Kamerani automaattitarkennus ei toimi. Se ottaa kyllä kuvia manuaalitarkennuksella mutta automaattitarkennuksella ei, mikä vikana ? Vika on siis objektiivissa ei rungossa. Paljonko huolto maksaisi? o:
canon EOS 1100D automaattitarkennus rikki
7
1799
Vastaukset
- lhrehk
Kokeile toisella objektiivilla, vaikka liikkeessä, niin tiedät.
- Sähköjänis
Itsellä samanlainen ongelma vanhan 300D:n kanssa; jos objektiivisi veivaa automaattitarkennuksella edestakaisin (hakee tarkennuspistettä) vika ei välttämättä ole objektiivissa vaan rungon puolella.
Itselläni sulkimessa oleva automaattitarkennuksen apupeili ei toimi kuten pitäisi, joko roikkuu auki ja peittää kennon kuvaa otettaessa (tuollon tarkennus toimii) tai sitten pysyy kokoajan kiinni (ts. kiinni sulkimessa), jolloin automaattitarkennus ei tarkenna, mutta kuvia pystyy ottamaan.
Tämän korjaus ilmeisesti maksaa 150-250 euroa, ja kun käytetyn tuoreemman rungon saa alle kahdella sadalla, menee tämä DYI -hommiksi.
Saatanpa postailla kokemuksia jahka saan purettua; itseä kiinnostaisi tietää mitä tuolla pitäisi olla, ts. miten apupeilin kuuluisi toimia, eli onko sieltä tippunut jokin jousi pois tai paikaltaan vai jotain murtunut jne.
Ehkä tämä valkenee kun runko on osasina pöydällä :D. - help
Mun kamera on canon eos 1100D ja sen tarkennuksessa on jotain vikaa. Mutta kun en tiedä mitä, kamerani yrittää kyllä tarkentaa mutta suodatin kierre on rikki :| ja kuvista tulee sumeita onko objektiivi korjattavissa vai onko se rikki???
- sumea kierre
" kamerani yrittää kyllä tarkentaa mutta suodatin kierre on rikki :| ja kuvista tulee sumeita onko objektiivi korjattavissa vai onko se rikki???"
Suodinkierte ei meinaa mitään.
Jos objektiivi on rikoutunut iskusta joka on s.kieryeenkin hajoittanut, niin tuskin auttaa korjaus taloudellisesti.
- Tietämätön13
Taitaa porukalla nyt seota kaksi asiaa: Kuvanvakain ja automaattitarkennus.
Ei noissa Canonin cropeissa ole missään automaattitakennusta vaan se on objektiivissa. Kuvainvakain on kamerassa.
Joitain poikkeuksia voi olla- Tieteilijä
Taitaa olla puurot ja vellit sekaisin: missään Canonin rungossa ei ole kuvanvakainta vaan se on aina objektiivissa esim:'Hybrid IS' optical image stabilization. Olympuksessa ja Sonyssa se on kamerarungossa.
- Al-Tayra
Luulin itse Canon 1000D:ni automaattitarkennus menneen rikki, mutta se olikin vain jumissa (?) Koitin pistää manuaalitarkennukselle ja vääntää käsin (en ole käyttänyt k.o. toimintaa aikaisemmin), ensin ei objektiivi liikahtanutkaan sitten kuului töks, liikahti ja pystyin tarkentamaan. Laitoin takaisin automaatille ja sekin toimi! Ehkä hiekkaa tullut kameraan? Toivottavasti näin, enkä mennyt jotain rikkomaan :D
Eli kokeilkaa jos ette vielä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741