jackrussel maalle?

vai mikä rotu..?

Onko tällä palstalla ketään, kuka asuu ihan maalla ja on jackrussel?

Jos joku löytyy, niin kyselisin vähän rodun ominaisuuksista ja käyttäytymistä maalla vailla naapureita.. lähinnä tuo metsästysvieti mietityttää, eli onko mahdoton haave kouluttaa koira pysymään vapaana isossa pihapiirissä.. ja kuinka se tulee tavallisten, käytöstavat omaavien kouluikäisten lasten kanssa toimeen.. onko lapsirakas rotu vai, katsooko lapset ilman koulutusta arvojärjestyksessä itsensä alapuolelle. Teemme etätyötä paljon, joten yksinolo tms asiat eivät meillä ole ajankohtaisia.. suurin miettimisen aihe on tuo, että saako pysymään pihapiirissä.. ja asennoituminen lapsiin..

Aikaisemmat koirat, saksanpaimennkoira ja mäyräkoira, ei mitään ongelmia.. toki meillähän on aina ollut aikaa koirille ja koiran on laumaeläin.. joten sillä paljolla yhdessä ololla on moni ongelma jäänyt tulematta..

6

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2345fdsfds

      Mäyräkoiran "kovapäisyys" tuhat kertaa provosoivammala otteella. Jackrusselille pitää pitää kuri todella tiukassa ettei hypi silmille.

    • piscuit

      No mun kokemus on ainakin se, että kun on selkeät rajat niin oikein on yheiskunta kelvollinen. Ja lapsien kans tulee toimeen, kun pennusta asti saa niiden kanssa touhuta. Ja kun ei päästä kuumenemaan liikoja lasten kaa, eli pyytää lapsia pitään leikin lomassa pieniä rauhottumis harjoituksia koiran kaa niin bravo!

      Erittäinkin suositteilsin ainakin oman koiran pohjalta.

    • luonto

      Minulla oli Jackrussel aivan maalla, sopeutui hyvin. Pysyi hyvin pihassa, kun oli lääniä mitä tutkia. Lenkillä irti ollessaan saattoi joskus "unohtua" metsään, kun joku vastustamaton haju tuli nenään. Silloin kyllä hävisi korvat ja tottelevaisuus.

      Aivan mahdoton energiapakkaus, tuli toimeen hyvin ihmisten kanssa, virtaa oli kuin pienessä kylässä!

      Mutta tämä maaseutu koitui hänen kohtalokseen vuoden vanhana, pihaan tullut susi vei koiramme!

    • mikkkiiii

      Nykyisin maalla on tosiaan susia, karhuja ja ilveksiä.. Meillä on "vain" ilveksiä.. siihen aikaan kun olin lapsi 60 luvulla, niin nämä kaikki olivat harvinaisuuksia..

      Itsekin tuskailen juuri tämän asian kanssa, uskaltaako ottaa koiraa.. Kissa on vielä pysynyt hengissä ja kotona, sen pahin vihollinen on juuri ilves, koska tämä pystyy kiipeämään puuhun kissan perässä..

    • kotia etsii

      Sanoit että olet harkitsemassa jackrusselin hankintaa, joten täytyypi tässä samalla hieman mainostaa että meillä olisi juuri nyt 8 vkon ikäinen urosrusseli vailla kotia, luovutus aikaisintaan 9 vkon iässä. Vanhemmat meillä kulkevat vapaana aitaamattomassa pihassa ja ovat siinä usein yksinkin joten se on vaan koulutuksesta kiinni pysyykö koira pihassa.
      Tärkeintä on kuitenkin, että jos päätät tietyn rajan mitä koira ei saa ylittää pihapiirissä, niin silloin se ei saa ylittää sitä koskaan, vaan on oltava tarkka säännöistä eikä niistä saa luistaa missään vaiheessa.
      (Lisätietoa pennusta: 0453243884)

    • kotia vailla

      Ja tuosta lapsiin asennoitumisesta vielä, että ei ole rotuja joista voisi sanoa että tulevat lasten kanssa toimeen tai eivät tule lasten kanssa toimeen. Kyse on täysin kasvatuksesta, ja niistä kokemuksista mitä koiralla on lapsista, koirat ovat yksilöitä ja rotu antaa koiralle vain tietyt erityispiirteet.
      Ja meillä on myöskin noitten russeleiden lisäksi mäyräkoira joka on yleensä aivan yksin tuossa pihassa eikä siitä lähde ilman lupaa, vaikka on metsästyskäyttöinen koira ja pihassa näkyy usein jäniksiä ja muita riistaelukoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6411
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3521
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3108
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2302
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2181
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      121
      2097
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      2032
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2009
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1732
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1628
    Aihe