Täällä yh-äiti suunnittelee keittiöremonttia ja kysyisin mielipiteitä, olisiko tässä mitään järkeä:
Minulla on kohtuullisen pieni kylppäri, ja pyykinpesukone vie rutkasti tilaa. Jos esimerkiksi myisin joskus vaikka pikkulapsiperheelle, ei suihkun alle mahdu edes vauvan vanna, saati äiti suihkuun mukaan...
Oliksikö tyhmä idea, että laittaisinkin pyykinpesukoneen keittiöön kaapin taakse. Astianpesukone saisi näkyä, mutta pyykinpesukone nököttäisi sitten oven takana.
On kai mahdollista tehdä viemäröinti myös pyykkikoneelle, jos astianpesukone on kuitenkin siinä vieressä. Ja vetää putket?
Typerä kysymys, mutta pohdiskelussa auttaa mielipiteet...
Pyykinpesukone integroituna keittiöön?
18
8282
Vastaukset
- 15+50
Ei välttämättä ollenkaan huono idea.
Viemäröinti on helppo toteuttaa pyykinpesukoneelle myös keittiöön. Tuleehan se myös pesutiloissa hanan yhteyteen. Eli samalla lailla poistoputki pesukoneesta keittiöviemäriin ja sitten erillinen sulkuhana pesukoneelle, jos apkn sulku on jo hanassa kiinteänä.
Ja itse asiassa esim. Siemens/Boschilta löytyy ns. kalusteisiin integroitavia pesukoneita, meille tuli sellainen. Eli ovessa on kiinteä saranointi ja mitoitus on sellainen että se menee vakiosyvyisten keittiökaappien runkojen tasolle helposti. Näin päällepäin ei mitenkään näy mitä oven takana on. Valitettavasti vain nämä koneet varsinkin Suomen hinnoissa ovat kalliita. Hintataso taitaa olla noin 1200-1400 euroa. Sen sijaan Saksassa hinnat 700-800e vastaaville koneille toimituskulut.
Toinen vaihtoehto olisi tehdä tilavaraus keittiöön normaalikoneelle, ostaa sellainen vähemmän syvä kone ja tehdä ovi-saranoiniti ja stoppari eteen. Eli 600-leveä tilavaraus ja sitten tilaa sen vakio 595 tms. oven ja askartelee palikat saranoille ja stopparille.
Mitä tulee yleisesti ajatukseen niin meluhan on varmasti se suurin ongelma. Jos on kyseessä asunto jossa keittiö on yhteistä tilaa olohuoneen kanssa, niin linkousvaiheessa ääntä kyllä riittää, vaikka olisi markkinoiden hiljaisin kone. Mutta jos tämän kanssa pystyy elämään ja pystyy ajoittamaan pesut siten ettei melu haittaa niin mielestäni idea on varsin järkevä.
Maailmallahan pesukone nimenomaan sijaitsee usein juuri keittiössä. - keittiömutsi
Kiitos vastausksesta.
Kyllä täytyy nyt tosiaan lähteä ihan keittiön suunnitelussa siitä, että koneelle täytyy olla paikka.
Minulla on keittiö oven takana, on kuusikymmenluvun kerrostalohuoneisto, joten oven voi laittaa kiinni, joten melukaan ei sinänsä haittaa. Tosiaan, englannissa ainakin on pesukone keittiössä. Suomessa se vaan näyttäisi typerältä, jos se ei olisi oven takana.
Pitää ruveta tutkimaan noita koneita. Onkohan syvyys ongelma tavallisessa koneessa? Mutta sehän selviää mittailemalla... ;) - integroitu-antti
Itsellä Siemensin integroitava pesukone WI14S440EU, hinta vajaa tonni. Parin kuukauden käytön jälkeen olen tyytyväinen. Todella hiljainen, tukeva ja vakaa. Mahtuu 60-senttisen kaapin paikalle. Parasta taitaa olla suuri luukku, jonka takia pyykinlaitto ja -poisto on tosi helppoa.
Normikoneet ovat yleensä liian syviä työtason alle sijoitettaviksi, varsinkin jos haluaa ne oven taakse. Joskin on muutamia malleja, jotka eivät ole niin syviä, esim.
Upo Pesukarhu 5012D Slim (44 cm) - hinta vajaa puolet Siemensin integroitavasta.. Muiltakin valmistajilta löytyy vastaavia. - vuotopuoli
Siemensin koneen oven asennuksen kanssa täytyy tosin käyttää omaa harkintaa, ohjeiden mukaan toimien homma menee varmuudella vituralleen. Ja tietysti vuotoallas koneen alle, jottei tule talo- tai vakuutusyhtiön kanssa myöhemmin sanomisia.
