Resepti

orionfarma

Usein mainitaan, että lääkkeitä matkalle kuskaavalla pitäisi olla resepti mukana. Jos vaikka tullia sattuisi lääkkeet kiinnostamaan. Mitenkäs nyt pitäisi toimia kun
käyttöön tulee E-reseptit? Itseltä ei koskaan ole kylläkään lääkkeistä kyselty.

5

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1-2-3-4-5

      Tämä on itse asiassa aivan liian tärkeä kysymys tällaisten palstojen käsiteltäväksi. Asia on sen verran suuri, että E-resepti-asiasta tulisi melkeinpä pyytää ulkoministeriöltä ohjeita matkustustiedotteiden yhteyteen. En tosiaan pysty itse auttamaan yhtään mutta olen miettinyt samaa. Maailmassa on maita, joiden tullit todellakin voivat olla hyvin kiinnostuneita lääkkeistä, mm. suomalaistenkin suosima Dubai, jolla on pitkä kiellettyjen tai luvanvaraisten lääkkeiden lista, jolla kuulemma ovat myös lännessä yleiset mielialalääkkeet, jotka luokitellaan huumeiksi. Matkailijalla tulisi ehdottomasti olla mukana dokumentti, joka osoittaa että lääke on omaan käyttöön, mutta kuinka sen E-reseptin kanssa sitten tekee? Havaintosi, jonka mukaan lääkkeitä ei kylläkään juuri kysellä, on ihan oikea, mutta se tilanne että joku kyseleekin voi johtaa niin ikäviin seurauksiin, että tämä on kyllä suomalaisten turvallisuudesta ulkomailla huolehtivien viranomaisten asia.

    • hoh hoijaa

      ei ole ikinä kyselty lääkkeiden perään kun ne ovat alkuperäisessä paketissa tai esim. purkissa. Kyllä tullimiehet osaa erottaa verenpaine lääkkeet esim. huumeista. Turhaa höpinää ja eikun matkaan. Eikö vielä edes ole e-reseptejä käytössä eli sekin on turhaa höpinää. Ja kun tulevat niin niistä saa myös paperiversion jonka voi tulostaa mukaan.

      • ed.

        Niin, oletko siis sitä mieltä suora lainaus ulkoministeriön sivulta on turhaa höpinää?

        "Matkalle mukaan otettavien tavallisten reseptilääkkeiden reseptistä on oltava mukana englanninkielinen käännös.
        Lupa mukana tuotavien narkoottisten ja muiden vahvojen lääkkeiden maahantuonnille on pyydettävä etukäteen terveysministeriöltä, fax: 971-2-631 3742, sähköposti: [email protected]. Lisätietoja puh. 971-2-633 8566"

        No, jokainen päättäköön itse, ottaako riskin. Totta kyllä, että kenestäkään vaikeuksiin joutuneesta ei ole koskaan tullut tietoa.


      • kyllä on e-reseptit
        ed. kirjoitti:

        Niin, oletko siis sitä mieltä suora lainaus ulkoministeriön sivulta on turhaa höpinää?

        "Matkalle mukaan otettavien tavallisten reseptilääkkeiden reseptistä on oltava mukana englanninkielinen käännös.
        Lupa mukana tuotavien narkoottisten ja muiden vahvojen lääkkeiden maahantuonnille on pyydettävä etukäteen terveysministeriöltä, fax: 971-2-631 3742, sähköposti: [email protected]. Lisätietoja puh. 971-2-633 8566"

        No, jokainen päättäköön itse, ottaako riskin. Totta kyllä, että kenestäkään vaikeuksiin joutuneesta ei ole koskaan tullut tietoa.

        Kyllä mulla ainakin on jo kaikki reseptini e-reseptinä ja on ollu jo useamman kuukauden. Että kyllä vaan ne on jo käytössä ainakin täällä.
        Ja kyllä, siitä saa tulostetun version, mutta siinä ei ole lääkärin allekirjoitusta, ainoastaan lääkkeen nimi, lääkärin nimi, annostus ja paljonko sitä on hakematta


      • jalkakipu54

        On olemassa paljonkin esim.särkylääkkeitä,jotka luokitellaan huumeeksi.
        Et varmaankaanole paljon matkustellut ainakaan pitempiä matkoja,kun et ole
        asiaan törmännyt.Esim Australiassa ollaan kovin tarkkoja lääkkieden suhteen
        ja alkuperäispakkauksista huolimatta haluavat nähdä reseptin,ei suinkaan aina.
        Jos on paljon lääkkeitä käytössä niin apteekista saa kyllä englanninkielisen
        "todistus" paperin.
        Käytäntö on ainakin minut opettanut näissä lääkeasioissa olemaan tarkkana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      274
      15316
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      135
      10498
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9420
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      30
      7415
    5. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      57
      7056
    6. 186
      6605
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      181
      6296
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      34
      5889
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2102
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      154
      1746
    Aihe