Fedora17 ja Gnome

fedoran käyttäjä

Tykkään fedorasta mutta tuo uusi gnome on ihan liian vaikea kun ei ole suomenkielisiä ohjeita kuinka sitä voisi muokata omiin tarpeisiin sopivaksi.
Taustan saan vaihdettua mutta kaikki muu on hebreaa. Sääaplettia josta näkisi kahden-neljän päivän sään ei löydy. Ohjelman kuvakkeen saaminen työpöydölle ei onnistu. Ja yläpalkin musta väri saisi olla muun värinen.
Osaisikohan kukaan neuvoa joka on perehtynyt gnomeen?

8

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gnome3

      Gnome3:n idea lienee nimenomaan se, että se on yksinkertainen työpöytäympäristö käynnistää ohjelmia.
      Säätilan saa näkymään aika/kalenteri sovellutukseen määrittelemällä sijaintinsa (tai haluamansa sijainnin).
      Jos haluaa muokata ihan omanlaisensa työpöytäympäristön, kannattaa käyttää jotakin muuta työpöytää tai ikkunamanageria.
      http://www.gnome.org/gnome-3/

    • Jos käyttöjärjestelmän nykynen kehityssuunta ei kiinnosta niin vaihda toisen merkkiseen.

    • Suvi.Sa

      LXDE on hyvä
      yum groupinstall LXDE
      yum groupinstall "GNOME Desktop Environment"
      yum groupinstall "KDE (K Desktop Environment)" siisti mutta raskas

    • .....

      Eikö tuohon Fedoraan voi vaihtaa Gnome2:n, jos kaipaa Enterprise-tason vakautta, toimivuutta ja käytettävyyttä. Esim. Freebsd 9.0 ja 9.1 betan mukana tulee edelleenkin Gnome 2.3.
      Itselläni on myös työkoneessa rehdatin gnome 2.2 (käännetty 2007), joka on toiminut täysin moitteetta jo 5 vuotta. Tähän saa myös jo paneelien läpinäkyvyydet ja muut efektit, ja esim. xfce on tähän verrattuna vain viimeistelemätön ja oikkuileva karvalakkiversio. Gnome3, Unity, Cinnamon ja KDE ovat myös aika huonoja ja reistailevia työpöytiä.

      • Fedoraa kehiin

        >>Eikö tuohon Fedoraan voi vaihtaa Gnome2:n


      • mate fedoraan
        Fedoraa kehiin kirjoitti:

        >>Eikö tuohon Fedoraan voi vaihtaa Gnome2:n

        Saahan Fedora 17:aan helposti Maten (esim. yum install komennolla), joka on periaatteessa Gnome2, mutta vain yhteensopivuusongelmat uusien kirjastojen kanssa on korjattu.
        Gnome2 edellyttäisi myös muutaman vuoden vanhoja kirjastoja, eikä se enää toimi uusissa linux distroissa.


      • matella toimivaksi
        mate fedoraan kirjoitti:

        Saahan Fedora 17:aan helposti Maten (esim. yum install komennolla), joka on periaatteessa Gnome2, mutta vain yhteensopivuusongelmat uusien kirjastojen kanssa on korjattu.
        Gnome2 edellyttäisi myös muutaman vuoden vanhoja kirjastoja, eikä se enää toimi uusissa linux distroissa.

        http://wiki.mate-desktop.org/download


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7155
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3998
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      52
      3473
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2988
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2766
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2216
    8. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2187
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2183
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      44
      2143
    Aihe