Osaako joku sanoa, voiko Linatil Comp -niminen verenpainelääke aiheuttaa seksuaalisen halun vähentymistä ja kuinka yleistä moinen vaikutus on?
En kärsi varsinaisesta erektiohäiriöstä, vaan saan toisinaan hyviä erektioita. Tuntuu kuitenkin, että lääkkeen käyttöönoton jälkeen erektiot ovat käyneet huomattavasti harvinaisemmiksi ja kiihottuminen on todella kovan työn takana.
En kärsi varsinaisesta erektiohäiriöstä, vaan saan toisinaan hyviä erektioita. Tuntuu kuitenkin, että lääkkeen käyttöönoton jälkeen erektiot ovat käyneet huomattavasti harvinaisemmiksi ja kiihottuminen on todella kovan työn takana.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olet oikeassa. Useille ko. lääke aiheuttaa mainitsemiasi oireita.Ota yhteyttä hoitavaan lääkäriisi, ja kerro tilanne. Sinulle löytyy helposti lääke mikä ei aih. em. ongelmia.
lopettamaan roskaruuan mässyttelyn ja lisäämään liikuntaa,jolloin et tarvitse ollenkaan verenpainelääkkeitä.Kun vielä osaisit nauttia elämästä ilman suurenmpia työpaineita ja rahankeruun vimmaa,niin voit sanoa hyvästit veren- ja muillekkinpaineille.Verenpainetauti=elintasosairaus...!Ettäs siinä kaikille mäkki-intoilijoille.
puhuu suuta suuremmalla ja laput silmillään. Rasvainen ruokavalio, vähäinen liikunta ja stressi ovat toki verenpainetautiin myötävaikuttavia tekijöitä, mutta eivät toki ainoita yksiselitteisiä syitä.
Eise mulla ainakaan vaikuta, seisoo kovastikin, ja jos ei saa pillua runkkaan sitten kovasti. Linatil Compin käyttäjä 42v.
Omalla kohdallani vaikutti jonkin aikaa = n. 2kk.
Tilanne normalisoitui sen jälkeen.
verenpainelääkkeet vaikuttavat haitallisesti erektioon, valitettavasti. Pitäisi pyrkiä niistä täysin eroon, niin säästyisi pettymyksiltä.
...vaikuttaa. Just niinkuin kerroit että joskus toimii hyvin mut välillä on vaan haluttomuutta.
Verenpainetauti ei välttämättä johdu roskaruoasta etc. Itse en ole ylipainoinen, en syö roskaruokaa, urheilen ja liikun vaan silti verenpaine on ollut alle 30 vuotiaasta kohollaan. Perinnöllinen sairaus.