Mä laitoon mun akkuporaan uuret akut, Lidlistä hain ne yhet akut, ei aa kokoa vaan ne seuraavaksi suuremmat. Mä tinasin kuparilevyt päihin ja laitoon niitä 8kpl, jouruun korottamaan akkukoteloa 2 senttiä kun akut oli suuremmat kun entiset. Mutta seurauksena nyt voi porata ja vääntää ruuveja lähes loputtomiin eikä sähköt lopu, ehkä 300% tuli poweria lisää. Samalla laturilla lataan kun ennenkin, hieman modifoituna mallina.
Akut
fg5t6y7u2wwq3
579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Akkujen päätyjen kuumentaminen kolvilla muodostaa riskejä. Samoin liuskojen kunnollinen eristäminen. Tulipalonvaara on ilmeinen ja tuollainen kyhäelmä pitäisikin säilyttää ulkotiloissa.
Kannattaa mieluimmin hankkia valmiiksi liuskoilla olevia akkuja, jostain alan kaupasta.
Onkohan aloittaja tässä tapauksessa korvannut alkuperäiset SC-kennot (työkalukennot) niillä ihme välikokokennoilla mitä oli 90-luvun alkupuolella kaiken maailman matkaradioissa etc.
Sama jännitehän niissä on ja sisäinen vastuskin näyttäisi olevan tarpeeksi pieni kun kovin tuntuu tyytyväinen olevan, just hyvä kyhäelmä..
Mulla muuteen menee noita ihmekennoja ikivanhaan fluken skooppiin tänäkin päivänä...
Ei kannata tinata patterin muotoisia päitä, mieluummin vaikka teräsjousella yhdistää kytkennän, tai ottaa juuri näitä missä on valmiiksi juotoskorvat.
Patterin muotoiset akut hajoavat helposti kytkennöistään jos niitä kuumentelee.
Niinhän siinä käy, kun esim. akun plus-napaa kolvilla kuumentaa niin paljon, että tina tarttuu ja sitten juottaa siihen liuskan, niin navan ympärillä oleva muovinen eristelevy saattaapi sulaa jostain reunasta puhki ja liuska oikosulkeutuu kennon kotelossa olevan miinuksen kanssa. Siksi pitääkin käyttää plusnapojen ympärillä kuumuutta kestävämpiä pahviprikkoja, jotka ovat tarpeeksi leveitä suojaten nimenomaan kennon päädyn negatiivisia ulkoreunoja. Myös Bi-metallinen palautuva automaattisulake paketin kanssa sarjassa vähentää tulipalon riskiä.