- keittiömutsi
Juuri tuohon "vuotopuolen" kommenttiin liittyen tänään juolahti mieleen, että antaakohan taloyhtiö laittaa pesukonetta keittiöön, kun ei ole lattiakaivoakaan.
Mutta sekin on selvitettävissä, kaikki on vielä niin idea-asteella... - -:;4
Ei kyllä olisi mitään logiikkaa kieltää pesukone keittiöstä mutta sallia apk. Tosin voin hyvin kuvitella että tällaisiakin idioottipäätöksiä voidaan tehdä.
- RaivoKaivo
No pyykinpesukonehan käyttää vettä huomattavasti enemmän pesusyklinsä aikana, joten eiköhän sitä päätöstä voisi silläkin perustella. Jos taas perusteena käytetään tulovesiletkun hajoamisen mahdollisuutta, niin silloinhan pitäisi kieltää hanatkin keittiöstä tai säätää lattiakaivo pakolliseksi myös keittiössä.
- hullun hommaa
Nykyään astianpesukoneet ovat yleisimpiä ellei peräti yleisin vesivahinkojen aiheuttaja. Siksihän on tulleet mm. nämä vaatimukset vuotovesikaukalosta - ettei tihkuvuoto vesiletkussa tms. syötä kuukausien ajan vettä parketin alle tms.
Pesukone keittiössä on suurta hulluutta ja taitaa olla monessa taloyhtiössä nykyään kanta että EI MISSÄÄN NIMESSÄ. Toki tätä ratkaisua voi vanhoissa taloissa, missä ei kylppäriin kertakaikkiaan mahdu minkäänlaista konetta, tulla eteen.
Astianpesukoneella ja pyykinpesukoneella on monta, merkittävää eroa:
- APK:ssa pohja on AINA vesitiivis ja siellä on vuodonilmaisin, joka lyö koneen seis poistopumpun päälle, jos pohjalle vuotaa vettä vaikka jonkin letkuliitoksen pettäessä tai kun vaahtoa tulvii jostain yli (liikaa pesuainetta tai koneeseen on laitettu käsinpesuainetta) tai kun vesiventtiili jumituu auki jne.
- jotain ääriharvinaista erikoismallia lukuunottamatta pyykinpesukoneet ovat pohjasta avoimia, joten kaikki vuotovedet tulevat lattialle, samoin liian pesuaineen aiheuttama vaahto puskee pesuaineluukusta tms. pihalle ... eikä kone itse noteeraa ylivuotoa millään tavalla
... itsellekin on tullut eteen tilanne, missä pyykinpesukoneen vedenpintaa mittaava kytkin meni rikki ja kone otti vettä loputtomasti... vaikka vettä lorisi ulos pesuaineluukusta! APK:ssa vuodonilmaisin pistää vastaavassa tilanteessa poistopumpun päälle ja joissain on myös mekaaninen sulkuventtiili, joka myös sulkee vedentulon, vaikka magneettiventtiili olisikin jumissa.
- jos APK ohjelma keskeytyy, niin nou hätä, veden pinta on aina luukun alareunan alapuolella ... ja sitä vettä on koneessa aina vain muutama litra kerrallaan, joten veden tyhjentäminen koneen pohjalta esim. sienen avulla ei ole koko päivän operaatio
- jos pyykinpesukone piiputtaa, esim. roska jumittaa poistopumpun, niin mitäs sitten tehdään, kun rumpu puolillaan vettä? Onko kaikissa koneissa enää edes sitä hätätyhjennysletkua ... joka on parin cm korkeudella lattiasta eli siitä voi 20 l vettä laskea pois pari desiä kerrallaan (laakeaan astiaan)? Jos tuota hätätyhjennystä ei ole, ei ole muuta vaitoehtoa kuin avata a) luukku b) nukkasihti ja sitten on pienimuotoinen tulva lattialla.
- ........
Älä ainakaan laita vajaasyvyistä konetta oven taakse kikkaillen. Kone jää niin taakse ettei pesuainekaukaloon ole mahdollista laittaa pulveria ja huuhteluainetta kunnolla.
Tämä kokemuksella kertoen.- dissain
Täytyy vain valita malli, jonka etuosa on mahdollisimman tasainen ja pesuainelokeron ulostulo on riittävä - kuten integroiduissa malleissa on. Valitettavasti nykyään pesukoneetkin ovat "ylimuotoiltuja" möhkäleitä, joissa muotoilun tarkoitus on ainoastaan antaa asiakkaalle tunne "enemmästä", kauniita tai tarkoituksenmukaisiahan ne eivät todellakaan ole.
- tällai meillä
Meillä on integroituna, keittiörempan yhteydessä huomattiin tämmönen ja vaihdettiin siihen, niin saatiin kylppäriin tilaa.
