Hypnotisoijat Suomessa tänään

Fear is nothing

Kirjoitin jo tuossa aiemmin tästä mutta se poistettiin ilmeisesti sen takia koska siinä oli nimiä mainittu, toki hyvään sävyyn.

Niin itse asiaan, antakaa tulla kommentteja miten olette hoitaneet ongelmia pois ?

Suosituimmat on varmaan lentopelot, korkeanpaikankammo, laihdutus, ahdistus.

Kertokaa kokemuksia, nimenomaan niitä positiivisia että onko hypnoosi auttanut teidän elämää ja miten se on auttanut ? Itse kävin joskus NLP-tekniikassa, sitä en voi suositella, siinä jos missä on rahastuksen meininkiä. Ongelma on tänä päivänä oikeastaan se että kenelläkään ei ole aikaa kuunnella vaan rahat pois heti kun vain pystyy saamaan potilaalta. Olen kuullut että hypnoosi auttaa moneenkin pelkoon mutta missä lymyilee nämä hienot henkilöt jotka pystyy ihmisiä auttamaan ?

Oma pelkoni on lentopelko ja sellainen kynnys tullut koko lentämiseen, olisko aihetta jopa perustaa sellainen yhteisö missä kohdataan porukalla näitä pelkoja ilman kauheita maksuja ? Kertokaa kokemuksia miten olette päässeet ongelmien yli koska se tieto jos mikä on rikkautta :)

5

321

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jo entinen

      SHY-suggestoterapeuteille ei kannata mennä, koska siellä on pelkästään sitä NLP-tä eli tajunnantaitoa.

      Hypnoosista siellä ei enää tiedetä mitään, kiitos siitä entisen puheenjohtaja Peter Von Harpun, joka erotti myös hypnoosineuvos Väinö Pertmon yhdistykseen kohdistuvan paheksuntaa herättävän käytöksen takia. ( Hypnoosineuvos on sentäänSHY-n luoma yhdistyksen sisäinen titteli ja olihan Väiski yhdistyksen kunniajäsenkin) Kannattaa lukea Väinö Pertamon ploki niin saa selkoa mikä on suggestoterapeuttien todellinen laita.

      SHY- kurssittaa "terapeuteiksi" nakkikioskin pitäjiä, kukkakauppiaita, kampaajia jne. Hypnoosiliitolla aivan sama tyyli, muuan Tamperelainen kurssitettu oli entinen seksikaupan pitäjä ja nykyään käytettyjen autojen kauppias.

      Suomessa on myös sellaisia alan ammattihenkilöitä jotka ovat opiskelleet ulkomailla ja ovat asiantuntijoita. Suosittelen kuitenkin että hakeudeut psykiatrin hoitoon asiasi kanssa.

    • joku vaan

      Juu mene psykiatrille, saat hyvät mömmöt. Yksi työkaverini kärsii lentopelosta ja kun se on käynyt etelässä, se ottaa matkan ajaksi xanor/diapam koktailin. Ei muista koko matkasta mitään ja on aika pieruissa.
      No homma toimii kylläkin.

    • wedsaw

      Lääkkeet ei ole hyvä ratkaisu mihinkään joka liittyy päänuppiin. Siinäpä se ongelma onkin, psykiatrit ovat kans tätä kansaa joka ottaa rahat pois ja lääkkeet käteen, itse ongelmaan ei pureuduta koskaan. Toki parhaat ovat parhaita mutta niin ovat taksatkin. Muualla maailmassa monet ison yrityksen omaavat ja filmitähdet käyttävät näitä palveluita vaikka ei olis ongelmia, täällä Suomessa leimataan heti hulluksi jos käyttää "mentoria". Olis ongelmat täälläkin pieniä jos ihmiset tajuais pyytää apua ajoissa, mut yhteisöpaine on niin kova että olet heti hullu jos sanot jollekkin käyväsi terapiassa. Mutta tuolta eka vastaajalta vähän kehno vastaus ja ilmeisesti jotain kränää SHY kanssa, joten jätän huomiotta tuon kommentin. Vähentääkö se sinun ihmisarvoa jos olet nakkikioskin pitäjä ja alata parantamaan ihmisiä ? Tuo lause romutti vastaajan vastauksen.

    • "Olen kuullut että hypnoosi auttaa moneenkin pelkoon mutta missä lymyilee nämä hienot henkilöt jotka pystyy ihmisiä auttamaan ?"

      Kun tulet hypnoosissa oikeasti hyväksi, viimeinen asia jota haluat on paukuttaa henkseleitä sillä. Asiakkaita riittää kuitenkin, ja se pitää myös ns. "hypnoosiasiantuntijat" poissa kyttäämästä toimiasi.

    • Fears off

      "Kun tulet hypnoosissa oikeasti hyväksi, viimeinen asia jota haluat on paukuttaa henkseleitä sillä. Asiakkaita riittää kuitenkin, ja se pitää myös ns. "hypnoosiasiantuntijat" poissa kyttäämästä toimiasi."

      Kirjoitat juuri sen mitä itse ajattelin, näinhän se menee kun saat asiat kuntoon niin ollaan hissukseen eikä sillä voi oikeen tuuletella, asiatkin on hyvin arkoja monesti. Mut sen lupaan kun itse selviän tästä niin jaan tietoni kyllä niitä tarvitseville koska tiedän mitä on olla yksin ongelmien kanssa. Ongelma onkin se varmaan että täällä Suomessa ei niitä hyviä tyyppejä (hypnotisoijia) ole, ei auta kuin muuttaa ajatustapoja kärsivällisesti ja saada näin ollen asiat kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1340
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      142
      1289
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1002
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      981
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      636
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      44
      530
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      528
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe