? Haluaisimme kuitenki ajella ympärikaupunkia, joten varmaan metrolippu tulee halvemmaksi kun taksilla mennä eri paikkoihin. :)
Kiitos jo kaikille ASIALLISISTA vastauksista! :)
Kannattaako hankkia metrolippua? Haluaisimme kuitenki ajella ympärikaupunkia, joten varmaan metrolippu tulee halvemmaksi kun taksilla mennä eri paikkoihin. :)
Kiitos jo kaikille ASIALLISISTA vastauksista! :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Viikon metrokortti ehdottomasti.
Metro card (=metropolitan card, jolla pääsee matkustamaan metrolalla, busseilla, Roosevelt Islandin köysiradalla) kannattaa hankkia, etenkin metrolla pääsee liikkumaan kätevästi ympäri kaupunkia.
Liikkeissä on miltei aina jotain tarjouksia tai alerekkejä esillä. Macy's ja Bloomingdales antavat asiakaspalvelusta passia näyttämällä 10% alennuskortin, jolla saa myös alennetusita tavaroista lisäalen.
Marraskuun alussa/1. viikonloppu on muuten New Yorkin marathon, jonka aikana hotellien varausaste nousee ja hinnat sen myötä. marraskuussa hotellien hinnat ovat muutenkin jo huomattavasti korkeammat kuin esim. heinä-elokuussa tai tammi-helmikuussa.
Olimme viime vuonna marraskuun puoli välissä New Yorkissa, juuri ennen "black friday" päivää. Kaupoissa alet alkoivat jo reilusti ennen tuota päivää ja esim Woodburyssa teimme hyviä alennuslöytöjä.
Sää oli kylmä. Muutamana päivänä tarvitsimme kauluhuivit ja hanskat, mutta välillä oli hieman lämpimämpää.
Metro oli mielestäni helppo käyttää ja meillä oli 7 päivän metrolippu (hinta muistaakseni 29 dollaria/hlö ja rajaton matkamäärä). Aluksi metrokarttaa joutui tosin tuijottelemaan jonkin aikaa, että hahmotti kokonaisuuden.
Aivan mahtava kaupunki ja haaveissa on reissu sinne tämänkin vuoden marraskuussa.