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/50151459/
Alle sitten muovikaukalo ihan varuiksi jos joku päivä kumminkin käy se epäonni:
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/10128550/ - Ihan ok ratkaisu
Ihan yleinen tapa sijoittaa pyykinpesukone monessa maailmankulmassa. Meillä on vain jostain syystä fakkiuduttu siihen että pesukone on aina työnnetty ahtaaseen kylpyhuoneeseen viemään ne loputkin neliöt...
Koneen melutasoon kannattaa varmaan kiinnittää huomiota.
Onnea remppaan! - ympäristöystävä
Eikö teillä talossa ole erillistä pyykkitupaa missä pestä ja kuivattaa vaatteensa?
Miksi sinne pieneen asuntoon täytyy haalia se pyykinpesukone?- desinfektio
Joo just, ne yhteiskäytössä olevat koneet! Jengi pesee likaisia vaatteitaan 60:ssa asteessa ja alle, eikä kukaan ole puhdistanut nukkasihtiä tai ajanut valkopesuohjelmaa tyhjänä - koskaan. Siinähän sitten vedät yllesi muiden likaista ihosolukkoa zeoliitteineen niskaasi! Noo, pesu- ja huuhteluaineen hajusteethan korvaavat puhtauden.
- keittiömutsi
Ongelma onkin juuri se, että minulla on 4h ja k. Siksi on todennäköistä, että jos tämän joskus myyn, potentiaalinen ostaja on juuri lapsiperhe.
On toki pyykkitupa (3 euroa koneellinen,,,)
Pari vuotta tähän muuttoni jälkeen tein tuota pyykkirumbaa kellariin, huh huh. Siinä meni hermot :)
Ja kun juuri tein kylppäriremontin, niin harmittaa tuo koneenrumilus tuossa kylppärinnurkassa, tekee tilan ahtaaksi ja rumaksi.
Vakuutusyhtiössä kävin kyselemässä asiaa, tänään heidän piti soittaa, että vaatiiko vakuutusyhtiö tosiaan jotain hitsin lattiakaivoja tms. Kodinhoitohuoneissahan käsittääkseni on ns. kuiva kaivo (tai joku semmoinen). Eipä kuulunut soittoa.- keittiömutsi
Tosi hyviä kommentteja olette laittaneet, kaikki vastanneet! Jotkut jopa pesukonemalleja myöten!
Kiitos!
- keittiömutsi
Keittiömutsi vieläkin on suunnittelemassa remonttia, tulipa kaikenlaista tähän väliin, keittiöremontti siirtyi... mutta nyt se on jo ajankohtaista.
Nimim. hullun hommaa sanoi näin:
" jotain ääriharvinaista erikoismallia lukuunottamatta pyykinpesukoneet ovat pohjasta avoimia, joten kaikki vuotovedet tulevat lattialle, samoin liian pesuaineen aiheuttama vaahto puskee pesuaineluukusta tms. pihalle ... eikä kone itse noteeraa ylivuotoa millään tavalla"
Onko kellään tietoa, että miten löytäisin näitä erikoismalleja. Jos joku pesukoneasiantuntija sattuisi "linjoille", niin olisi kiva kuulla vielä viime tingassa tästä asiasta lisää.
Ja vielä yksi kysymys; voisiko muovimatto toimia vesieristeenä? Kun muualla on asunnossa kohtalaisen kuntoinen parketti, keittiössä voisi ihan hyvin olla periaatteessa 60-luvun henkeenkin sopiva muovimatto. Keittiöön ei vaadita vesieristystä, vaikka pyykinpesukone siellä olisikin...
Kertokaa kaikkia mielipiteitä, olen niin tyhmä, että en edes varmaankaan huomaa ajatella kaikkia näkökulmia...
Vakuutusyhtiö sanoi, että minun ehkä kannattaisi ottaa laajennettu kotivakuutus, jos laitan tuon pesukoneen keittiöön, - pena 78
ei se pohjan avoimuus haitta mitään pyykinpesukoneessa, ihan huuhaa tietoa. apk voi vuotaa esim oven välistä eikä siinäkään se umpi pohja mitään auta. vuotosuojat alle keittiöön tuleviin kodinkoneisiin niin se on siinä. ne kuuluu laittaa jääkaapin, apk ja pyykinpesukoneen alle. lukuisia remppoja oon tehnyt nii tietoo on ja kodinkoneet tuolta nii ei hinta päätä huimaa, löytyy integroitvista pyykinpesukoneista lähtien: http://www.e-kodinkoneet.fi/tuotekategoriat/integroitavat_kodinkoneet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692733
- 632674
- 681792
- 241627
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91490- 151392
- 481247
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81207